sobhe-no.ir
1339
شنبه، ۲۵ دی ۱۴۰۰
6
خبر

فعالسازی توافق‌های راهبردی تهران- دمشق

مذاکرات وین در حالی ادامه دارد که طرف های غربی در حال تعیین ضرب الاجل های ساختگی هستند

اعتراف آمریکا به انزوا

هشتمین دور مذاکرات وین درحالی برای برچیدن تحریم‌های ظالمانه، علیه کشورمان در جریان است که پیشتازی ایران در مذاکرات، موجبات ناراحتی کاخ سفید را فراهم ساخته تا آنجا که آمریکا به انزوای بین‌المللی خود اذعان کرد و«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه واشنگتن عنوان کرد: از نظر دیپلماتیک منزوی‌تر از ایران هستیم. دولت بایدن مشتاق پیشبرد مسیر دیپلماتیک در مذاکرات وین است. دور هشتم مذاکرات وین برای برچیدن تحریم‌ها علیه ایران از دو هفته پیش آغاز شده و از دیروز ادامه دارد. مذاکراتی که تیم مذاکره‌کننده ایران در تلاش برای احیای حقوق ملت، به‌خوبی از پس خنثی کردن کارشکنی‌ها برآمده و هشدار داده است که هیچ ضرب‌الاجل جعلی را نمی‌پذیرد. «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران هم پیش‌ازاین اعلام کرده بود: هیچ‌کدام از این تاریخ‌های ساختگی برای ایران الزام‌آور نیست، بلکه هدف ما رعایت خطوط قرمز و منافع مردم است. ما به وین می‌رویم که به نتیجه برسیم.

صبح نو

مذاکرات وین در حالی ادامه دارد که طرف های غربی در حال تعیین ضرب الاجل های ساختگی هستند

اعتراف آمریکا به انزوا

هشتمین دور مذاکرات وین درحالی برای برچیدن تحریم‌های ظالمانه، علیه کشورمان در جریان است که پیشتازی ایران در مذاکرات، موجبات ناراحتی کاخ سفید را فراهم ساخته تا آنجا که آمریکا به انزوای بین‌المللی خود اذعان کرد و«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه واشنگتن عنوان کرد: از نظر دیپلماتیک منزوی‌تر از ایران هستیم. دولت بایدن مشتاق پیشبرد مسیر دیپلماتیک در مذاکرات وین است. دور هشتم مذاکرات وین برای برچیدن تحریم‌ها علیه ایران از دو هفته پیش آغاز شده و از دیروز ادامه دارد. مذاکراتی که تیم مذاکره‌کننده ایران در تلاش برای احیای حقوق ملت، به‌خوبی از پس خنثی کردن کارشکنی‌ها برآمده و هشدار داده است که هیچ ضرب‌الاجل جعلی را نمی‌پذیرد. «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران هم پیش‌ازاین اعلام کرده بود: هیچ‌کدام از این تاریخ‌های ساختگی برای ایران الزام‌آور نیست، بلکه هدف ما رعایت خطوط قرمز و منافع مردم است. ما به وین می‌رویم که به نتیجه برسیم.

اذعان آمریکا به منزوی شدن در برابر ایران
اما پیشتازی کشورمان در مذاکرات پیش رو، موجبات ناراحتی کاخ‌سفید را فراهم ساخته است تا آنجا که آمریکا به انزوای خود اذعان کرد و «ند پرایس» سخنگوی ایالات‌متحده، دیروز عنوان کرد: از نظر دیپلماتیک منزوی‌تر از ایران هستیم. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه به سوالاتی درباره وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین، برجام و برنامه هسته‌ای ایران پاسخ داد. به نوشته وبگاه این وزارتخانه، «ند پرایس» درباره جدول زمانی و ضرب‌الاجلی برای رسیدن به توافق در مذاکرات وین توضیح داد: «حداقل در این مرحله برای ما غیرممکن است که تاریخ را در تقویم مشخص کنیم و بگوییم که این مهلت است.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با مسوول دانستن دولت پیشین این کشور در مشکلات کنونی با ایران به‌دلیل خروج از توافق هسته‌ای، گفت: «ما وضعیتی را به ارث برده‌ایم که هیچ‌یک از ما آرزوی آن را نداشتیم، وضعیتی که در آن ایران در برنامه هسته‌ای خود تاخت‌وتاز می‌کند، از قیدوبندهای هسته‌ای که قبلا داشت رها شده است. باید بگویم با ایالات‌متحده به‌دلیل مسیری که دولت قبلی در پیش گرفته بود، از نظر دیپلماتیک منزوی‌تر از ایران است. دولت بایدن مشتاق پیشبرد مسیر دیپلماتیک در مذاکرات وین است.

