sobhe-no.ir
1393
دوشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۱
8
گزارش «صبح‌نو» از دومینوی افزایش قیمت کالاها و همچنین انتقاد رییس مجلس از گرانی را بخوانید

مقصر گرانی کالاها کیست؟ 

علی جواهری / مدتی است گرانی کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری سبد غذایی به امری طبیعی تبدیل شده است، قیمت‌ها روزبه‌روز که نه در هر ثانیه و ساعت افزایش پیدا می‌کند و همین افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها فضای روانی و نگران‌کننده برای مردم ایجاد کرده است. هر روز شاهد افزایش قیمت یکی از کالاهای اساسی و موردنیاز خانوارها هستیم؛ یک روز حبوبات گران می‌‌شود و روز دیگر برنج و روغن نایاب. این روزها هم دغدغه مردم گرانی بی‌سابقه گوشت مرغ، تخم‌مرغ و گوشت قرمز و برنج است و توان مردم را برای خرید کاهش داده است. شیوع بیماری کرونا و نظریه‌های کارشناسان برای تقویت قوای جسمی از یک طرف و گرانی بی‌سابقه اقلام خوراکی از سوی دیگر مزیدبرعلت شده و افراد جامعه به‌خصوص اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه را با مشکل جدی مواجه کرده تا جایی که شرمندگی بر رخسار برخی پدران نمایان است؛ البته ناگفته نماند سازمان خواربار و کشاورزی ملل ‌متحد (فائو) نیز اعلام کرده قیمت جهانی موادغذایی در فوریه (اسفند گذشته) به رکورد بالایی رسیده ‌و ۱/ ۲۴‌درصد رشد سال ‌به سال ‌را به ثبت رسانده بود. گزارش از بازار محصولات پروتئینی تهران نشان می‌دهد که با گذشت نخستین روزهای ماه مبارک رمضان که زمان پرتقاضای محصولات پروتئینی به شمار می‌رود، برخی از این محصولات افزایش قیمت اخیر خود را حفظ کرده و برخی دیگر نیز وضعیت باثباتی داشته و از افزایش روزهای اخیر عقب‌نشینی کرده‌اند. بر این اساس، گوشت قرمز همچنان در اوج قیمتی خود به سر می‌برد، این محصول که در روزهای گذشته عمدتا به‌دلیل رشد تقاضا در ایام تعطیل و سیزده‌بدر افزایش قیمت داشته، هنوز از نظر قیمتی به وضعیت قبل برنگشته است.

زندگی خانواده‌های بسیاری در گرو سرنوشت بازار مسکن است

سقف بالا سر، هر روز بلندتر می‌شود

هر سال با نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی مستاجران، نگرانی زیادی گریبان خانواده‌ها را می‌گیرد. این در حالی است که در دو، سه سال اخیر افزایش مداوم قیمت ملک و آپارتمان و هزینه‌های ساخت‌وساز تاثیر مستقیمی روی نرخ اجاره‌بها داشته است. برای امسال هم زمزمه افزایش چند برابری اجاره‌ها به گوش می‌رسد و اینکه با این شرایط جمعیت زیادی مجبور به مهاجرت به شهرهای اقماری پایتخت شده یا اینکه باید به محله‌های پایین‌تر کوچ کنند. اگرچه رییس اتحادیه مشاوران املاک این مساله را شایعه دانسته اما حکایت بازار چیز دیگری است.

صبح نو

زندگی خانواده‌های بسیاری در گرو سرنوشت بازار مسکن است

سقف بالا سر، هر روز بلندتر می‌شود

هر سال با نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی مستاجران، نگرانی زیادی گریبان خانواده‌ها را می‌گیرد. این در حالی است که در دو، سه سال اخیر افزایش مداوم قیمت ملک و آپارتمان و هزینه‌های ساخت‌وساز تاثیر مستقیمی روی نرخ اجاره‌بها داشته است. برای امسال هم زمزمه افزایش چند برابری اجاره‌ها به گوش می‌رسد و اینکه با این شرایط جمعیت زیادی مجبور به مهاجرت به شهرهای اقماری پایتخت شده یا اینکه باید به محله‌های پایین‌تر کوچ کنند. اگرچه رییس اتحادیه مشاوران املاک این مساله را شایعه دانسته اما حکایت بازار چیز دیگری است.

