sobhe-no.ir
1394
سه شنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۱
12
«صبح‌نو» نظرات متناقض درباره محل نمایشگاه کتاب را بررسی می‌کند

شهر آفتاب یا مصلی؟

مرضیه کیان / «سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران» با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا، به دو شکل فیزیکی در محل مصلای امام‌خمینی(ره) و مجازی در سامانه نمایشگاه به آدرس ketab.ir برگزار خواهد شد. ناشران در این نمایشگاه در یک درگاه ثبت‌نام می‌کنند و هر ناشر مجاز است با توجه به ضوابط و مقررات نمایشگاه در هر دو شکل نمایشگاهی(فیزیکی و مجازی) یا صرفا در شکل مجازی شرکت کند؛ موضوعی که طی یک هفته اخیر درخصوص نمایشگاه کتاب رسانه‌ای شده است، محل برگزاری نمایشگاه کتاب است که برخلاف ادعای رسانه‌ای آن، خبرسازی است که به وجود آمده؛ چراکه وزارت ارشاد به‌عنوان بانی برگزارکننده این امر، از 6ماه گذشته با انجام کارشناسی‌های صورت‌گرفته، مصلی را به‌عنوان محل برگزاری نمایشگاه معرفی کرده بود.

یادداشت حسین سعیدی، مدیرعامل انتشارات «به‌نشر» درخصوص نمایشگاه کتاب را می‌خوانید

ثبات مکان نمایشگاه، به نفع ناشران و مخاطبان

خبر ویژه

«من یک دخترم» خواندنی شد

آخرین خبر

آغاز پویش نذر فرهنگی «مهمان من باش»

خبر روز

«حاج حسین» مهمان شب‌های قدر تلویزیون

صبح نو

یادداشت حسین سعیدی، مدیرعامل انتشارات «به‌نشر» درخصوص نمایشگاه کتاب را می‌خوانید

ثبات مکان نمایشگاه، به نفع ناشران و مخاطبان

نمایشگاه‌های کتاب هم در صنعت نشر و هم در حوزه رخدادهای فرهنگی نقش مهمی برعهده دارند؛ به‌نحوی‌که صدر فهرست پرمراجعه‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی دنیا را نمایشگاه‌های کتاب در اختیار دارند.
نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور است که برگزاری آن بعد از دو سال وقفه باعث خوشحالی عموم مردم و نخبگان فرهنگی است و لذا اصل برگزاری نمایشگاه آنقدر اهمیت دارد که مکان برگزاری فرع بر آن است.
مصلای تهران و مرکز نمایشگاهی شهرآفتاب برای برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی هرکدام نقاط قوت و ضعفی دارند. به‌لحاظ فراهم بودن فضای نمایشگاهی و استانداردهای لازم، شهرآفتاب مناسب‌تر است اما عملیاتی نشدن برخی زیرساخت‌ها در آن باعث شده تا کارکرد واقعی‌اش را نداشته باشد. از طرف دیگر، دسترسی مصلی برای مخاطبان و بازدیدکنندگان راحت‌تر بوده و به همین دلیل حجم بازدیدها و فروش کتاب در مصلای تهران بیشتر است.
مجموعه شهرآفتاب با هدف محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌های پرمخاطب احداث شده و لازم است متولیان امر هرچه زودتر نسبت‌به تکمیل این پروژه مهم اقدام کنند؛ چراکه ثابت ماندن مکان نمایشگاه کتاب هم به نفع ناشران و فعالان این حوزه و هم مخاطبان آن است.
قاعدتا سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای چنین رویداد مهمی باید در جلسات کارشناسی با حضور همه‌ اجزا و متولیان امر صورت پذیرد و پس از نهایی شدن همه به آن تصمیم کارشناسی تن بدهند. اینکه مشاهده کنیم در فاصله کمتر از یک‌ماه به برگزاری نمایشگاه، تصمیم نهایی درخصوص مکان برگزاری از طریق یکی از اجزا به چالش کشیده می‌شود و نزاع توییتری بین متولیان نمایشگاه درمی‌گیرد، نه با اصول مدیریتی همخوان است و نه با اصول برگزاری چنین رویداد بزرگ فرهنگی.

captcha
شماره‌های پیشین