انتقاد بلینکن از خروج ترامپ از برجام
 وزیر امورخارجه آمریکا نیز که با رادیو «ان.پی.آر» گفت‌وگو می‌کرد خروج از برجام را یکی از بدترین تصمیم‌های سیاست خارجی آمریکا دانست. «یکی از بدترین اقدامات در سیاست خارجی اخیر آمریکا خروج از آن توافق بود که در نتیجه آن ما الان در موقعیت چالش‌انگیزی قرار داریم که به‌جای حاصل شدن توافقی جدید و اصطلاحا بهتر، ایران برنامه هسته‌ای خودش را به صورتی خطرناک پیش برده است.» بلینکن با اشاره به مذاکرات جاری در وین گفت: «ما هنوز باور داریم اگر بتوانیم در هفته‌های آینده -نه در ماه‌های آینده- به برجام برگردیم، این بهترین اقدام برای امنیت ما و همچنین امنیت شریکان و متحدان‌مان در منطقه خواهد بود. اما وقت بسیار بسیار کوتاه است.» وزیر امورخارجه آمریکا در ادامه مدعی شد: «ایران دارد به نقطه‌ای که بتواند در مدت زمانی بسیار بسیار کوتاه مواد شکاف‌پذیر لازم برای ساخت یک بمب هسته‌ای را تولید کند. همزمان، آن‌ها دارند پیشروی‌هایی [ازلحاظ برنامه هسته‌ای] انجام می‌دهند که به عقب برگرداندن آن‌ها دشواری‌های فزاینده‌ای خواهد داشت؛ چون آن‌ها دارند چیزهای جدید یاد می‌گیرند و کارهای جدید انجام می‌دهند.»
 
ضرب‌الاجل‌های ساختگی
 بلینکن در ادامه اضافه کرد: «بنابراین، چند هفته باقی مانده تا ببینیم آیا می‌توانیم به پایبندی دوجانبه [برجام] برگردیم یا خیر. این بهترین نتیجه برای امنیت آمریکا خواهد بود اما اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم گزینه‌ها و گام‌های دیگر را با هماهنگی کشورهای ذی‌ربط بررسی می‌کنیم.»دیپلمات‌های غربی از هشتم آذرماه که نخستین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها در دولت سید ابراهیم رئیسی آغاز شده سعی کرده‌اند با ارائه چارچوب‌های زمانی تیم ایران را برای موافقت با خواسته‌های خود تحت فشار قرار دهند.بااین‌حال، نمایندگان ایران در مذاکرات وین تصریح کرده‌اند برای تهران نتیجه مهم‌تر از زمان است. تهران در تلاش است برجام را که از نخستین روزهای اجرایی شدن در اثر برخی سیاست‌های آمریکا و کشورهای غربی به توافقی تهی از منافع اقتصادی برای طرف ایرانی تبدیل شد به‌سمت توافقی دوجانبه و متوازن پیش ببرد.پیش از این پایگاه پولیتیکو هم به نقل از برخی «مقام‌های نزدیک به مذاکرات» مدعی شده که پنجره مذاکرات تا پایان ماه ژانویه یا اوایل ماه فوریه بسته خواهد شد؛ البته پولیتیکو به نقل از منابعی دیگر این را هم نوشته که هیچ تاریخ ثابتی درخصوص زمان توافق در نظر گرفته نشده است.این جدیدترین تاریخی است که منابع غربی درباره مهلت رسیدن به توافق مطرح کرده‌اند. رسانه‌های غربی در دورهای قبل‌تر گفت‌وگوها مدعی شده بودند ایران تا پایان دسامبر برای تصمیم‌گیری بر سر توافق فرصت دارد. ایران گفته است هیچ ضرب‌الاجل ساختگی را نمی‌پذیرد.

گفت‌وگوی‌های سه‌جانبه
 مذاکرات وین روز جمعه با برگزاری جلسات مختلف در سطوح سیاسی و کارشناسی ادامه یافت. در همین چارچوب، علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در دو دیدار دوجانبه با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها و میخائیل اولیانوف، رییس هیات مذاکره‌کننده روسیه بحث و رایزنی کرد. همچنین دیداری میان باقری و مذاکره‌کنندگان ارشد سه کشور اروپایی برگزار شد. علاوه‌بر این، جلساتی در سطح کارشناسی به‌صورت دو و چندجانبه برای بررسی موضوعات مختلف برگزار شد. همچنین نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین، در حساب کاربری خود در توییتر، از گفت‌وگوی برجامی خود با همتایانش از سه کشور اروپایی خبر داد. میخائیل اولیانوف دراین‌باره نوشت: با همتایان تروییکای اروپایی در مذاکرات وین بر سر برجام دیدار کردم. تروییکای اروپایی کمک‌های مفیدی به روند مذاکرات می‌کند. این مرتبه در کنار دیگر مسائل، درخصوص ایده‌های اجرای توافق آتی ازجمله ترتیب اقداماتی که باید در این پروسه انجام شوند، صحبت کردیم.
 
رفع تحریم در وین
 هشتمین دور گفت‌وگوهای رفع تحریم در وین اوایل دی‌ماه با برگزاری نشست کمیسیون مشترک به ریاست علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد. در این نشست که با شرکت هیات‌های ایران، گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ برگزار شد، روند مذاکرات مورد ارزیابی قرار گرفته و درخصوص نحوه ادامه گفت‌وگوها بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت. لغو تحریم‌ها و موضوع راستی‌آزمایی و دریافت تضمین برای پایبندی طرف‌ها به تعهدات‌شان از مهم‌ترین و حساس‌ترین موضوعات موردبحث میان طرف‌ها در چند هفته اخیر است.
درحالی‌که امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان سفر به کشورهای طرف برجام را در پیش گرفته و اکنون در چین به سر می‌برد اما لاوروف، وزیر خارجه روسیه معتقد است: مذاکره‌کنندگان مجربی در وین حضور دارند که جزئیات دقیقی را موردبررسی قرار داده‌اند، پیشرفتی که حاصل شده بسیار زیاد است و امیدواریم همین روند ادامه یافته و توافق حاصل شود.
  
بازی جدید آمریکا برای امتیازگیری
 البته، طی هفته گذشته همه طرف‌های حاضر در مذاکرات وین از پیشرفت نسبی مذاکرات خبر داده‌اند. بازی جدید آمریکا برای امتیازگیری با استفاده از فشارهای سیاسی و رسانه‌ای با درخواست ۱۱۰نماینده مجلس این کشور از بایدن برای خروج از مذاکرات آغاز شد. نمایندگان مجلس ایالات‌متحده آمریکا با امضای نامه‌ای از جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور خواسته‌اند که به‌دلیل آنچه آنان بی‌نتیجه بودن گفت‌وگوها در وین خوانده‌اند، میز مذاکرات را ترک کند. این نامه ازسوی «مایکل مک کال»، عضو ارشد امورخارجی مجلس نمایندگان آمریکا تهیه و به امضای ۱۰۹نماینده دیگر رسیده است.تهیه و انتشار این نامه در شرایطی که طی هفته گذشته همه طرف‌های حاضر در مذاکرات وین از پیشرفت نسبی مذاکرات خبر داده‌اند از بازی جدید آمریکا برای امتیازگیری با استفاده از فشارهای سیاسی و رسانه‌ای خبر می‌دهد.دولت‌های غربی به‌ویژه آمریکا از ابتدای آغاز دور جدید مذاکرات با  تاکید بر کلیدواژه «محدودیت زمان» تلاش کرده‌اند تا با واردکردن فشار روانی به تیم مذاکره‌کننده ایران ضمن فرار از پذیرش مسوولیت‌ها و تعهدات‌شان، اراده سیاسی خود را به ایران تحمیل کنند. این روش نخ‌نما در ایام مذاکرات منتهی به امضای موافقت‌نامه برجام نیز ازسوی آمریکا مورداستفاده قرار گرفت.متاسفانه بسیاری از نقاط ضعف برجام که مشکلات عدیده‌ای را برای کشورمان به وجود آورده ناشی از تاثیرپذیری مذاکره‌کنندگان از فشارهای روانی آمریکا و عجله در امضای موافقت‌نامه برجام بوده است.اگرچه ضلع غربی میز مذاکرات در وین به رهبری آمریکا تلاش می‌کند که با عبور از ابتکارات ارائه‌شده ازسوی ایران برای ارائه تضامین و ایجاد سازوکارهای قابل اجرا برای راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها از زیر بار پذیرش تعهدات حداقلی نیز شانه خالی کند، لیکن به‌طورقطع جمهوری اسلامی ایران تحت هیچ شرایطی از مواضع قانونی و منطقی خود عدول نخواهد کرد.نکته آنکه با فرض پذیرش واقعی بودن فشار مجلس نمایندگان آمریکا به رییس‌جمهور این کشور، مواردی ازاین‌دست هیچ‌گونه ارتباطی به سایر طرف‌های مذاکرات نداشته و مشکل داخلی آمریکا محسوب می‌شود.درصورتی‌که رییس‌جمهور آمریکا قدرت و اختیار کافی برای مدیریت ارکان سیاسی این کشور در دستیابی به توافق را ندارد، اساسا نباید به این فرایند ورود می‌کرد. ضمن آنکه چنین شرایطی بیانگر این واقعیت است که در فرض دستیابی طرفین به توافق، دولت این کشور اختیار و توانایی لازم برای عمل به تعهداتش را ندارد و این موضوع اصل مذاکره برای رسیدن به توافق را زیر سوال می‌برد.

رسانه‌های غربی در دورهای قبل‌تر گفت‌وگوها مدعی شده بودند ایران تا پایان دسامبر برای تصمیم‌گیری بر سر توافق فرصت دارد. ایران گفته است هیچ ضرب‌الاجل ساختگی را نمی‌پذیرد

captcha
شماره‌های پیشین