sobhe-no.ir
1395
چهارشنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۱
5
انفجارهای تروریستی در افغانستان ادامه دارد

تکرار یک داغ

رسانه‌های افغانستان دیروز از وقوع انفجارهای پیاپی در آموزشگاه «ممتاز» در منطقه «قلعه‌نو» و یک انفجار در مدرسه‌ «عبدالرحیم شهید» در غرب کابل خبر دادند؛ انفجارهایی که بیشتر تحلیلگران و شاهدان آن را اقدامی تروریستی از جانب داعش می‌دانند. اقداماتی تروریستی که پیش از این هم در برخی از مراکز علمی و مساجد افغانستان روی داد و داعش آن را برعهده گرفت و«بهرام زاهدی»، کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: «ارتباط میان داعش و برخی حلقه‌های امنیتی و نظامی دولت پیشین افغانستان بر کارشناسان پوشیده نیست و با توجه به نزدیکی برخی چهره‌های ازبک داعش به ژنرال دوستم، نباید از احتمال نقش ژنرال دوستم در ناامنی‌های اخیر افغانستان غافل شد، آنگونه که پارلمان انگلیس تایید کرده و براساس توافقاتی که در نشست آنتالیا میان ژنرال دوستم و دولت انگلیس شکل گرفته، کمک ۲۵۰میلیون دلاری به ژنرال دوستم انجام شده است تا ضمن کمک‌های مالی و تسلیحاتی، شمال افغانستان را درگیر بحران و ناامنی سازد.»

داعش از طرفداران خود خواست از فرصت جنگ اوکراین برای انجام حملات در اروپا استفاده کنند

انتقام یا خدمت‌رسانی به غرب

صبح نو

داعش از طرفداران خود خواست از فرصت جنگ اوکراین برای انجام حملات در اروپا استفاده کنند

انتقام یا خدمت‌رسانی به غرب

گروه تروریستی-تکفیری داعش در اطلاعیه‌ای کم‌سابقه طی چند سال اخیر اعلام کرد که انتقام مرگ سرکرده سابق خود را خواهد گرفت و از طرفداران خود خواست از فرصت جنگ اوکراین برای انجام حملات در اروپا استفاده کنند. بیانیه‌ای مشابه بیانیه 20سال پیش القاعده خطاب به غرب که منجر به حوادث انتحاری و انفجاری در آمریکا و انگلیس شد.
 براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در پیامی صوتی منتسب به این گروه که در پیام‌رسان تلگرام منتشر شده، آمده است: ما با اتکال به خدا یک مبارزه برای انتقام از مرگ «ابوابراهیم القریشی» و سخنگوی سابق این گروه را اعلام می‌کنیم.
«ابوعمر المهاجر»، سخنگوی جدید این گروه تروریستی در این اطلاعیه از هواداران داعش خواسته از فرصت جدید به‌دست‌آمده بعد از حمله روسیه به اوکراین (که از آن به‌عنوان جنگ صلیبیون با یکدیگر یاد کرده است) استفاده کنند و حملات در اروپا را از سر بگیرند. «ابوعمر المهاجر»، سخنگوی جدید این گروه تروریستی در این اطلاعیه از هواداران داعش خواسته از فرصت جدید به‌دست‌آمده بعد از حمله روسیه به اوکراین (که از آن به‌عنوان جنگ صلیبیون با یکدیگر یاد کرده است) استفاده کنند و حملات در اروپا را از سربگیرند. کاخ‌سفید و مقامات دفاعی آمریکا در فوریه‌۲۰۲۱ اعلام کردند که سرکرده سابق داعش در جریان یک حمله آمریکا در غرب سوریه کشته شده است. در ماه مارس همان سال داعش مرگ سرکرده خود را به همراه سخنگوی این گروه تروریستی تایید و «ابوحسن الهاشمی القریشی» را به‌عنوان سرکرده جدید خود معرفی کرد. ابوحسن الهاشمی سومین سرکرده گروه تروریستی داعش از زمان پیدایش آن است و اطلاعات کمی درباره وی وجود دارد. گروه تروریستی داعش در زمانی که کنترل بخش‌هایی از عراق و سوریه را در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ در کنترل خود داشت حملات زیادی را در خاک اروپا طراحی و اجرا کرد.
این بیانیه داعش برای استفاده از جنگ اوکراین برای حمله به اروپا در حالی است که پیش از این سازمان اطلاعات روسیه اعلام کرده است، پایگاه نظامی «التنف» که نیرو‌های آمریکایی در سوریه آن را اشغال کرده‌اند، به اردوگاهی برای آموزش تروریست‌های داعشی که قرار است برای کمک و حمایت نئونازی‌ها، به منطقه دونباس در شرق اوکراین فرستاده شوند، تبدیل شده است. در بیانیه سازمان اطلاعات روسیه آمده است که آمریکایی‌ها در پایان سال۲۰۲۱ ده‌ها تروریست داعش را از روسیه و کشور‌های مستقل مشترک المنافع، آزاد کردند و به پایگاه التنف در سوریه فرستادند و در آنجا قبل از اعزام به اوکراین تحت آموزش ویژه برای انجام اقدامات خرابکارانه و تروریستی قرار گرفتند.
 از سوی دیگر، نکته آنکه همزمانی بیانیه داعش با تحولات فلسطین و موج جدید مقاومت جوانان این کشور نیز در نوع خود قابل‌توجه است. درحالی‌که اسراییل از سوی عموم ملت‌های جهان به خاطر سرکوب شدید نمازگزاران فلسطینی مورد نقد واقع شده ‌است، این بیانیه عملا موجب به حاشیه رفتن تصویر واقعی اسراییل و مانع از رسیدن صدای مظلومیت فلسطین به جهان خواهد شد.
نگاهی به این بیانیه و موقعیت زمانی آن به‌خوبی نشان می‌دهد که آنچه تحت‌عنوان تهدید علیه غرب مطرح می‌شود اساسا در راستای منافع دولت‌های غربی قرار دارد. همچنان که سیاست‌مداران غربی بارها به نقش خودشان در شکل‌گیری داعش و سایر گروه‌های تروریستی اعتراف کرده‌اند، موضع این روزهای گروه تروریستی داعش نیز کاملا با منافع غرب همسویی دارد. 
نور نیوز نیز در این زمینه نوشته است: « بیانیه تروریستی داعش این فرصت را برای دولت‌های غربی به ویژه کشورهای اتحادیه اروپا فراهم می‌کند تا با اتکاء به آن، سیاست‌های ضد نژادی خود را تشدید و توجیه کنند، چنانچه پس از سال ۲۰۱۲ انواع سیاست‌های تبعیض آمیز علیه مسلمانان در این کشورها وضع شد. جالب اینکه دقیقا در همین شرایط، در روزهای اخیر یک سیاستمدار اسلام‌ستیز دانمارکی در سوئد اقدام به هتک حرمت قرآن و مسلمانان کرد که مورد نقد مسلمانان جهان قرار گرفت و منجر به اعتراض مسلمانان اروپا و تظاهرات خیابانی نیز شد، موضوعی که پیش‌بینی آن کار سختی نبود. حال احزاب اسلام‌ستیز و افراطی اروپایی این فرصت را دارند که طبق سناریوی قبلی، خشونت و تهدید داعش را به مسلمانان نسبت دهند و از هتک حرمت به مقدسات مسلمانان دفاع کنند.»
 
شکیبایی: کارکرد داعش برای غرب بدنام کردن اسلام ناب محمدی است
 «مهدی شکیبایی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به بیانیه داعش علیه اتحادیه اروپا، عنوان کرد: بیانیه داعش که این روزها علیه اروپا صادر شده ما را به یاد رویداد مشابهی در 20سال پیش می‌اندازد. القاعده سال‌ها پیش علیه اروپا و آمریکا بیانیه داد که عملیات‌هایی علیه غرب انجام می‌دهد. حتی چندین عملیات انتحاری و انفجاری در آمریکا، مادرید و انگلیس رخ داد.
وی افزود: القاعده از کجا و چگونه در عراق سردرآورد. اگر دشمن القاعده، آمریکاست چرا القاعده به عراق آمد. آیا صدام را نابود کرد یا آمریکا را؟ هیچ‌کدام؛ جز ویرانی که برای مردم عراق به بار آورد چیزی ندیدیم. جریان مقاومت اسلامی بود که با محوریت مقاومت عراق را از سختی‌ها نجات داد.این تحلیلگر مسائل بین‌الملل افزود: الان هم در جنگ اوکراین بیانیه داعش مطرح می‌شود. جریانی سلفی که خودش را اسلامی می‌خواند و می‌گوید، صدر اسلام را می‌خواهند معرفی کنند. اگر احیاگر است باید سنت‌های اسلامی را احیا و با دشمنان خدا بجنگد، چرا نوک پیکانش را متوجه رژیم‌صهیونیستی نمی‌کند که به اشغال و جنایت و غصب در سرزمین اسلامی مشغول‌اند.
وی با اشاره به جنایت‌های داعش در سوریه و عراق گفت: داعش چرا در این‌چنین زمانی که اروپا درگیر جنگ با روسیه است به اروپا بیانیه می‌دهد، روسیه اگر به سوریه آمد چون قرار بود داعش به فدراسیون روسیه و کشورهای پیرامونی آن‌ها انتقال داده شوند اما مسکو با کمک ایران شر داعش و تکفیری‌ها را از ریشه درآورد.
وی افزود: در تاریخ داریم، آمریکا از این جریان سلفی علیه شوروی در جنگ افغانستان و شوروی استفاده کرد. الان هم اروپا بهانه است. در آن طراحی که علیه روسیه و محدود کردن قدرت مسکو در سوریه دارند، همان پازل و راهبردها را دنبال می‌کنند.
شکیبایی با بیان اینکه کارکرد دیگری داعش برای غرب دارد، بدنام کردن اسلام ناب محمدی است، یادآور شد: ما باید حافظه قوی نسبت‌به سال‌های گذشته داشته باشیم، سخنان بایدن درباره داعش ما را به یاد اسامه‌بن‌لادن و باراک اوباما می‌اندازد. این اتفاق در زمان بن‌لادن هم افتاد. باراک اوباما در اواخر ریاست‌جمهوری‌اش اعلام کرد که محل اختفای اسامه‌بن‌لادن را پیدا کردیم و او را کشتیم. هیچ‌کس جسد او را ندید. اینکه چه‌طوری یا کجا دفن شد باز هم چیزی منتشر نشد؛ یک بازی ازسوی موساد و سیا بود. بعد از اینکه آمریکا اعلام کرد بن‌لادن را کشته‌اند، اتفاقات سوریه و عراق رخ داد. ظواهری اعلام کرد که انتقام خون بن‌لادن را می‌گیرد و دیدیم که القاعده از افغانستان به سوریه و عراق آمد. بایدن هم اخیرا اعلام کرد قریشی سرکرده داعش را کشتیم. طبیعی است که داعش بیاید و برای انتقام خون فرمانده خود بیانیه بدهد. همان موقع دیدم که چه بلایی سر سوریه و عراق آمد. الان هم مشخص است که چه توطئه و پروژه دیگری را مدنظر دارند.

captcha
شماره‌های پیشین