sobhe-no.ir
1397
دوشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
10
خبر

حال خوشی برای زندگی تو

گزارش «صبح‌نو» از چالش‌های مخترعان برای ثبت و جذب سرمایه‌گذار را بخوانید

جای خالی مخترعان در دانش‌بنیان شدن تولید

علی جواهری / تفکر یک اصل در اقتصاد و توسعه اقتصادی مطرح می‌شود. تولید دانش‌بنیان هم در همین مبناست. یعنی اینکه بتوانیم اندیشه و ایده‌های نو و کیفیت و بهره تولیدات را بالا ببریم. در اینجا مساله اختراعات و توجه به آن از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود؛ نکته‌ای که باید به آن توجه داشت و استفاده کرد همین اختراعات نابی است که عمده آن‌ها در طاقچه خانه و انباری‌ها خاک می‌خورند. عمد‌ه‌ این اختراعات می‌توانند تحول را در بحث دانش‌بنیان شدن صنعت ایجاد کند. باید به صراحت گفت نظام ثبت اختراع کارکرد درستی از خود در سال‌های اخیر به نمایش نگذاشته است و تاثیرات اقتصادی اختراعات، آن‌چنان که باید در اقتصاد و زندگی مردم احساس نمی‌شود. چرا اصلاح این موضوع برای پیشرفت کشور مهم و کلیدی است؟ مشاهده جایگاه ایران در پازل نوآوری و حمایت از اختراعات در جهان، می‌تواند دید کلان و روشن‌تری از وضعیت کشور در حوزه ثبت اختراعات به ما بدهد. گزارش‌های سالانه شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت که ازسوی اتحادیه حقوق مالکیت منتشر می‌شود، تنها شاخصی در جهان است که به اندازه‌گیری توأم وضعیت حقوق مالکیت فکری و فیزیکی به همراه ارزیابی محیط سیاسی و حقوقی می‌پردازد. ایران در شاخص حمایت از حق ثبت اختراع در سال‌2021، امتیاز 72/3 را از 10 کسب کرده و در جایگاه 100ام جهان ایستاده است. این در حالی است که در سال قبل از آن یعنی سال2020، ایران دارای امتیاز 31/5 از 10 و جایگاه 93ام در جهان بوده که هفت پله تنزل را تجربه کرده و در این شاخص، پایین‌تر از کشورهایی چون بورکینافاسو، زامبیا و الجزایر قرار گرفته است.

صبح نو

خبر

حال خوشی برای زندگی تو

نیک‌اندیش و خیر که باشید تمام زندگی‌تان کمک به دیگران می‌شود. خیران لذت و برکتی را در زندگی تجربه می‌کنند که با هیچ متری نمی‌توان آن را میزان زد. «سیدعلی میرحسینی» که پیش‌تر معلم و مهندس بوده است، اکنون با فعالیت در گروه خیریه خود برای بهتر شدن شرایط اجتماعی شهر تهران تلاش می‌کند. 
این نیکوکار جوان می‌گوید: «محله هرندی تهران که قدیم با نام دروازه غار شناخته می‌شده، از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین محله‌های تهران است که به‌واسطه اتفاقاتی که در پایتخت اتفاق افتاده دچار مشکلات شده و شرایط سختی در آنجا وجود دارد. آسیب‌های مختلفی در این محله دیده می‌شود و شدت آن نسبت‌به دیگر مناطق تهران بیشتر است. متاسفانه مواردی مانند کارتن‌خوابی و اعتیاد در محله هرندی، به‌شکل متجاهر وجود دارد که باعث آزار ساکنان منطقه می‌شود؛ به‌طورکلی می‌توان گفت هر معتاد و کارتن‌خوابی که از منطقه خود رانده و طرد می‌شود، به محله هرندی می‌آید و این مساله بسیار ساکنان آن منطقه را اذیت می‌کند. خوشبختانه اتفاقات بسیار خوبی در این محله در حال رخ دادن است و با کمک مسوولان مربوطه توانسته‌ایم مسیر مناسبی برای آینده آن شکل دهیم.»
وی افزود: «ما در نوجوانی از مدارس و دانشگاه‌های سراسر تهران گروهی تشکیل دادیم که فعالیت‌های جهادی در کل کشور انجام می‌دادند و اردوهای جهادی می‌رفتند. پس از مدتی به این نتیجه رسیدیم که تمرکز خود را بر یک منطقه مشخص بگذاریم تا بتوانیم تمامی مشکلات آن را برطرف کنیم. 
منطقه هرندی به دلایل مختلف سر زبان‌ها افتاده بود و کانون توجه بسیاری از افراد چه خوب و چه بد قرار گرفته بود. این مسائل باعث شد ما و بسیاری از گروه‌های دیگر تمایل پیدا کنند که آسیب‌ها و مشکلات آن محله را برطرف کنیم.» او اظهار کرد: «بسیاری از کسانی که به دام اعتیاد می‌افتند، دلتنگ دوران خوش زندگی و امیدواری‌های گذشته هستند؛ ازاین‌رو حامیان می‌توانند با یک دوستی ساده و رفتار مناسب آن‌ها را به بهبود پیدا کردن ترغیب کنند.
گروه خیریه ما برخلاف بسیاری از گروه‌های دیگر که به‌صورت اتفاقی شکل می‌گیرند، یک هسته مرکزی دارد که اعضای آن از دوران مدرسه با هم دوست بوده‌اند و سپس در دانشگاه و پس از آن این دوستی را ادامه دادند. من نیز یکی از این اعضا بودم که توانستم ارتباط را با دوستان خود پس از کنکور حفظ کنم و ازآنجایی‌که از کودکی دغدغه نیکوکاری را داشته‌ایم این مسیر را انتخاب کردیم. طی دوران زندگی‌ام کارهای بسیاری انجام دادم که شامل معلمی، مهندسی و مدیریت مجموعه محرومیت‌زدایی می‌شود. علت فعالیت من در این حوزه آن است که جنس درآمدی که پس از زحمت کشیدن برای بهبود شرایط کشور به دست می‌آید به‌مراتب از مسیرهای دیگر برای من باارزش‌تر است. کار در حوزه نیکوکاری هرلحظه‌اش خاطره است چراکه حال خوب یک مددجو می‌تواند تمامی سختی‌ها و دشواری‌هایی که در مسیر بوده‌ را برطرف کند و حال انسان را بهتر کند.»

captcha
شماره‌های پیشین