sobhe-no.ir
1397
دوشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
14
همزمان با پخش سریال «جناب‌عالی»، «صبح‌نو» بررسی کرده‌ است

شنا برخلاف جریان آب

مروری بر کارنامه کاری عوامل اصلی «جناب‌عالی» یعنی عادل تبریزی، کارگردان و مصطفی رضوانی، تهیه‌کننده نشان می‌دهد که هر دو نفر به ترتیب با تکیه بر تجربه‌های پیشین خود در ساخت آثار طنز و سیاسی دست به خلق یک اثر جدید کمدی سیاسی-اجتماعی زده‌اند تا برای اولین‌بار خود را در حوزه سریال‌سازی نیز محک بزنند.

یادداشت

ایستادگی در برابر کج‌اندیشی

محمد شریعت‌پناه

صبح نو

همزمان با پخش سریال «جناب‌عالی»، «صبح‌نو» بررسی کرده‌ است

شنا برخلاف جریان آب

مروری بر کارنامه کاری عوامل اصلی «جناب‌عالی» یعنی عادل تبریزی، کارگردان و مصطفی رضوانی، تهیه‌کننده نشان می‌دهد که هر دو نفر به ترتیب با تکیه بر تجربه‌های پیشین خود در ساخت آثار طنز و سیاسی دست به خلق یک اثر جدید کمدی سیاسی-اجتماعی زده‌اند تا برای اولین‌بار خود را در حوزه سریال‌سازی نیز محک بزنند.

معمولا افراد اگر برای اولین‌بار با کسی دیدار داشته باشند یا با او احساس راحتی نکنند، از واژه‌های مختلفی برای صدا زدن آن شخص بهره می‌برند که در تعارفات میان انسان‌ها مرسوم است. یکی از این واژه‌ها «جناب‌عالی»‌است که در فرهنگ فارسی معین یک واژه احترام‌آمیز و رسمی برای 
مخاطب قرار دادن فرد تلقی می‌شود. این توضیحات را 
ارائه دادیم تا بگوییم گروه سازنده یک سریال در اقدامی جالب که قطعا هدفی پشت آن بوده است، این واژه را برای جدیدترین اثر خود برگزیده‌اند.
«جناب‌عالی» به کارگردانی عادل تبریزی و تهیه‌کنندگی مصطفی رضوانی عنوان سریالی‌ است که این روزها یعنی در ماه رمضان از سامانه تلوبیون‌پلاس درحال پخش است. داستان شخصیتی جوان و سالم با نام «امیرعلی عالی»‌ است که به‌ناگاه درحالی‌که در جست‌وجوی شغلی آبرومند است، با پیشنهاد سرپرستی وزارتخانه‌ای به نام وزارت هماهنگی مواجه می‌شود و همین پیشنهاد او را وارد چالشی تازه می‌کند. به نظر می‌رسد در عنوان سریال که به‌نوعی کژتابی هم دارد، سعی شده است به شخصیت جناب آقای عالی و مسوولیتی که او را از فرد عادی به جناب‌عالی می‌رساند، اشاره شود.  این اثر که در ابتدا به‌‌عنوان یک سریال کمدی-اجتماعی معرفی شد و در اخبار بعدی یک سریال طنز سیاسی- اجتماعی لقب گرفت، برای اولین‌بار سیستم‌های اداری کشور را نقد کرده و به معضل بیکاری پرداخته است.
 
مروری بر آثار تبریزی
اما آن چیزی که در این گزارش قصد داریم بدان بپردازیم مروری بر کارنامه کاری خالقان اصلی این اثر یعنی عادل تبریزی در جایگاه کارگردان و یکی از نویسندگان «جناب‌عالی» و مصطفی رضوانی تهیه‌کننده اثر است که هر دو برای اولین‌بار و در اولین تجربه تهیه و تولید یک سریال دست روی یک موضوع چالش‌برانگیز و حساس گذاشته‌اند که ممکن بود آن‌ها را تا مرز بایگانی سریال‌شان نیز پیش ببرد.
اولین ساخته سینمایی این کارگردان اهل شهر مشهد که تجربه تدریس نیز دارد و مدرس انجمن سینمای جوانان ایران بوده است، در سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر به نمایش درآمد و نامزد سیمرغ بلورین در دو بخش بهترین تدوین و بهترین کارگردانی اول به‌ترتیب برای عماد خدابخش و عادل تبریزی شد. عادل تبریزی در این اثر کمدی با هنرمندان زیادی از جمله جمشید هاشم‌پور، حامد بهداد، باران کوثری، سروش صحت، بهرنگ علوی، فرهاد آئیش و... همکاری داشته است.
این کارگردان خوش‌ذوق که در حوزه‌های مختلف خود را محک 
زده است، این بار قدم در راه سریال‌سازی گذاشته و باز هم ژانر کمدی را برای روایت قصه خود انتخاب کرده است که اتفاقا اگر غیر از این ژانر برای این سریال سیاسی انتخاب می‌شد ممکن بود به شکست کار بینجامد اما مسیر درستی که کارگردان برای ساخت این اثر طی کرده، موجب شده است که مخاطبان سریال «جناب‌عالی» را دنبال کنند.
 
تهیه‌کننده سیاسی‌ساز
و اما پشت این سریال 13قسمتی تهیه‌کننده‌ای جوان به نام مصطفی رضوانی که از اهالی تلویزیون محسوب می‌شود و از اواخر سال97 به‌عنوان مدیرگروه فیلم و سریال شبکه پنج سیما در این رسانه فعالیت می‌کند، قرار دارد. با نگاهی به کارنامه کاری مصطفی رضوانی می‌توان دریافت که او از سال89 کار خود در این حرفه آغاز کرده است اما از سال93 که همکاری خود را با باشگاه فیلم سوره آغاز کرده، به‌صورت حرفه‌ای وارد حوزه تهیه و تولید و مجری طرح فیلم‌های کوتاه، نماهنگ، تیزر سینمایی و... 
شده است که از آن جمله می‌توان به تیزر سینمایی«رویای نیمه‌شب»، فیلم‌های کوتاه «دایو»، «دادگاه»، «تل‌آویو» و... و نماهنگ «میعاد» و «بارانی شد» اشاره کرد. موضوع بیشتر آثاری که مصطفی رضوانی تهیه و تولید کرده سیاسی یا فضای دفاع مقدسی بوده است؛ پس می‌توان گفت اگرچه «جناب‌عالی» اولین تجربه تهیه‌کنندگی سریال این فرد محسوب می‌شود اما او پیش از این خود را در ساخت آثار سیاسی محک زده و از تجربه‌های خود در «جناب‌عالی» بهره برده است. تنها پنج قسمت به پایان سریال «جناب‌عالی» که روزهای فرد از تلوبیون‌پلاس پخش می‌شود و محصول مشترک مرکز سریال سازمان سینمایی سوره حوزه هنری و شرکت نوآوری و شتابدهی فلق است، باقی مانده و باید منتظر ماند و دید کارگردان و تهیه‌کننده این اثر چه واکنشی ازسوی مخاطبان دریافت می‌کنند تا دریابند اولین گام خود در حوزه سریال‌سازی را محکم برداشته‌اند یا نه.

داستان شخصیتی جوان و سالم با نام «امیرعلی عالی»‌ است که به‌ناگاه درحالی‌که در جست‌وجوی شغلی آبرومند است، با پیشنهاد سرپرستی وزارتخانه‌ای به نام وزارت هماهنگی مواجه می‌شود 

captcha
شماره‌های پیشین