sobhe-no.ir
1345
یکشنبه، ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
1
چگونه مخالفان قدیمی در تخریب قالیباف متحد می شوند؟

دو لبه یک قیچی

در هفته‌ای که گذشت داستان سیاست ایران از میانه دهه80 تاکنون دوباره تکرار شد؛ پیمان نانوشته‌ای میان اصلاح‌طلبان تکنوکرات و احمدی‌نژادی‌ها علیه قالیباف. داستانی که از سال84 تاکنون ادامه داشته و هربار در شکل تازه‌ای متولد می‌شود. این‌بار یک جمله نادرست از محسن هاشمی کافی بود تا علی‌اکبر جوانفکر، چهره نزدیک به احمدی‌نژاد دست به توییت ببرد و روی زمینی که محسن هاشمی ساخته است، خانه‌ای کج را بنا کند.محسن هاشمی که در سالگرد فوت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی این‌بار مانند فائزه هاشمی لباس رادیکالیسم به تن کرده به‌دروغ ادعا کرده که آقای قالیباف درباره انتخابات سال88 اطلاعاتی به آن مرحوم داده است؛ موضوعی که با وجود تکذیب چندباره باز هم در بیان محسن هاشمی آمده است. گویا او به‌دنبال راهی برای پیدا کردن یک شریک جرم است تا بتواند رفتار هاشمی در انتخابات88 را توضیح دهد. پس‌ازاین سخن، جوانفکر به میدان آمد و با اتکا به ادعای نادرست هاشمی به قالیباف حمله کرد.گویی دشمنان قدیمی فقط بر سر تخریب قالیباف به نقطه مشترک می‌رسند؛ محسن هاشمی که مانند دیگر اعضای حزب کارگزاران، همواره قالیباف را تهدیدی برای گفتمان توسعه‌محور خود می‌دانستند، از یک‌سو و حامیان احمدی‌نژاد که پرکاری و کارآمدی قالیباف را برنمی‌تابند. در این میان اما قالیباف با گفتمان پیشرفت و عدالت که نه توسعه غیرعادلانه کارگزاران را قبول دارد و نه پوپولیسم حامیان احمدی‌نژاد را همواره یک رقیب جدی برای این دو جریان است که با وجود سال‌ها دشمنی در تخریب قالیباف مانند دو لبه قیچی عمل می‌کنند.

با وجود پافشاری غربی ها بر «توافق موقت» ایران به دنبال توافق پایدار و قابل اتکا است

اصرار غرب، تکذیب ایران

جواد بخشی / خبرسازی‌های حاشیه‌ای اگرچه وجه غالب مذاکرات در دوره جدید است اما هنوز این راهبرد تغییر نکرده و مقامات و رسانه‌های غربی گاه و بیگاه مسائلی را برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی نقل می‌کنند. درحالی‌که رایزنی‌ها در چارچوب دور هشتم مذاکرات وین به‌منظور رفع تحریم‌ها در سطوح مختلف بین ایران و ۱+۴ در وین در جریان است، برخی رسانه‌ها با انتشار مطالبی غیرصحیح ازجمله بحث توافق موقت یا نزدیک بودن حصول توافق و نظایر آن در تلاش برای تحت‌الشعاع قرار دادن مذاکرات هستند.

سرمقاله

چرا برجام فیصله‌بخش نیست؟

سعید آجورلو

گزارش «صبح‌نو» درباره کارت واکسنی را که در هیچ اداره و نهادی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد، بخوانید

کنترلی در کار نیست

علی جواهری / تقریبا بیش از یک‌سال است که جریان واکسیناسیون کرونا در کشور راه افتاده است. آن روزهای نخست فرازونشیب‌های بسیاری برای تامین واکسن به وجود آمد. از کمبود و محدودیت‌های واردات واکسن تا انتظار برای تولید واکسن کرونا داخلی؛ حتی صف‌های طولانی برای تزریق واکسن نیز تشکیل شد که روایت‌های خاص خود را داشت اما رفته‌‌رفته اوضاع بهتر شد و اکنون بالای 80درصد از ایرانیان تزریق واکسن را انجام داده‌اند. دولت برای مدیریت و هدایت روند واکسیناسیون طرح کنترل هوشمند را مطرح کرد که یکی از کارکردهای این طرح ارائه برخی خدمات ازجمله حضور در محل کار به منوط به ارائه کارت واکسن بوده است. اما آنطور که از شواهد پیداست تقریبا در هیچ موردی کارت واکسن ازسوی صاحبان مشاغل و حتی ارگان‌های دولتی برای مراجعان و کارکنان رویت نمی‌شود. براساس این طرح قرار بود در نوع عملکرد سامانه کنترل و مدیریت هوشمند کرونا، اعمال محدودیت جدی بر واکسن‌گریزها انجام گیرد و افرادی که واکسن نزنند قوانین جدی شامل حال‌شان شده و از بسیاری از خدمات محروم شود. اما سوال اینجاست که چقدر این کنترل به‌اصطلاح هوشمند کرونا اجرایی می‌شود و چقدر در میان عموم مردم به آن توجه می‌شود؟

مردم بریتانیا خواستار برکناری نخست‌وزیر این کشور شدند

جانسون گیت

استعفای «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس بالا گرفته است. او چند وقت پیش با وجود محدودیت‌های کرونایی در جشنی شرکت کرد که علی‌رغم عذرخواهی، رسانه‌های بریتانیا و فعالان سیاسی در لندن خواستار استعفایش شدند. رهبر حزب کارگر انگلیس دراین‌باره گفت: نخست‌وزیر این کشور فاقد اقتدار اخلاقی بوده و اخراج او به سود منافع ملی این کشور است؛ موضوعی که جانسون را بر آن داشت تا با اجرای عملیات «نجات سگ بزرگ» و برای حفظ سمت خودش، برخی از مقامات دولتی را کنار بگذارد تا مگر از گزند استعفا مصون بماند.

نگاهی به روایت وارونه‌ پهلوی‌ها از ارتباط دولت آمریکا با پیروزی انقلاب اسلامی ایران

داستان کارتر و شاه

شماره‌های پیشین