sobhe-no.ir
1395
چهارشنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۱
1
«صبح نو » نگاه حسن فتحی به عهد ناصری در سریال «جیران» را بررسی کرده است

حریم سلطان

سمانه استاد / «جیران» اسمی که ناصرالدین‌شاه قاجار روی دختر موردعلاقه‌اش گذاشت و او را به سوگلی دربار تبدیل کرد. حال این سوژه دستمایه سریالی به همین نام به کارگردانی «حسن فتحی» شده است. نام فتحی گره خورده با سریال‌های مهمی ازجمله شهرزاد، زمانه، میوه ممنوعه، در مسیر زاینده‌رود، مدار صفر‌درجه و شب دهم. کارنامه پربار فتحی و سریال‌های موفق و پرمخاطبی که پیش از این ساخته، یکی از مهم‌ترین دلایل پرسروصدا شدن سریال جیران است؛ سریالی که قصه‌ای عاشقانه را در بستری تاریخی روایت می‌کند. پس از نام حسن فتحی که وزنه سنگین این سریال است، اسامی بازیگرانی مانند بهرام رادان، پریناز ایزدیار، مریلا زارعی، رعنا آزادی‌ور، مهدی پاکدل و امیرحسین فتحی نیز می‌تواند دلیل دیگری برای تماشای سریال جیران باشد. تا امروز 10قسمت از این مجموعه پخش شده است. 10قسمت شاید زمان مناسبی باشد تا کمی درباره این سریال حرف بزنیم. در ادامه به بررسی 10قسمت اول سریال جیران پرداخته‌ایم.

انفجارهای تروریستی در افغانستان ادامه دارد

تکرار یک داغ

رسانه‌های افغانستان دیروز از وقوع انفجارهای پیاپی در آموزشگاه «ممتاز» در منطقه «قلعه‌نو» و یک انفجار در مدرسه‌ «عبدالرحیم شهید» در غرب کابل خبر دادند؛ انفجارهایی که بیشتر تحلیلگران و شاهدان آن را اقدامی تروریستی از جانب داعش می‌دانند. اقداماتی تروریستی که پیش از این هم در برخی از مراکز علمی و مساجد افغانستان روی داد و داعش آن را برعهده گرفت و«بهرام زاهدی»، کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: «ارتباط میان داعش و برخی حلقه‌های امنیتی و نظامی دولت پیشین افغانستان بر کارشناسان پوشیده نیست و با توجه به نزدیکی برخی چهره‌های ازبک داعش به ژنرال دوستم، نباید از احتمال نقش ژنرال دوستم در ناامنی‌های اخیر افغانستان غافل شد، آنگونه که پارلمان انگلیس تایید کرده و براساس توافقاتی که در نشست آنتالیا میان ژنرال دوستم و دولت انگلیس شکل گرفته، کمک ۲۵۰میلیون دلاری به ژنرال دوستم انجام شده است تا ضمن کمک‌های مالی و تسلیحاتی، شمال افغانستان را درگیر بحران و ناامنی سازد.»

سرمقاله

تلخ‌کامی ناشران و کتاب‌خوان‌ها

منابع ارزی صرف تسویه بدهی‌های دولت گذشته می‌شود

ابهامات در مذاکرات آزادسازی منابع

این روزها خبرهای زیادی درباره آزادسازی منابع بلوکه‌شده ازسوی دولتمردان شنیده می‌شود؛ منابعی که دولت گفته است در زیرساخت‌ها، واردات کالاهای اساسی و پرداخت بدهی دولت قبلی استفاده خواهد کرد اما میزان مبالغ آزادشده و نوع آزادسازی این منابع ابهاماتی است که تاکنون به ان پاسخ داده نشده است و فضای ایجادشده در جهت نقش ارز ایجادشده در معیشت و زندگی مردم، بارها در هفته‌های گذشته مورد توجه افکارعمومی قرار گرفته است.

دوازدهمین قرار هفتگی «صبح‌نو» با فرهنگ مقاومت

افطاری‌های دوکوهه

مرضیه کیان / روزه‌داری در جبهه با سختی و البته شیرینی‌هایی همراه بود، با وجود اینکه بسیاری از رزمنده‌ها بنا به حضور در عملیات نمی‌توانستند روزه‌ بگیرند اما بسیاری از رزمنده‌ها با زبان روزه به شهادت رسیدند و بعضی از رزمنده‌ها نیز قصد 10روزه می‌کردند و در پشت خط مقدم نماز کامل می‌خواندند و روزه می‌گرفتند.

