sobhe-no.ir
1397
دوشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
3
مسیر سیاست ورزی اصلاح طلبان از تخریب رقیب می گذرد

کنشگران منفعل

با اینکه فرصت زیادی تا انتخابات مجلس دوازدهم در اسفندماه سال1402 باقی نمانده است اما می‌شود از همین الان در میان گفته‌های سیاسیون نوعی آماده‌باش را احساس کرد. اصلاح‌طلبان که در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 به تضاد ریشه‌ای بر سر مشارکت یا عدم مشارکت برخوردند، به نظر می‌رسد همان قطب‌بندی سابق میان دو طیف رادیکال و عملگرای آن‌ها بار دیگر در حال نضج و رشد باشد. سوای دوگانه تحریم انتخابات یا مشارکت در انتخابات، مساله بزرگ اصلاح‌طلبان ناتوانی آن‌ها در کنشگری مستقل و موثر در سپهر سیاسی ایران است؛ موضوعی که آن‌ها را به زائده جریانات غوغاسالار دیگر تبدیل کرده است. علی شکوری‌راد، سخنگوی جبهه اصلاحات ایران دی‌ماه سال گذشته در گفت‌وگویی با ایلنا، با اشاره به برنامه‌های این جبهه برای انتخابات مجلس دوازدهم تاکید کرد: «جبهه اصلاحات هنوز وارد مباحث انتخابات 1402 نشده است. با توجه به اختلاف‌نظری که در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 اتفاق افتاد، ابتدا باید بحث‌های مبنایی صورت بگیرد و بعد از آن، موضع جبهه در انتخابات1402 به‌صورت رسمی اعلام خواهد شد». اشاره شکوری‌راد به اختلافات بنیادین میان اصلاح‌طلبان و اینکه موضع جبهه اصلاحات درباره انتخابات بعدی مجلس منوط به رفع این اختلافات خواهد بود، نکته مهمی است که به نظر می‌رسد دموکرات‌ها از همین الان درگیر آن شده باشند.

سرمقاله

تصميم های سخت

روزنامه آمریکایی:

بایدن باید توافق هسته‌ای ایران را احیا کند

صبح نو

روزنامه آمریکایی:

