sobhe-no.ir
1396
یکشنبه، ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
9
گزارش «صبح‌نو» از بحران کم آبی را بخوانید:

«آب» در وضعیت هشدار

فائزه مومنی / ایران به‌لحاظ موقعیت جغرافیایی در یک محیط خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته و منابع آب محدودی دارد. باید پذیرفت که مشکل کشورمان خشکسالی نیست و منابع آبی محدود است و این ما هستیم که باید به‌جای تقابل با این وضعیت، خود را با شرایط اقلیمی و محدودیت‌های آب سازگار کنیم. نباید به بارانی که در برخی مقاطع تقریبا مناسب می‌بارد، دلخوش باشیم و در مواقعی که با کاهش میزان بارش مواجه می‌شویم زانوی غم بغل بگیریم؛ کمااینکه می‌توانیم با مدیریت صحیح آب و ذخیره اصولی آن در زیر زمین و کشت محصولات کم‌آب‌بر و متناسب با اقلیم منطقه به استقبال این شرایط برویم.

خبر

تزریق 148میلیون واکسن کووید 19 به ایرانی‌ها

صبح نو

خبر

تزریق 148میلیون واکسن کووید 19 به ایرانی‌ها

در هفته۱۱۳ همه‌گیری کووید۱۹ در کشور، چهار استان هفته‌ای بدون مرگ‌های کرونایی را گذرانده‌اند و همچنین کاهش موارد مثبت متوفی ناشی از این بیماری در هفته اخیر در ۲۳استان دیگر گزارش شده است. بررسی هفتگی وضعیت موجود کرونا در کشور در هفته چهارم فروردین‌ماه و روزهای اول اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ مصادف با هفته۱۱۳ همه‌گیری، نشان می‌دهد که چهار استان ایلام، سمنان، کهگیلویه‌وبویراحمد و بوشهر، هفته اخیر را بدون مرگ کرونایی سپری کرده‌اند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در هفته اخیر، شاهد افزایش بیماران بستری در یک استان کشور، یعنی استان سمنان بوده‌ایم. همچنین کاهش موارد مثبت متوفی در هفته اخیر در ۲۳استان کشور گزارش شده است. درعین‌حال در هفته۱۱۳ همه‌گیری کرونا در کشور، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی‌شده ۱۲۱۱۰ نفر، تعداد موارد بستری جدید ۲۰۹۰ نفر و تعداد موارد فوتی جدید ۲۰۴نفر بوده است.
همچنین بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۲۲بیمار کووید۱۹ در کشور فوت شدند. تا دیروز، ۳اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶۰۸بیمار جدید مبتلا‌به کووید‌۱۹ در کشور شناسایی و ۱۴۰نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید‌۱۹ در کشور به هفت‌میلیون و ۲۱۵هزار و ۵۱۲نفر رسید.
همزمان  ۶میلیون و ۹۶۳هزار و ۹۹۱نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و یکهزار و ۸۷نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویــــــــــــژه بیمارستان‌ها 
تحت مراقبت قرار دارند.
درحالی‌که ۵۰میلیون و ۷۵۹هزار و ۸۳۸آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده، دو شهرستان در وضعیت قرمز، ۴۸شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۲۳شهرستان در وضعیت زرد و ۷۵شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
همچنین براساس اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۱۴۸میلیون و ۶۰۰هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است؛ به‌طوری‌که ۶۴میلیون و ۲۵۹هزار و ۷۳۳نفر دوز اول، ۵۷میلیون و ۴۵۲هزار و ۵۰نفر دوز دوم و ۲۶میلیون و ۸۸۸هزار و ۹۰۷نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا دیروز به بیش از ۵۰۸میلیون و ۶۹۰هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از 6میلیون و ۲۴۰هزار نفر فراتر رفت. درحال‌حاضر آمریکا با بیش از ۸۲میلیون و ۶۲۸هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و فرانسه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید۱۹ هم‌اکنون در رده شانزدهم قرار دارد.

captcha
شماره‌های پیشین