گزارش «صبح‌نو» از جوانب افزایش قیمت تشخیص و درمان پزشکی را بخوانید

نسخه‌های گران

علی جواهری / همه‌ساله تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی به‌ پیشنهاد مشترک سازمان برنامه‌و‌بودجه و وزارت بهداشت، با تایید شورای‌عالی بیمه سلامت به تصویب هیات‌وزیران می‌رسد و سپس برای اجرا ابلاغ می‌شود؛ بنابراین جدول منتشرشده، صرفا پیشنهاد سازمان نظام پزشکی برای افزایش تعرفه ویزیت پزشکان است و نه تعرفه‌های مصوب؛ باوجوداین، همه‌ساله شاهد افزایش تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی هستیم اما این میزان افزایش هنوز به‌طور کامل تصویب و ابلاغ نشده است. تعرفه‌های پزشکی همواره محل اختلاف جامعه پزشکی با دولت بوده است؛ طبق روال هرسال میزان افزایش تعرفه‌های پزشکی ازسوی سازمان نظام‌پزشکی تعیین و سپس ازسوی هیات دولت تصویب می‌شود. تعرفه خدمات پزشکی سال۹۸ افزایش ۱۰درصدی در بخش دولتی و ۱۳درصدی در بخش خصوصی داشت که این میزان افزایش از طرف دولت تصویب و ابلاغ شد. در سال۹۹ این تعرفه‌ها با ۱۵درصد افزایش و در سال۱۴۰۰ هم به گفته محسن مصلحی، دبیر شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور، پیشنهاد سازمان نظام پزشکی کشور برای افزایش تعرفه‌های بخش خصوصی پزشکی با حداقل ۵۵درصد بود که این میزان افزایش براساس شرایط اقتصادی جامعه تعیین شد اما شورای عالی بیمه سلامت ۲۸.۵درصد افزایش تعرفه را اعلام و هیات وزیران هم این افزایش را تصویب کرد. امسال نیز سازمان نظام پزشکی پیشنهاد افزایش تعرفه‌های پزشکی را داده است؛ پیشنهادی که بنا به گفته مسوولان این سازمان، پس از بررسی‌های کارشناسی تهیه شده است و آن‌ها معتقدند تعرفه خدمات درمانی باید واقعی شوند.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» را با افرادی که حال خوش برای دیگران فراهم کردند، بخوانید

روایت آدم‌های خوب شهر

جعفر پاکزاد / «خوبی» واژه‌ای است که با عشق تفسیر می‌شود و با حسی یکی خواهد شد که تنها ذات انسانیت را رخ می‌نماید. آدم‌های خوب، حال دل مردم را خوش می‌کنند، به زندگی‌ها رنگ و لعابی نو می‌زنند. شاید زیربار مشکلات با خود فکر کنیم دوره خوبی گذشته است اما نه، در شهر و دیار هرکدام از ما پر از آدم‌های خوب، آدم‌هایی که هرچه در توان دارند در طبق اخلاص می‌گذارند تا باری را از دوش همشهری‌ها و هموطنان‌شان بردارند. در این گزارش با ما همراه باشید تا با بعضی از آدم خوب‌های شهر آشنا شوید و داستان زندگی‌شان را با هم مرور کنیم.

230 نماینده مجلس در نامه‌ای به رهبر انقلاب از اقدامات تحولی رییس قوه قضاییه حمایت کردند

نمره قبولی مجلس به اقدامات قضایی

دهم تیرماه سال گذشته بود که رهبر انقلاب در حکمی، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژ‌ه‌ای را به ریاست قوه‌قضاییه منصوب کردند. اهتمام جدی به ماموریت‌های دستگاه قضا در قانون اساسی و ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، گسترش فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی، گماردن نیروهای کارآمد و جهادی، ارج نهادن به خدمات قوه‌قضاییه پاکدامن و درعین‌حال برخورد قاطع با تخلفات؛ ارتباط با متن مردم ازجمله انتظاراتی بود که رهبری در حکم انتصاب اژه‌ای مطرح کردند.

شماره‌های پیشین