sobhe-no.ir
1340
یکشنبه، ۲۶ دی ۱۴۰۰
10
خبر

چند صد میلیارد تومان اعتبار برای حفر چاه‌های جدید

نمایشگاه پرمخاطب گردشگری در نیمه اول بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار می‌شود

شهرآفتاب، نظاره‌گر ترافیك و آلودگی در شمال پایتخت

مطابق با اعلام سایت نمایشگاه بین‌المللی تهران، نمایشگاه پرمخاطب گردشگری از 9 تا 12بهمن‌ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی «سئول» برگزار خواهد شد. بحث برگزاری نمایشگاه‌ها در داخل شهر و به‌ویژه در خیابان سئول موضوعی است که همیشه با حاشیه‌های زیادی همراه بوده و انتقادات فراوانی را متوجه متولیان برگزاری نمایشگاه در این منطقه کرده است. «صبح‌نو» در گزارش خود طی گفت‌وگو با جعفر تشکری‌هاشمی، رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای ششم شهر تهران درباره ضرر و زیان‌هایی که متوجه شهروندان از دریچه منتقل نشدن نمایشگاه‌ها به شهرآفتاب شده و می‌شود، مطالبی منتشر کرده بود.

صبح نو

خبر

چند صد میلیارد تومان اعتبار برای حفر چاه‌های جدید

 با وجود شروع بهره‌برداری از آب‌های ژرف در کشور و عزم مسوولان برای گسترش مطالعات و حفر چاه‌های بیشتر، این پروژه هنوز مخالفان و موافقان بسیاری در کشور دارد. آب‌های ژرف شامل آب‌های زیرزمینی است که در عمق بیش از 1500متری زمین قرار دارند؛ البته برخی کارشناسان آب‌های پایین‌تر از عمق 300متری زمین را آب ژرف می‌دانند، چراکه به‌سادگی قابل‌دستیابی نیستند. هرچند بخشی از این آب‌ها، به‌عنوان آب‌های فسیلی چندین هزارساله و تجدیدناپذیر شناخته می‌شود اما تحقیقات علمی نشان می‌دهد حجم عظیمی از آب‌های ژرف، قابل استفاده هستند. تورج فتحی با اشاره به انجام مطالعات آب‌های ژرف در کشور اظهار داشت: بحث آب‌های ژرف در چند سال اخیر مطرح شده و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری هم مطالعاتی در این زمینه انجام داده است. بر این اساس، چند حلقه چاه در محدوده استان سیستان‌وبلوچستان حفر کردند و در اعماق چندهزار متری زمین به آب رسیده‌اند اما آب‌های ژرف شرایط خاصی دارد. در مقیاس زمان زمین‌شناسی، پوسته زمین در ایران پوسته جوانی است، آبخوان‌های ژرفی که در سایر مناطق دنیا کشف‌ شده و آبخوان‌های بزرگی هم هستند، بسیار قدیمی‌اند و حتی تا چندین میلیون سال قدمت دارند؛ به‌عنوان‌مثال نمونه‌هایی از این آبخوان‌ها را می‌توان در جنوب لیبی و استرالیا مشاهده کرد.
 آب ژرف قابل استفاده نیست
 معاون دفتر حفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب‌وخاک سازمان حفاظت محیط‌زیست یادآور شد: این آبخوان‌ها درواقع دریاچه‌های آب شیرین قدیمی هستند که متعاقبا با رسوبات پرشده و آب آن‌ها به فسیل تبدیل شده است. شما می‌توانید آب دریا را با یک دستگاه آب‌شیرین‌کن و تصفیه استفاده کنید اما آب ژرف سیستان با یک دستگاه آب‌شیرین‌کن قابل استفاده نیست چون حاوی مواد رادیواکتیو است؛ بنابراین تصفیه این آب به هزینه خیلی زیادی نیاز دارد ضمن اینکه برای شرب هم قابل استفاده نیست.فتحی با بیان اینکه تصویر روشنی از آب‌های ژرف در ایران به لحاظ زمین‌شناسی وجود ندارد، تاکید کرد: به باور زمین‌شناسان، امکان کشف منابع قابل استفاده آب ژرف در ایران بسیار بعید است. معاون دفتر حفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب‌وخاک سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به نظر سازمان درباره ادامه مطالعات آب‌های ژرف در کشور گفت: درمورد پروژه مطالعاتی آب‌های ژرف تاکنون چند بار از سازمان حفاظت محیط‌زیست استعلام و درخواست شده که ما نظر خود درباره ادامه این پروژه را اعلام کنیم، در بودجه۱۴۰۱ چند صدمیلیارد تومان اعتبار برای حفر چاه‌های جدید پیش‌بینی کرده‌اند. ما پس از بررسی موضوع اعلام کردیم که به‌هیچ‌عنوان موافق صرف هزینه بیشتر برای چنین پروژه‌ای نیستیم چون شرایط زمین‌شناسی کشور اجازه وجود منابع آب قابل استفاده در این مناطق را نمی‌دهد.

captcha
شماره‌های پیشین