مصطفی قلی‌خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار اجاره، به ایرنا گفته است: وضعیت در بازار اجاره آرام است و شایعات درخصوص افزایش چشمگیر نرخ‌های اجاره مسکن واقعیت ندارد. وی توضیح داد: «مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا درخصوص بازار اجاره که در آن تا افزایش نرخ از ۱۵تا سقف ۳۰درصد با توجه به شهر محل سکونت برای تمدید اجاره‌بها اجازه داده شده است، در کشور اجرا می‌شود و هیچ مالکی حق ندارد، اجاره را بیش از نرخ مصوب افزایش دهد یا حکم تخلیه برای مستاجر دریافت کند.» البته برخی تماس‌های مردمی و مراجعات به بنگاه‌های معاملات ملکی نشان می‌دهد که از هم‌اکنون برخی موجران و بنگاه‌ها قیمت‌های عجیبی را برای اجاره اعلام می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از مردم هم چشم به وعده‌های دولت از بابت نهضت ملی مسکن دارند.
 
طرح به کجا رسید؟
دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن را به راه انداخت و اعلام کرده است که در مدت چهار سال فعالیت خود چهارمیلیون خانه تحویل خواهد داد؛ البته برخی کارشناسان با دیده تردید به این وعده نگاه می‌کنند و آن را تقریبا امری محال و نشدنی می‌دانند اما معاون وزیر راه‌وشهرسازی نظر دیگری دارد.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی درباره اقدامات انجام‌شده برای نهضت ملی مسکن به «ایرنا» گفته است: عملیات اجرایی حدود ۹۰۰هزار واحد نهضت ملی مسکن تکمیل و پروژه‌ها وارد سایر مراحل ساخت شدند. محمود محمودزاده درباره جزئیات پیشرفت پروژه نهضت ملی مسکن، اظهار کرد: مجموع پروژه‌های حمایتی ساخت مسکن که اکنون عملیات ساخت آن درحال اجراست، ۵۳۰هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن و ۳۲۱هزار واحد نهضت ملی مسکن است، همچنین ۱۰۸هزار واحد طرح خودمالکی برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده است.
محمودزاده توضیح داد: وظیفه دولت ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی در سال است که در مسکن شهری معادل سالی ۸۰۰هزار واحد می‌شود و ۲۰۰هزار واحد دیگر ساخت مسکن روستایی است؛ اکنون از سقف ساخت‌وساز مسکن شهری هم جلوتر هستیم. وی گفت: در هفت‌ماه اخیر، مهم‌ترین کار اجرایی در بخش مسکن که «تامین زمین» بوده که انجام شده است. تاییدیه طرح، اخذ پروانه ساختمان، تایید نقشه‌های فنی و فراخوان برای تعیین سازنده در مراحل بعدی است که انجام شده است. به گفته معاون وزیر راه‌وشهرسازی تا امروز (در هفت‌ماه اخیر) بیش از ۳۲۱هزار واحد نهضت ملی مسکن وارد مراحل اجرا شده که این تعداد واحد جدا از سایر طرح‌های حمایتی است که در دولت‌های قبل شروع شده بود. اکنون این واحدها مراحل خاکبرداری را طی می‌کنند و به مرحله تکمیل پی‌سازی و اجرای فیزیکی ساختمان رسیده‌اند. محمودزاده افزود: علاوه‌بر ساخت ۳۲۱هزار واحد، ۱۰۸هزار واحد نیز در غالب پروژه‌های خودمالک اخذ تسهیلات شده و به بانک معرفی شده‌اند. جمع این ارقام ۴۳۰هزار واحد مربوط به ساخت مسکن شهری است و آمار ساخت مسکن روستایی جداست.
 
۷۰درصد زمین موردنیاز تامین شده است
معاون وزیر راه‌وشهرسازی درباره آخرین وضعیت تامین زمین نیز گفت: حدود ۹۸۰هزار واحد زمین با کاربری مسکونی طی 6ماه گذشته تامین قطعی شده است؛ علاوه‌برآن معادل یک‌میلیون و ۴۰۰هزار واحد، زمین شناسایی شده که نیازمند تعیین کاربری یا الحاق به محدوده یا بررسی فنی در سطح شوراهای برنامه‌ریزی استان‌ها و شورای عالی معماری و شهرسازی دارد.
محمودزاده ادامه داد: در انتظار تعیین تکلیف نهایی این زمین‌ها هستیم. در صورت تعیین‌تکلیف نهایی، زمین برای ساخت دومیلیون و ۳۰۰هزار واحد مسکونی تامین خواهد شد. از کل چهارمیلیون واحد مسکونی که قرار است طی چهارسال ازسوی دولت ساخته شود، سه‌میلیون و ۲۰۰هزار واحد شهری و ۸۰۰هزار واحد روستایی است.
وی توضیح داد: با احتساب تعیین تکلیف نهایی زمین برای ساخت دومیلیون و ۳۰۰هزار واحد مسکونی حدود ۷۰درصد زمین برای ساخت مسکن تامین شده و این 
در حالی است تامین همه ۷۰درصد اراضی مسکن‌سازی از محل اراضی وزارت راه‌وشهرسازی انجام‌شده کار بزرگی انجام محسوب می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین