sobhe-no.ir
1394
سه شنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۱
2
مراسم رژه روز ارتش ٢٩فروردین با حضور رییس‌جمهور و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد

میدان‏داری پهپادها

مراسم رژه روز ارتش روز گذشته، ٢٩فروردین با حضور آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس محمدحسنی، نماینده ولی‌فقیه در ارتش، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، امیر سرتیپ محمدحسین دادرس جانشین فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد.

خبر

خطیب‌زاده: آزادسازی منابع ایران در خارج به آمریکا ربطی ندارد

صبح نو

خبر

خطیب‌زاده: آزادسازی منابع ایران در خارج به آمریکا ربطی ندارد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته، ۲۹فروردین‌ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سوالی درباره مطلب منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر اینکه در مذاکرات احیای برجام در دولت قبل بحث تحریم سپاه برطرف شده بود، بیان کرد: موضوعات باقیمانده در گفت‌وگوهای وین برای همه به‌صورت روشن گفته شده است. ما در ۱۱ماه منتهی به مذاکرات و قبل از تنفس اخیر همواره گفتیم تا زمانی که روی کلیت توافق نکردیم درباره چیزی توافق نکرده‌ایم. امروز هم توافقی در دسترس نداریم که درباره توافق صحبت کنیم. موضوعاتی باقی مانده که به محض اینکه  آن موضوعات تمام شود می‌توانیم بگوییم کل متن توافق شده است و تا آن روز هم هر بخشی از متن امکان بالا و پایین شدن دارد.
 
جو     وین همچنان آماده توافق است
 به گزارش فارس،‌ خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا می‌توان گفت جو حاکم بر مذاکرات وین منفی است، خاطرنشان کرد: جو وین منفی نیست، چون ایران و ۱+۴ همه کارهای خود را انجام داده اند و منتظر پاسخ مناسب و پاسخی که واشنگتن بتواند نگرانی‌ها را در دو حوزه‌ای که گفتم مرتفع کند، هستند. هماهنگ‌کننده برجام وظیفه خودش را به‌خوبی انجام می‌دهد.

 آزادسازی منابع ایران به آمریکا ربطی ندارد
 خطیب‌زاده درباره اظهارات ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درخصوص آزادسازی منابع مسدودشده ایران در خارج از کشور گفت: آزادسازی منابع ایران و بازگشت پول‌هایی که از صادرات کالا و خدمات از ایران به کشورهای دیگر انجام شده، به هیچ کشور ثالثی ربطی ندارد و اینکه رژیم آمریکا امروز تلاش می‌کند درباره هر موضوع مربوط به ایران مداخله کند نشان می‌دهد تا چه حدی با ادعاهای آقای بایدن و دولت ایشان فاصله دارد. آنچه ما انجام می‌دهیم در چارچوب منافع قطعی مردم ایران است و هرچه صادر می‌کنیم تلاش می‌کنیم و پولش را برمی‌گردانیم، کمااینکه تا امروز انجام دادیم.
وی افزود: درباره آزادسازی منابع اظهاراتی ازسوی مقامات ایرانی بیان شد. سفری انجام شد و هیاتی آمد و درباره آزادسازی بخشی از منابع ایران توافقاتی انجام شد و همه در مسیر خود درحال پیگیری است و نه به آمریکا مرتبط است و نه اجازه می‌دهیم آمریکا به جزئیات آن ورود کند.
 
سفیر اوکراین توییت وزیر خارجه دولت متبوعش را بخواند
 سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات سفیر اوکراین در تهران درباره ارسال دو نامه به رییس‌جمهور و وزیر خارجه ایران و بی‌پاسخ ماندن ایران و درخواست کمک بشردوستانه از ایران اظهار داشت: مواضع ایران درخصوص جنگ اوکراین روشن و در یک تداوم آشکار قرار داشته است و ما ضدیت با اصل جنگ را بارها و بارها گفتیم و ضمن اینکه باید ریشه‌های این بحران به‌صورت جدی بررسی شود. پایبندی به منشور ملل متحد و عمل صادقانه و راستین به توافقات بین‌المللی و گفت‌وگو، راه‌حل امروز بحران اوکراین است. سفیر اوکراین بهتر است یک‌بار دیگر توییت وزیر خارجه اوکراین را بخواند شاید متوجه مواضع دولت متبوعش شود.
 
نفت فروش می‌رود 
 وی همچنین درباره دستاوردهای وزارت خارجه طی هشت‌ماه گذشته نیز بیان کرد: وزارت خارجه در تمام شوون زندگی مردم تلاش خود را انجام داده است. امروز که با شما صحبت می‌کنم اگر روابط تجاری ما با برخی کشورها بیش از دو و نیم برابر شده اتفاق نمی‌افتاده مگر با تمرکزی که بر دیپلماسی اقتصادی شده است. امروز روابط ما با ترکیه، عمان، عراق و برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس و همچنین حوزه آسیای مرکزی و قفقاز از نظر آمار کمی رشدهای بسیار زیادی داشته است. در سال گذشته (۱۴۰۰) بیش از یک و سه‌دهم میلیارد یورو حجم تجارت ما با عمان بوده است. روابط تجاری ما با ترکیه نزدیک به دوونیم برابر شده است و با عراق و دیگر کشورها نیز همین‌طور. سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: امروز نفت ایران با فرض ادامه همین شرایط در ایران و گفت‌وگوها در وین، وضع اقتصاد ما از نظر ذخایر ارزی نسبت‌به همین نقطه در سال گذشته بسیار بهتر است. نفت فروش می‌رود و به میزانی که وزارت نفت می‌تواند تولید کند در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.
 

captcha
شماره‌های پیشین