sobhe-no.ir
1340
یکشنبه، ۲۶ دی ۱۴۰۰
6
گزارش «صبح‌نو» درباره اشتغالزایی برای ناشنوایان در استان كهگیلویه‌وبویراحمد را بخوانید

اشتغال‌آفرینی با راه‌اندازی كارگاه چرم‌دوزی

گزارش «صبح‌نو» از افزایش 20درصدی ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و تاثیر آن بر کمبود پزشک در کشور را بخوانید

اثرگذاری در طبابت تا 7 سال آینده

کمبود پزشک، کهنه‌دردی برای جامعه سلامت کشور محسوب می‌شود. آمار پزشکان به‌ازای ۱۰هزار نفر جمعیت در ایران 13نفر است درحالی‌که در سایر کشور‌ها این عدد ۱۸ است و بر این اساس، سرانه پزشک در کشور ما از حد معمول پایین‌تر است. درحالی‌که سه‌هزار دانشجوی پزشکی به ظرفیت موجود کشور طی حداقل پنج‌سال افزوده می‌شود اما همچنان این کمبود وجود دارد. طبق اعلام سازمان سنجش در کنکور‌های 2 سال گذشته بیش از ۴۰درصد داوطلبان در گروه علوم تجربی به رقابت پرداختند. در این 2سال کمتر از ۱۲درصد از این داوطلبان به صندلی‌های دانشگاهی رسیدند و ۸۸درصد از داوطلبان پشت کنکور مانده‌اند. اما طی چند روز گذشته 165نماینده مجلس در بیانیه‌ای خطاب به رییس‌جمهور خواستار افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی شدند. به این ترتیب، دستور رییس‌جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی در نامه‌ای از سوی مسوول دفتر رییس‌جمهور به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد. شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش 20درصدی طی چهارسال را اعلام و تاکید کرد نسبت پزشک به ۱۰هزار نفر جمعیت در سال جاری۱۳ است که تا سال۱۴۱۰ باید به سرانه ۲۰پزشک برسد. اما در این مسیر از چه ظرفیت‌های می‌توان استفاده کرد و چه زمانی برای جبران کمبودها باید صرف کنیم؟ چه فرازونشیب‌هایی وجود دارد که باید مدنظر قرار داد؟

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره اشتغالزایی برای ناشنوایان در استان كهگیلویه‌وبویراحمد را بخوانید

اشتغال‌آفرینی با راه‌اندازی كارگاه چرم‌دوزی

طرح اشتغال‌زایی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ویژه ناشنوایان در شهرستان یاسوج به بهره‌برداری رسید.به گزارش «صبح‌نو»، در جریان سفر محمد ترکمانه، مدیرعامل بنیاد برکت به استان کهگیلویه‌وبویراحمد، طرح اشتغالزایی این بنیاد ویژه معلولان ناشنوا در شهر یاسوج افتتاح شد. مدیرعامل بنیاد برکت درباره این طرح اشتغالزایی توضیح داد: کارگاه چرم‌دوزی ویژه ناشنوایان به همت یکی از کارآفرینان شهرستان یاسوج و با سرمایه‌گذاری و مشارکت اقتصادی بنیاد برکت به بهره‌برداری رسیده است. ترکمانه ادامه داد: حجم کل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی این کارگاه چرم‌دوزی سه‌میلیارد ریال است و ۱۵معلول ناشنوا در این واحد تولیدی مشغول به‌کار شده‌اند. وی یادآور شد: آغاز به فعالیت این کارگاه چرم‌دوزی باعث اشتغال‌آفرینی مستقیم و غیرمستقیم برای ۴۵نفر شده است.
 
استفاده از همه افراد برای كار
 مدیرعامل بنیاد برکت خاطرنشان کرد: این کارگاه چرم‌دوزی محصولاتی ازجمله کیف، کفش، جاکارتی و سایر منسوجات چرمی را تولید و روانه بازار می‌کند. ترکمانه تصریح کرد: تاکید بنیاد برکت و کارآفرین که یکی از بانوان یاسوجی است، استفاده از افراد معلول به‌عنوان نیروی کار در این کارگاه تولید چرم بوده است.وی در تشریح عملکرد بنیاد برکت در حوزه مشاغل خرد و خانگی در کهگیلویه‌وبویراحمد گفت: تا به امروز چهارهزار و ۹۴۸طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور در مناطق روستایی و محروم ۹شهرستان استان به بهره‌برداری رسیده که باعث ایجاد اشتغال برای ۱۲هزار نفر به‌شکل مستقیم و غیرمستقیم شده است.مدیرعامل بنیاد برکت افزود: حجم کل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی طرح‌های اشتغالزایی اجتماع‌محور در کهگیلویه‌وبویراحمد بالغ بر چهارهزار و ۳۳۶میلیارد ریال است. ترکمانه با تاکید بر تمرکز بنیاد برکت بر اشتغال‌زایی در کشور تصریح کرد: تاکنون بیش از ۱۷۱هزار طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور با ظرفیت اشتغال ۵۱۳هزار نفر و با حجم کل سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۷۰هزار میلیارد ریال را در مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور به بهره‌برداری رسیده است.
 
برنامه‌های سالانه
 مدیرعامل بنیاد برکت تاکید کرد: بنیاد برکت برای سال آینده نیز ایجاد ۱۰۰هزار طرح اشتغالزایی را در برنامه‌های خود دارد که فرصت‌ کسب‌وکار برای ۳۰۰هزار نفر را فراهم خواهد کرد. وی درباره فعالیت‌های این بنیاد در استان کهگیلویه‌وبویراحمد نیز بیان کرد: ۹هزار و ۷۱۱طرح در حوزه‌های توانمندسازی اقتصادی، امور زیربنایی، فرهنگی، سلامت و سایر خدمات با حجم سرمایه‌گذاری ۶هزار و ۲۲۶میلیارد ریال در مناطق محروم و روستایی استان به بهره‌برداری رسیده یا در دست اجراست.گفتنی است، مدیرعامل بنیاد برکت در جریان سفر به استان کهگیلویه‌وبویراحمد از دو کارگاه صنایع تبدیلی میوه خشک و تولید کتاب پارچه‌ای نیز بازدید به‌عمل آورد.
 

captcha
شماره‌های پیشین