بایدن باید توافق هسته‌ای ایران را احیا کند

روزنامه آمریکایی «شیکاگو تریبون» در مقدمه تحلیلی به نوشته «استیو چپمن» با عنوان «بایدن باید توافق هسته‌ای ایران را احیا کند» در اشاره به اقدام رییس‌جمهور سابق آمریکا در خروج از برجام نوشت: دونالد ترامپ از منتقدان سرسخت توافق هسته‌ای سال۲۰۱۵ ایران بود که در زمان باراک اوباما، رییس‌جمهور وقت آمریکا مذاکره شد.
در ادامه این گزارش در اشاره به لفاظی‌های ترامپ برای توجیه خروجش از توافق و اتهام‌زنی‌ها علیه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران آمده است: به همین دلیل، او در سال۲۰۱۸ گفت :«در مدت کوتاهی، دولت پیشرو حامی تروریسم در آستانه دستیابی به خطرناک‌ترین سلاح‌های جهان خواهد بود». او به‌عنوان رییس‌جمهور دوشاخه را کشید و چه تفاوتی ایجاد کرد. روز پنجشنبه، گروهی متشکل از ۴۰کارشناس تسلیحات هسته‌ای بیانیه‌ای صادر کردند که در آن تخمین زدند امروز تهران تنها به یک یا دو هفته نیاز دارد تا اورانیوم با درجه تسلیحاتی کافی برای ساخت بمب تولید کند. (درحالی‌که) طبق این توافق (برجام)، این مساله یک سال زمان می‌برد.
شیکاگو تریبون سپس با اذعان به پایبندی ایران به مفاد برجام می‌نویسد: «منتقدان اوباما پیش‌بینی کرده بودند که ایران به تعهدات خود عمل نخواهد کرد - اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها تایید کرد که ایران آنچه را توافق ضروری می‌کرد انجام داده است. حتی زمانی که ترامپ از توافق کنار می‌کشید، نتوانست هیچ نقضی را شناسایی کند. دولت (آمریکا) خودش پایبندی ایران را تایید کرده بود». به نوشته این رسانه آمریکایی، «بااین‌حال، پس از اینکه ایالات‌متحده تعهد خود را زیر پا گذاشت، ایران نیز به همین ترتیب عمل کرد. از زمان خروج ترامپ، این کشور غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش داده، بازرسان بین‌المللی را از دسترسی به فیلم‌های نظارتی محروم کرده و سانتریفیوژهای پیشرفته نصب کرده که همه این‌ها نقض برجام است. این چیزی نبود که ترامپ وعده داده بود. او به آمریکایی‌ها اطمینان داد که «ما با متحدان خود برای یافتن راه‌حلی واقعی، جامع و پایدار برای تهدید هسته‌ای ایران کار خواهیم کرد و ایران به‌زودی در برابر تحریم‌های جدید تسلیم خواهد شد». نباید برای کسی از فهمیدن اینکه او مزخرف می‌گفت، جای تعجبی باقی بماند.» طبق این گزارش، آن متحدان شدیدا با خروج او مخالفت کردند. دولت‌های آلمان، فرانسه و انگلیس، طرف‌های توافق، در بیانیه‌ای مشترک با ابراز «تاسف و نگرانی» اعلام کردند: «ما بر تداوم پایبندی خود به برجام تاکید می‌کنیم». تحریم‌ها ایران را هم مجبور به عقب‌گرد و طلب بخشش نکرد. در ادامه این گزارش در اشاره به استدلال‌های ادعایی در مخالفت با برجام آمده است: مخالفان این توافق گفتند که چون مفاد مختلف آن فقط ۱۰ یا ۱۵سال دوام داشت، ایران درنهایت قادر به دستیابی به بمب خواهد بود اما ترامپ فقط به این روند سرعت بخشید. انتقاد دیگر از این توافق این بود که ایران را از حمایت از گروه‌های تروریستی یا آزمایش موشک‌های جدید بازنمی‌دارد. حل یک مشکل به‌خوبی حل چند مشکل نیست اما از حل هیچ‌یک بهتر است.  به نوشته شیکاگو تریبون، ترامپ فقط سیاستی را اتخاذ نکرد که شکست می‌خورد، او همچنین مانع هرگونه اصلاح ازسوی جانشین خود شد. در وهله اول، تصمیم ترامپ باعث دلسردی ایران از دستیابی به هرگونه توافقی با واشنگتن شد و آن‌ها از خود پرسیدند: «چرا با شرایط یک رییس‌جمهور موافقت کنیم، اگر این احتمال وجود دارد که رییس‌جمهور بعدی آن را پاره کند؟» ترامپ همچنین راه دیگری برای جلوگیری از احیای توافق ابداع کرد. یک سال پس از خروج او، دولت وی انتخاب کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار دهد - که تحریم‌های خاصی را ایجاد می‌کند که قبلا مختص گروه‌های غیردولتی بود.
طبق این گزارش، «این درحال‌حاضر مانع اصلی توافق جدید است؛ زیرا تهران اصرار دارد که این نامگذاری لغو شود. درغیر این‌صورت، ایران بیشتر از زمان پس از خروج ترامپ تحت تحریم‌ها قرار خواهد داشت. دولت بایدن تاکنون تمایلی به لغو این نامگذاری نشان نداده است. ظاهرا نمی‌خواهد به جمهوری‌خواهان فرصتی بدهد تا ادعا کنند نسبت‌به تروریسم نرم است. اما جورج دابلیو بوش که هرگز متهم به نرمش در قبال تروریسم نشد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به‌عنوان یک گروه تروریستی ثبت نکرد؛ زیرا دلیل قانع‌کننده‌ای برای این کار وجود نداشت».
در انتهای این گزارش ذکر شده که «بایدن نباید اجازه دهد این اختلاف جلوی احیای توافقی را بگیرد که مانع از تبدیل شدن یک دشمن دیرینه به یک قدرت هسته‌ای شد.»

captcha
شماره‌های پیشین