sobhe-no.ir
1397
دوشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
2
حذف دو معاونت مهم از کمیسیون اقتصادی دولت خبرساز شد

سؤال هایی درباره یک تصمیم

حذف معاونان اجرایی و اقتصادی رییس‌جمهوری از ترکیب کمیسیون اقتصاد دولت، در نوع خود می‌تواند نشانه‌ای از تغییر و تحولات جدید در تیم اقتصادی دولت باشد. با توجه به برخی ناهمپوشانی‌های قبلی در تیم اقتصادی دولت، ابلاغیه جدید معاون اول رییس‌جمهوری چه معنایی می‌تواند با خود همراه داشته باشد؟روز گذشته(یکشنبه 4اردیبهشت) رسانه‌های خبری به نقل از «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت» بازنشر کردند که نشان می‌داد سیدصولت مرتضوی و محسن رضایی به ترتیب معاونان اجرایی و اقتصادی رییس‌جمهوری از کمیسیون اقتصاد دولت حذف شده‌اند. در خبر رسانه‌ها چنین آمده بود: «محمد مخبر، معاون اول رییس‌جمهور مصوبه مربوط به حذف معاونان اجرایی و اقتصادی رییس‌جمهور از ترکیب کمیسیون اقتصاد دولت را ابلاغ کرد». از میان محذوفان، خبر کنارنهادن محسن رضایی ازسوی مخبر معنادارتر به نظر می‌رسد.اگر «ضعف جسمانی» که محسن رضایی را از میانه دیدار اخیر کارگزاران نظام با رهبر انقلاب راهی بیمارستان کرد، دلیل فرعی حذف رضایی از کمیسیون اقتصاد دولت بدانیم، پس ابلاغیه اخیر مخبر باید «دلیل اصلی» هم داشته باشد. دراین‌باره شاید بتوان برخی اختلافات اولیه میان رضایی و مخبر در تیم اقتصادی دولت سیزدهم را بهانه و نیروی محرکه اصلی در کنارنهادن رضایی از ترکیب کمیسیون دانست اما سابقه اختلاف این دو نفر به کجا می‌رسد؟

قالیباف در نشست با معاونت‌های پارلمانی دولت:

مجلس و دولت باید در کنار هم مشکلات را حل کنند

صبح نو

قالیباف در نشست با معاونت‌های پارلمانی دولت:

مجلس و دولت باید در کنار هم مشکلات را حل کنند

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در نشست خود با معاونت‌‌های پارلمانی دولت روزگذشته (یکشنبه، 4اردیبهشت‌ماه) با تاکید بر اینکه هیچ‌زمانی ضرورت هماهنگی میان مجلس و دولت به‌اندازه امروز نبوده است، بیان کرد: امروز جبهه انقلاب در شرایطی قرار دارد که محکوم به موفقیت است؛ موفقیتی که انقلاب، کشور و مردم به آن نیاز دارند؛ البته بارها بر این موضوع تاکید کرده‌ام که هماهنگی میان مجلس و دولت به‌تنهایی کفایت نمی‌کند، یعنی لازم است اما کافی نیست.
رییس مجلس با بیان اینکه هماهنگی بسیار قابل اهمیت است اما آن هماهنگی ارزشمند است که منجر به هم‌افزایی شود، افزود: هر هم‌افزایی دارای یک ذینفع است و در اینجا بدون شک مردم باید از تصمیمات مجلس و دولت ذی‌نفع باشند.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ذینفع بودن مردم بسیار مهم است؛ بنابراین هرکار مهم و یک فرصت بزرگ می‌تواند یک تهدید بزرگ هم باشد. هرکجا بایستید مخالفان سفت و سختی وجود دارد که منافع آن‌ها در تضاد با این راهبرد است. براین اساس آن‌ها به‌صورت مرتب تلاش خواهند کرد تا این موضوع مهم یعنی منتفع شدن مردم اتفاق نیفتد.
وی همچنین اظهار کرد: یکی از مسائل مهم و مورد توجه سیاست‌های کلان، قانونگذاری است که بحث تنقیح قوانین در این میان از موضوعات بسیار مهم و اثرگذاری است که در حال بررسی آن هستیم؛ البته طی سال‌ها بحث تنقیح قوانین در مجلس انجام می‌شده اما اکنون به این موضوع پی برده‌ایم که از این مسیر به نتیجه نمی‌رسیم؛ زیرا اقداماتی که افراد انجام می‌دهند ممکن است دچار خطاهایی باشد؛ بنابراین حدود چهارماه است که از طریق هوش مصنوعی درحال تنقیح 12هزار قانون هستیم تا قوانین در یک طبقه‌بندی به‌روز‌شده به جامعه ارائه شود.
قالیباف با اشاره به برنامه‌ریزی مجلس برای توجه جدی به حوزه نظارت و تعیین جلسات روزهای سه‌شنبه صحن علنی به دستورکارهای نظارتی، تاکید کرد: اگر در جایی نیاز به نظارت باشد این وظیفه مجلس است که در نظارت بر اجرا و پیگیری قانون وظایف خود را انجام دهد؛ البته این کار هم منصفانه، اخلاق‌مدارانه و در جای خود انجام خواهد 
شد. رییس نهاد قانونگذاری کشور با تاکید بر اینکه مردم در شرایط سختی به‌سر می‌برند و اکثر آن‌ها کاری به مجلس یا دولت به‌تنهایی ندارند، گفت: در شرایط فعلی در صورت هر موفقیتی، آن را به پای مجلس و دولت می‌نویسند و در صورت شکست نیز باز این گونه خواهد بود. به تمام معنا به‌جهت کارکردی، رویکردی و باورها در یک قایق نشسته‌ایم و باید همه به یک سمت پارو بزنیم و در صورت هدف‌گذاری درست، انرژی به بیراهه نخواهد رفت.
وی ادامه داد: وضع گرانی‌ها در کشور غیرقابل دفاع شده است. آیا می‌توانیم به مردم بگوییم که این موضوع مربوط به دولت بوده و به مجلس ربط ندارد. منهای اینکه گفتن چنین صحبتی را وجدان ما اجازه نمی‌دهد در صورت بیان آن نیز مردم این سخنان را قبول نخواهند کرد.
رییس قوه مقننه کشورمان بیان کرد: مجلس و دولت در کنار هم باید مسائل را پیش ببرند و با این نگاه باید مشکلات مردم را حل کرد.

captcha
شماره‌های پیشین