sobhe-no.ir
1344
شنبه، ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
1
سید ابراهیم رئیسی و پوتین درباره مسائل مختلف سیاسی اقتصادی و امنیتی گفت‌وگو کردند

روابط راهبردی

پس از عضویت ایران در شانگهای شاید این سفر دومین اقدام عملی مهم دولت سیزدهم در سیاست خارجی است. دولت سیزدهم که در ابتدای کار تحکیم روابط و مناسبات با کشورهای منطقه و همسایگان را سرلوحه خود قرار داده بود، تحرکات مهمی را در این زمینه به کرسی نشانده است.در این راستا، سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور کشورمان روز چهارشنبه هفته گذشته به دعوت رسمی همتای روس خود و در راستای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، به روسیه سفر کرد. با همه واکنش‌هایی که نسبت‌به این سفر وجود داشت، این سفر برگزار شد و پس از دو روز به پایان رسید. رئیسی در این سفر ضمن دیدار با پوتین، با ایرانیان مقیم روسیه، نخبگان و دانشگاهیان و چهره‌های مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد.نخستین برنامه رییس‌جمهور، دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه بود. رئیسی در این دیدار به نقش تاثیرگذار دو قدرت ایران و روسیه در منطقه و جهان اشاره کرد و گفت: هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با روسیه نداریم و روابط ممتاز تهران-مسکو در تراز مناسبات راهبردی است و ارتقا نیز خواهد یافت.

سران دو جریان اصلاحات و اعتدال طی هفته‌های گذشته جلسات مختلفی با همدیگر برگزار کرده‌اند

دیدارهای محفلی برای بازگشت به قدرت؟

دوری از مسوولیت اجرایی باعث شده تا دیدارهای محفلی سران دو جریان اصلاحات و اعتدالی، بیشتر و از بازتاب بیشتری برخوردار شود. چهره‌های نزدیک به سران این دو جریان هرچند چنین دیدارهایی را طبیعی و مطابق روال سابق تحلیل می‌کنند اما در وضعیت فعلی که اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان دوره مهجوریت از قدرت را پشت سر می‌گذارند، بی‌شک این گعده‌ها می‌تواند ارسال‌کننده پیامی خاص به جامعه و به‌خصوص به ناظران سیاسی باشد.

سومین رزمایش مرکب میان ایران، چین و روسیه در اقیانوس هند برگزار شد

تقویت همکاری‌های دریایی برای آینده‌ای مشترک

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی2022 روز گذشته (اول بهمن‌ماه) با حضور یگان های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ارتش، سپاه و یگان‌های شناوری نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه با شعار «با هم برای صلح و امنیت» و در منطقه‌‍ای به وسعت 17هزار کیلومترمربع، در شمال اقیانوس هند آغاز شد. تقویت امنیت تجارت دریایی بین‌المللی، مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی، تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی از اهداف رزمایش مرکز کمربند امنیت دریایی 2022 است. این سومین رزمایش مرکب است که با حضور کشورهای ایران، چین و روسیه برگزار می‌شود.

«صبح‌نو» در آستانه برگزاری جشنواره فیلم فجر بررسی می‌کند

آکادمی یا فستیوال

بهزاد اسدی / به بهانه فرارسیدن زمان برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر و لیست نهایی هیات انتخاب، بد نیست نگاهی به ساختار، کلیت، شکل برگزاری و اهمیت آن انداخته و همچنین به مقایسه با جشنواره‌های دیگر بپردازیم. شاید بعد از 40دوره مدیران سازمان سینمایی نگاهی فکورانه، سیستمی و عمیق به نوع برگزاری آن بیندازند؛ فستیوالی که هیچ اعتبار جهانی ندارد ولی فیلم‌ها، در آن مانند فستیوال‌هایی چون ونیز، کن و لوکارنو که حکم فستیوال‌های الف را دارند، پذیرفته و نمایش داده می‌شوند. این یعنی مرگ ارزشی و اعتباری یک جشنواره ؛چون آن فستیوال‌ها فیلم‌های به اصطلاح اولین نمایش (First Opening) را می‌پذیرند، یعنی نمایش اول فیلم باید در آن فستیوال باشد. در جشنواره فیلم فجر چیزی که به کل دیده نمی‌شود یک ساختار منسجم، پیوسته، دارای تفکر و سواد سینمایی است؛ خب این یعنی چه؟ یعنی در 40دوره به 40شکل مختلف جشنواره برگزار شده است.

گزارش «صبح‌نو» درباره مشکلات روزهای اخیر از بابت سرما بارش سنگین برف و سیلاب در استان‌های مختلف کشور را بخوانید

چالش در مواجهه با بحران‌های تکراری

فائزه مومنی / براساس گزارش‌ها، بارش باران و برف که بعد از ماه‌ها خشکسالی از چند روز پیش در بسیاری از استان‌های کشور شروع شده، در بعضی از مناطق ادامه دارد و البته مشکلات بسیاری را به‌وجود آورده است. بسیاری از مناطق روستایی در بعضی از استان‌ها با سیلاب روبه‌رو شده، تعداد زیادی از جاده‌ها بسته شده و برخی راه‌های ارتباطی هم مسدود شده‌اند، به‌طوری‌که کمک‌رسانی را دشوار کرده است. بعضی از گزارش‌ها هم حاکی از آن هستند که برخی جان خود را از دست داده‌اند؛ اگرچه هنوز آمار دقیقی از تلفات یا خسارات احتمالی منتشر نشده است اما برخی رسانه‌ها خبر از کشته شدن سه نفر تا زمان تنظیم این گزارش داده‌اند. تخلیه برخی روستاها به دلیل سرریز شدن سد، گرفتار شدن در کولاک برف در جاده‌ها، ورود سیل به خانه‌ها و از بین رفتن اسباب و اثاثیه خانه، مسدود شدن راه‌های روستایی، قطع آب و برق روستا و شهرها، تعطیلی مدارس و تلاش‌های پر از بیم و امید برای یافتن مفقودشدگان در سیل و کولاک، از جمله مواردی هستند که هر بار در تغییر شرایط جوی در استان‌ها با آن‌ها روبه‌رو هستیم. بارش باران و برف چه به‌طور محدود و چه گسترده، همواره برای مردم کشور با بروز مشکلاتی همراه بوده است که تکرار چندباره آن‌ها از ضعف مدیریت، زیرساخت‌های معیوب و ناتوانی در بهره‌گیری از این موهبت خداوند و بروز مخاطرات برای مردم، نشان دارد.

سرمقاله

توافق به ازای امتیاز بزرگ اقتصادی و پایدار

شماره‌های پیشین