sobhe-no.ir
1340
یکشنبه، ۲۶ دی ۱۴۰۰
15
«صبح‌نو» مساله فرش قرمز و حواشی‌اش در جشنواره فیلم فجر را بررسی می‌کند

«فرش قرمز»؛ تکامل به جای حذف

به‌تازگی ویدیویی در شبکه‌های مجازی وایرال شده که در آن مدیر روابط‌عمومی جشنواره فجر در برنامه «سلام تهران» خطاب به مجری برنامه می‌گوید که یکی از راه‌هایی که از تجملات فجر می‌توان کم کرد، تغییر رنگ فرش قرمز جشنواره است. این حرف بازتاب‌‌های زیادی میان مردم و اهالی سینما داشت. بدین بهانه به بررسی این جریان می‌پردازیم.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

«اینترنت با مغز ما چه می‌کند» خواندنی شد
 «اینترنت با مغز ما چه می‌کند» کتابی است به قلم نیکلاس کار، پژوهشگر شناخته‌شده در حوزه فناوری و فرهنگ که عابده میرزایی آن را ترجمه و کتابستان معرفت آن را منتشر کرده است. کتاب 288صفحه‌ای «اینترنت با مغز ما چه می‌کند» رویکردی انتقادی به مفهوم فناوری در حوزه اینترنت، فرهنگ و تاثیرات آن بر مغز ما دارد.
طبق آنچه نویسنده گفته است، هسته اصلی کتاب از یادداشتی شروع شد که در مجله آتلانتیک در جولای و آگوست 2008، با عنوان «آیا گوگل ما را کودن می‌کند؟» منتشر کرد. اکنون «اینترنت با مغز ما چه می‌کند» پژوهشی دندان‌شکن به پیامدهای فرهنگی نفوذ روزافزون و افسارگسیخته اینترنت در زندگی ماست.
نیکلاس کار، کتابش را در 11بخش نوشته است که با عنوان عناصر انسانی شروع می‌شود و به بخش گفتار پایانی و نتیجه‌گیری می‌رسد. او در این کتاب، ضمن ارائه تاریخچه‌ای از فناوری‌های مختلف و قدیمی مانند ساعت، نقشه و کتاب، به سراغ کامپیوتر و اینترنت می‌آید و از تغییراتی که فناوری به‌صورت اعم و به‌صورت اخص اینترنت بر مغز و اعصاب ما می‌گذارد، پرده برمی‌دارد.
او با ارائه تحقیقات گوناگون و ارجاع به مقالات فراوان سعی در نشان دادن چیزی دارد که همه سعی دارند آن را پنهان کنند؛ سطحی‌نگری. رویکرد اصلی کتاب نیکلاس کار، رد کردن تمام دستاوردهای فناوری نیست، بلکه نشان‌دهنده وجوه دیگری از حوزه نفوذ فناوری است. «اینترنت با مغز ما چه می‌کند» یک کتاب علمی برای مخاطب عام است تا به او دریچه جدیدی را نشان دهد. کتابستان معرفت این کتاب را با قیمت 75هزارتومان منتشر کرده است.

کارگاه تخصصی عکاسی با محور ترویج نیکوکاری
مجموعه کارگاه‌های تخصصی عکاسی با محور ترویج نیکوکاری به همت استودیو نیک‌سو (وابسته به مرکز فرهنگ نیکوکاری)، اواخر دی، بهمن و اسفندماه سال جاری و به‌صورت رایگان برگزار می‌شود. این مجموعه کارگاه با عناوین «عکاسی خیابانی با موبایل»، «عکاسی مستند»، «مجموعه عکس» و «انتخاب، ویرایش و ارائه» طراحی شده‌ است و مدرسان این کارگاه‌ها، اساتیدی همچون بابک کنعانی، مجید حجتی، فاطمه بهبودی و وحید حسن‌عباسی هستند. ضمن اینکه  استاد سیدعلی مظلومی نیز، دبیر اجرایی این کارگاه‌های رایگان و تخصصی خواهد بود.  علاقه‌مندان به‌منظور ثبت‌نام می‌توانند به آدرس اینترنتی farhang.kheir.ir/photo و برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اینستاگرام به نشانی niksoostudio@ یا اکانت واتساپ به شماره تماس 09912054931 مراجعه کنند. گفتنی است این مجموعه کارگاه، نخستین رویداد نوآورانه در حوزه عکاسی با محوریت ترویج مسائل اجتماعی و نیکوکاری در قاب عکاسان است که با سیاستگذاری مرکز فرهنگ نیکوکاری وابسته به بنیاد خیریه راهبری آلاء، اجرای استودیو نیک‌سو و همکاری موسسه خیریه رعد الغدیر انجام می‌شود.
 
«کابوس نیمه شب» در شبکه یک سیما
روزهای بعد از فرار پهلوی دوم تا زمان مرگش در قالب مجموعه‌ای ۶قسمتی از شبکه یک سیما به‌شکل هفتگی پخش می‌شود.
 به گزارش روابط‌عمومی موسسه اندیشه شهید آوینی، مجموعه مستند «کابوس نیمه‌شب» تولید موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی و گروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبکه یک سیما، با روایتی تاریخی از منظری پژوهشی به‌دنبال نمایش روزهای منتهی به مرگ شاه مخلوع است.
این مستند سریالی به نویسندگی و کارگردانی علی عارضی و تهیه‌کنندگی محمدامین رسولی داستان آوارگی شاه منفور پهلوی در مقطع تاریخی ۲۶دی ۱۳۵۷ تا ۵مرداد ۱۳۵۹ را به زبان مستند روایت می‌کند. «کابوس نیمه‌شب» که براساس اسناد و مدارک به‌جامانده از کتاب خاطرات رجل سیاسی دوران پهلوی و اطرافیان شاه و با استفاده از آرشیوهای تصویری بنا شده است، در پی ارائه‌ روایتی واقعی از روزگار متلاشی شده‌ فردی است که خود را قدرت برتر می‌دانست. این مستند تاریخی، جمعه‌ها ساعت ۲۳:۱۵ از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین