sobhe-no.ir
1339
شنبه، ۲۵ دی ۱۴۰۰
9
آمار نشان می‌دهد که اختلاف سن بین والدین و فرزندان در ایران، جامعه پیر دهه‌های آینده را رقم خواهد زد

والدین سالمند می‌شوند

علی جواهری / فاصله سنی زیاد میان پدر و مادر و فرزندان یکی از مسائلی است که به همراه بحران جمعیتی رخ خواهد داد. مساله‌ای که حتی در بسیاری از مسائل تربیتی و آینده‌سازی کشور تاثیر خواهد گذاشت. روند رشد جمعیت در کشور نشان می‌دهد که در سال‌هایی نه‌ چندان دور، جامعه‌ای پیر خواهیم داشت و سالمندان سهم قابل‌توجهی از جمعیت را به‌ خود اختصاص خواهند داد و لازم است در این زمینه آینده‌نگری‌ شود. براساس جدیدترین آمار بیشترین فراوانی ولادت‌ها در سال۱۳۹۹ متعلق به مادران ۳۰ساله و بیشترین فراوانی ولادت‌ها مربوط به پدران ۳۴ساله بوده است. برنامه‌ریزی برای آینده و تصمیم‌گیری بین دوراهی تجرد و تاهل یکی از بزرگ‌ترین اتفاقاتی است که زندگی افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. برخی از افراد دلایلی نظیر شرایط اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی را بهانه‌ای برای به تاخیر انداختن ازدواج می دانند. علاوه‌براین، زوج‌های جوان هم به همین دلایل، سه‌نفره شدن را به تعویق می‌اندازند. تاخیر در ازدواج و فرزندآوری تا حدودی جامعه کنونی را درگیر خود کرده است که آسیب‌هایی را برای ارتباط فرزندان با والدین ایجاد می‌کند.

فعالان محیط‌زیست دست‌به‌قلم شدند

نامه‌ای برای حفظ هرمز

صبح نو

فعالان محیط‌زیست دست‌به‌قلم شدند

نامه‌ای برای حفظ هرمز

روند پرشتاب برداشت و فروش خاک سرخ از جزیره هرمز، تخریب کوه‌ها به بهانه توسعه از یک‌سو و ورود نرخ قابل‌ملاحظه گردشگر به جزیره در عین کمبود امکانات تفریحی و گردشگری صدمات فراوانی را به اکوسیستم جزیره هرمز وارد کرده که ادامه این روند باعث نابودی مهم‌ترین نقطه در آب‌های خلیج‌فارس می‌شود.
 از همین رو جمعی از فعالان حوزه میراث فرهنگی در استان هرمزگان خطاب به حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور نسبت‌به این موضوع واکنش نشان داده و خواستار حفظ این موهبت محیط‌زیستی و تاریخی شدند. در این نامه آمده است: هیچ‌کدام از آثار تاریخی به اندازه جزیره بی‌نظیر هرمز در معرض خطر و نیازمند توجه جدی دولت نیست تا هم از تخریب غیرقابل جبران جلوگیری شود و هم بار دیگر در چشم جهانیان شناسانده شود و زمینه آن شود که این‌بار تمامی مردم جهان به‌عنوان گردشگر مهمان این جزیره موزه‌ای و مبهوت جمال بی‌مانندش شوند و توسعه منطقه در ساحتی بسیار امروزی شکل بگیرد.
همان‌گونه که مستحضر هستید این جزیره به‌علت ویژگی‌های طبیعی و زمین‌شناسی‌اش در جهان بی‌نظیر است و از این رو به بهشت زمین‌شناسی جهان شهرت یافته است. این گنبد نمکی یگانه که فقط 42کیلومتر مربع مساحت دارد، پر از تپه‌های رنگینی است که خوراکی بوده و در خود 70نوع کانی با بیش از 90طیف رنگی شناسایی‌شده دارد که در کل جهان همانند نداشته است اما به‌دلیل غفلت از درک عظمت و اهمیت بی‌مانندش در سال‌های اخیر فقط مرکز استحصال نمک و فروش خاک سرخ بوده است یعنی گوهری که میلیون‌ها سال طول کشیده تا ذره‌ذره شکل گرفته، خروارخروار با کمترین بها صادر شده است آن هم خاکی که تماشای سرخی بی‌بدیل آن هزاران خاطرخواه در میان دوستداران طبیعتگردی جهان دارد.
 در بخش دیگری از این نامه به دیگر ویژگی‌های این جزیره اشاره شده و آمده است: دره رنگین‌کمان‌ها نامی است برای توصیف فقط قسمتی کوچک از طبیعت مسحورکننده هرمز که هر وجب آن به رنگی و طیفی و طراوتی از یشمی و فیروزه‌ای گرفته تا یاسی و ارغوانی است و هر ساله هزاران هموطن گردشگر با تماشای آن ضمن لذت بصری فراوان از چنین شاهکاری، از تنوع رنگ و سنگ و خاک و گره‌خوردگی آن با دریا، به خود به‌عنوان یک ایرانی افتخار می‌کند که مستحق چنین موهبت الهی شده و این در حالی است که تمامی جزیره چنین ویژگی منحصربه‌فردی دارد.ثبت و حفظ موزه‌های طبیعت یکی از سالم‌ترین گونه‌های جدید توسعه در جهان امروز است که ده‌ها نمونه آن در فهرست آثار غیرملموس و طبیعی بشر در سازمان فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است و مولفه‌های فرهنگی و طبیعی سبب‌ساز آن شده است که در سال‌های اخیر این گوهر ارزشمند به‌عنوان طعمه‌ای در چشم عده‌ای نامحرم درآید و زمین‌خواری گسترده برای تصاحب منظر طبیعی جزیره در زیر عناوین نهادها و شرکت‌های سرمایه‌گذار باب شود و حیثیت این جزیره در معرض تملک غیرمسوولانه و تخریب‌های وحشتناک قرار گیرد؛ لذا ما امضاکنندگان زیر به‌عنوان علاقه‌مندان به میراث فرهنگی و طبیعی هرمزگان خواستاریم: در گام نخست، منظر طبیعی و فرهنگی کل جزیره هرمز به ثبت ملی برسد و سپس پرونده‌سازی‌های لازم جهت قرار گرفتن در فهرست میراث طبیعی یونسکو به عمل آید. تا هم از تخریب این سرمایه ملی جلوگیری شود و هم مقدمات تبدیل آن به دومین اکو موزه کشور فراهم شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین