sobhe-no.ir
1395
چهارشنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۱
2
خبر

تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی کلید خورد

230 نماینده مجلس در نامه‌ای به رهبر انقلاب از اقدامات تحولی رییس قوه قضاییه حمایت کردند

نمره قبولی مجلس به اقدامات قضایی

دهم تیرماه سال گذشته بود که رهبر انقلاب در حکمی، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژ‌ه‌ای را به ریاست قوه‌قضاییه منصوب کردند. اهتمام جدی به ماموریت‌های دستگاه قضا در قانون اساسی و ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، گسترش فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی، گماردن نیروهای کارآمد و جهادی، ارج نهادن به خدمات قوه‌قضاییه پاکدامن و درعین‌حال برخورد قاطع با تخلفات؛ ارتباط با متن مردم ازجمله انتظاراتی بود که رهبری در حکم انتصاب اژه‌ای مطرح کردند.

نگاه

تعهد طالبان نسبت‌به تامین امنیت اماکن دیپلماتیک ایران

صبح نو

خبر

تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی کلید خورد

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهای اخیر طرح «تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی» را تهیه کرده و تحویل کمیسیون اقتصادی مجلس داده‌اند.
این طرح در 6محور تهیه شده و هم‌اکنون در مراحل ابتدایی بررسی در کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد.
متن طرح تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:
«با عنایت به وظایف، اختیارات و امکانات بانک مرکزی و ایرادات و مشکلات موجود در این بانک و نارضایتی‌های گسترده در بین مردم نسبت‌به عملکرد بانک مرکزی، تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد این بانک با تاکید بر محورهای زیر تقدیم می‌شود:
 1- عملکرد بانک مرکزی در حوزه سودهای بانکی.
 2- عملکرد بانک مرکزی در نظارت صحیح بر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و مشکلات آن‌ها که بعد از شکل‌گیری، هیچ برخوردی با آن‌ها صورت نگرفته است.
 3- عملکرد بانک مرکزی در بی‌توجهی به اجرای مناسب بانکداری اسلامی و عملیات بانکی بدون ربا.
4- عملکرد بانک مرکزی در نحوه تخصیص ارز، نحوه مدیریت بازار ارز و گرانی آن.
 5- عملکرد بانک مرکزی در انتخاب هیات‌مدیره بانک‌ها.
 6- عملکرد بانک مرکزی در نحوه پرداخت حقوق و مزایا به مدیران ارشد بانک.» 
 لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی و نماینده طراحان در گفت‌وگو با فارس دراین‌باره گفت:‌ یکی از جعبه‌های سیاه نظام اقتصادی کشورمان بانک مرکزی است که متاسفانه تاکنون و به‌ویژه در سال‌های اخیر، سیاست‌های متناقضی را اجرا کرده که ازجمله این سیاست‌های متناقض، نحوه مدیریت بازار ارز و نحوه سیاست‌گذاری در حوزه نرخ سود بانکی بوده است.
وی افزود: بنابراین لازم است با تحقیق و تفحص از عملکرد این نهاد اقتصادی، ضمن آسیب‌شناسی وضعیت موجود و ریشه‌های آن در سال‌های گذشته، جلوی تخلفات بعدی نیز گرفته شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین