sobhe-no.ir
1393
دوشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۱
15
«صبح‌نو» از اهمیت دیدار رهبری با شاعران می‌گوید

شاعران در انتظار دیدار یار

دیدار رهبر انقلاب اسلامی یکی از دیدارهای ثابت در ماه رمضان است که سه سال برگزار نشده است. در این سه سالی که از شروع کرونا می‌گذرد، این دیدارها به‌دلیل کرونا و تعطیلی جلسات برگزار نمی‌شود، اما مروری بر این دیدارها و اهمیت آن‌ها بی‌شک خالی از لطف نخواهد بود.

سرمقاله

راه درمان اقتصاد

اخبار کوتاه

صبح نو

«صبح‌نو» از اهمیت دیدار رهبری با شاعران می‌گوید

شاعران در انتظار دیدار یار

دیدار رهبر انقلاب اسلامی یکی از دیدارهای ثابت در ماه رمضان است که سه سال برگزار نشده است. در این سه سالی که از شروع کرونا می‌گذرد، این دیدارها به‌دلیل کرونا و تعطیلی جلسات برگزار نمی‌شود، اما مروری بر این دیدارها و اهمیت آن‌ها بی‌شک خالی از لطف نخواهد بود.

پیشینه دیدارهای رهبری با شاعران به سال‌های قبل از رهبری ایشان بازمی‌گردد. برخی نیز آن را به جلساتی در مشهد در سال‌های پیش از انقلاب نسبت داده‌اند. سید عبدالله حسینی، از شاعران پیشکسوت انقلاب درباره چگونگی شکل‌گیری جلسات دیدار شاعران با رهبر انقلاب گفته است: «ما جلساتی را در مشهد از سال63 تا 68 برگزار می‌کردیم. آن زمان ایشان - رهبر انقلاب - رییس‌جمهور بود. تا اینکه در سال68 ایشان رهبر شدند. وقتی به‌عنوان رهبر برای اولین‌بار به مشهد آمدند تمامی دوروبری‌های‌شان تقریبا عوض شده بودند و ما آن‌ها را نمی‌شناختیم‌. کسانی که با روحیه ایشان زیاد آشنا نبودند. برای هماهنگی جلسه شعر سراغ آقای گلپایگانی رفتیم و گفتیم که ما طبق سنت هرسال جلسات شعری با حضور ایشان برگزار می‌کنیم. ایشان گفت دیگر گذشت آن زمان. آن زمان ایشان رییس‌جمهور بود، الان رهبر شده‌اند و مساله فرق دارد. این کار شدنی نیست. ما فکر کردیم حتما خود رهبری نیز دیگر به ادامه این جلسات تمایلی ندارد. تا اینکه بعدها یک روز به همراه عده‌ای از فضلا خدمت ایشان رسیدم. چشم‌شان که به من افتاد بلافاصله گفتند: «جلسه شعر ما کی برگزار می‌شود؟» من قضیه را مطرح کردم و گفتم که آقای گلپایگانی اینچنین گفتند. بلافاصله آقای گلپایگانی را صدا کردند و گفتند: آقای گلپایگانی شما جلسه ما را چه موقع گذاشتید؟ آقای گلپایگانی گفتند: «آقا ما فکر کردیم دیگر شما به برگزاری این جلسات تمایلی نداشته باشید.» گفتند: «آقای گلپایگانی! حتما این جلسه را بگذارید. تفریح من این جلسات است.»
مصطفی محدثی‌خراسانی، از شاعران مشهدی نیز دراین‌باره گفته است: «مقام‌معظم رهبری از همان دوران دوم ریاست‌جمهوری، ایام نوروز که به مشهد می‌آمدند، شبی را به دیدار با شاعران مشهد اختصاص می‌دادند و تا هنوز هم این سنت برقرار است، من در پنج دیدار از این دیدارهای سالانه که گاه در دارالزهد آستان قدس و گاه در منزل پدری ایشان در نزدیکی بازار سرشور مشهد برگزار می‌شد، شرکت داشتم؛ آقا با تمام وجود و فعال‌تر از همه در جلسه حضور داشتند و خودشان جلسه را اداره می‌کردند.»

اهمیت جلسات شعرخوانی
 در باب اهمیت این جلسات می‌توان به ارزیابی اجمالی وضعیت ادبیات امروز ازسوی دبیر جلسه، حضور بانوان شاعر در جلسات دیدار رهبری که فرصتی مغتنم برای تقویت و افزایش مشارکت فرهنگی - اجتماعی زنان در جامعه است، تقویت حضور شاعران «دیدار اولی»، تلاش برای احیای شکوه زبان پارسی و حضور خبرنگاران فعال ادبی در جلسه اشاره کرد.
میلاد عرفان‌پور، شاعر و مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری در این مورد به «فارس» گفته است: «دیدارهای رهبر معظم انقلاب با شاعران از همان ابتدا چندین کارکرد داشته که یکی از این کارکردها، تبیین جایگاه راهبردی شعر در ادبیات کشور ما و فارسی‌زبانان است؛ به این معنی که اگر این دیدارها نبود، شاید جریان‌های فرهنگی و سیاستگذار در کشور ما کمتر از آنچه امروز شاهدش هستیم به شاعران توجه می‌کردند؛ بنابراین این دیدارها سبب شد ارزش راهبردی شعر بیشتر موردتوجه مسوولان کشور قرار گیرد و به همین مناسبت شاعران هم مسیر ادبی‌شان را جدی‌تر دنبال کنند. ازجمله کارکردهای دیگر این دیدارها، الهام‌بخش و رهنمودهایی بود که شاعران از محضر ایشان دریافت کرده و در ادامه مسیر به آنان کمک می‌کرد. نکاتی که ایشان در فواصل شعرخوانی داشتند و توصیه‌های‌شان در خلال و پایان برنامه همواره چراغ راه ما شاعران بوده است. همچنین دریافت انگیزه برای پرشور ادامه دادن این مسیر هم برای ما و هم شاعران جوانی که در این برنامه حضور داشتند، شوق ادامه دادن این مسیر تا قله‌های رفیع شعر و ادبیات را پیدا می‌کردند.»
 
شور جلسات، شعر طنز
 یکی از مهم‌ترین بخش‌های این جلسات که در اینترنت به‌شدت وایرال شده، شعرخوانی شاعران طنزپرداز در حضور رهبری و واکنش رهبری خطاب به آن‌هاست. واکنش‌ها و خنده‌های رهبری به این شعرها بی‌شک نه‌تنها شاعران این محفل که مخاطبانی که این ویدیوها را می‌بینند نیز می‌خنداند. از این شاعران طنزپرداز می‌توان به ناصر فیض و قاسم رفیعا اشاره کرد.
در ادامه شعر قاسم رفیعا را می‌خوانیم؛ شعری که بسیار موردتوجه رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفت و شنیدن آن خنده‌های ایشان را در پی داشت.
  موره می‌بینی که شر و باصفایُم
بچه‌ محله امام رضایُم
زلزلیم، حادثیم، بلایم
بچه محله امام رضایُم
هر روز جمعه دلومه مبندم            
به پینجله طلا و ورمگردُم
کار و بارم ردیفه با خدایم              
بچه محله امام رضایُم
به مو بگو بیا به قله قاف              
اصلا مو ره بذر همونجه علاف!
قرار مرار هر چی بیگی مو پایم       
بچه محله امام رضایُم
دروغ، مروغ نیست میون ما با هم          
الان به‌عنوان مثال تو حرم
چندروزه که تو نخ کفترایم             
بچه محله امام رضایُم
 چشم موره گیریفته چن‌تا کفتر
گفته خودش: چن‌تاشه خواستی وردر
الان درم خادما ره مپایم
بچه محله امام رضایُم
کفترا ره که بردم از رو گنبد
مرم مو واز تو نخ رفت و آمد
تو نخشه او گنبد طلایم
بچه محله امام رضایُم
 گنبده نصب شب مده به دستم
او گفته: هر وخ که بییی مو هستم
 مویم که قانع و بی‌ادعایم
بچه محله امام رضایُم
وخته می‌بینم توی عالم همه
ازش می‌گیرن و مگن واز کمه
گنبدشه اگر بده رضایم
بچه محله امام رضایُم
گنبد و ممبد نموخوام باصفا     
سی‌ساله پای سفره ای آقا
منتظر یک ژتون غذایم             
بچه محله امام رضایُم

یکی از مهم ترین بخش های این جلسات که در اینترنت به شدت وایرال شده است، شعرخوانی شاعران طنزپرداز
 در حضور رهبری و واکنش رهبری خطاب به آنهاست

captcha
شماره‌های پیشین