sobhe-no.ir
1341
دوشنبه، ۲۷ دی ۱۴۰۰
1
«صبح‌نو» از آیین رونمایی کتاب «جهاد تبیین» گزارش می‌دهد

تبیین، سیره و روش رهبری است

آیین رونمایی از کتاب «جهاد تبیین» در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه ای با حضور مسوولان کشوری و لشکری در حوزه هنری سالن سوره برگزار شد.

«صبح نو » ، عملكرد وزارت رفاه را بررسی كرده است

بيم و اميد وزير جوان

مجلس یازدهم چهارماه پس از آغازبه‌كار رسمی دولت سیزدهم دست به كار استیضاح دو وزیر دولت شده است. نخستین مورد كه احتمال طرح آن بیشتر است مربوط به وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی است. در روزهای گذشته، برخی نمایندگان طرح استیضاح حجت عبدالملكی را كلید زده‌اند. وزیر جوانی كه گفته می‌شود در اجرای طرح و برنامه‌های وعده داده شده‌اش كوتاهی كرده است. از سوی دیگر، برخی نمایندگان هم اعتقاد دارند چهارماه فعالیت در وزارتخانه‌ای به بزرگی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی زمان زیادی نیست و باید فرصت بیشتری به وزرا و دولت داد تا كارها و اهداف خود را پیش ببرند. ماجراهای افت شاخص بورس، ایجاد اشتغال، بنگاه‌های زودبازده یا كوچك، بیكاری، كسب‌وكار با سرمایه اندك و نیز عزل و نصب‌های وزیر جوان از جمله مواردی بوده است كه منتقدان جدی دارد. این افراد اعتقاد دارند معاونان وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به‌دلیل اهمیت حوزه كاری و مسوولیت خود باید در حد و اندازه وزیر باشند تا بتوانند به‌درستی تصمیم‌گیری كنند. از سوی دیگر هم برخی اعتقاد دارند از الان باید مدیران جوان را به كار گماشت تا ضمن كسب تجربه برای آینده كشور هم مدیران كاربلد را تربیت كرد.

«صبح‌نو» در گزارشی تصمیم دولت در ایجاد «بازار متشکل انرژی» را بررسی کرده است

طرح بنزینی، خوب یا بد؟

طی هفته‌های اخیر اعلام شد که دولت سیزدهم جهت اجرای طرح یارانه بنزین قرار است ابتدا در کیش و قشم به‌عنوان طرح آزمایشی(پایلوت) اقدام کند که طی آن سهمیه بنزین در اختیار تمامی افراد با کدملی قرار بگیرد و دیگر بنزین سهمیه‌ای مختص افراد دارای خودرو نیست. این طرح با برخی شائبه‌ها مبنی بر احتمال گران‌شدن نرخ بنزین همراه شد. معاون وزیر اقتصاد روز گذشته بار دیگر طرح اصلاح اقتصاد یارانه‌ای ذیل پارادایم «بازار متشکل انرژی» را بازگو کرد تا نشان بدهد دولت، برنامه‌ای زیربنایی و درعین‌حال تدریجی و کارشناسی‌شده دارد.

حدود یک‌سال از زمان 5ساله برای اجرای بندهای قانون هوای پاک باقی مانده است

قانونی كه اجرا نشده به آخر رسید

فائزه مومنی / آلودگی هوا سوغات زندگی شهرنشینی و توسعه صنعتی است که گریبان همه دنیا را گرفته، در این میان برخی کشورها موفق به کاهش و مهار آن شدند اما در ایران به کلافی سردرگم تبدیل شده و با وجود تصویب قانون هوای پاک همچنان هوای تهران آلوده است. سال۱۳۹۶ قانون هوای پاک درکشور تصویب شد اما سوال اینجاست که چرا همچنان هوا آلوده است که برمی‌گردد به نحوه اجرای بندهای این قانون، آن‌هایی که به اعتبار نیاز داشتند مانند نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده درست اجرا نشدند و در مقابل بر منابع آلاینده نیز اضافه شد. حالا از مدت زمان این قانون برای اجرا كمتر از یكسال باقی مانده است.

سرمقاله

ایمنی خودرو، اولویت چندم خودروسازان است؟

سیاست‌های دولت سیزدهم آثار مثبتی در اقتصاد کشور داشته است

عرضه ارز بر تقاضا پیشی گرفت

رییس‌کل بانک مرکزی خبر داد در بازار ارز عرضه از تقاضا جلو زده است و پیش‌بینی کرد حجم تامین ارز که در ماه‌های اخیر به 40میلیارد دلار رسیده در ماه‌های پایانی امسال به 50میلیارد دلار برسد. با تغییر دولت و حذف نگاه صرف به غرب در دستگاه دیپلماسی، راهبرد خنثی‌سازی تحریم‌ها جایگزین رفع تحریم‌ها شد؛ استراتژی‌ای که در همین مدت کوتاه آثار و نتایج آن به ثمر نشسته و شاهد افزایش درآمدهای ارز، افزایش صادرات غیرنفتی، افزایش درآمدهای نفتی و به‌تبع آن کاهش تورم هستیم؛ البته راهبردی که به کمک ایران در مذاکرات هسته‌ای نیز آمده است تاجایی‌که آمریکا ناخواسته معترف به تن دادن به خواسته‌های ایران در آوردگاه مذاکرات غیرمستقیم شده و تنها گزینه پیش‌رو را دیپلماسی می‌داند.

شماره‌های پیشین