sobhe-no.ir
1339
شنبه، ۲۵ دی ۱۴۰۰
6
خبر

فعالسازی توافق‌های راهبردی تهران- دمشق

مذاکرات وین در حالی ادامه دارد که طرف های غربی در حال تعیین ضرب الاجل های ساختگی هستند

اعتراف آمریکا به انزوا

هشتمین دور مذاکرات وین درحالی برای برچیدن تحریم‌های ظالمانه، علیه کشورمان در جریان است که پیشتازی ایران در مذاکرات، موجبات ناراحتی کاخ سفید را فراهم ساخته تا آنجا که آمریکا به انزوای بین‌المللی خود اذعان کرد و«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه واشنگتن عنوان کرد: از نظر دیپلماتیک منزوی‌تر از ایران هستیم. دولت بایدن مشتاق پیشبرد مسیر دیپلماتیک در مذاکرات وین است. دور هشتم مذاکرات وین برای برچیدن تحریم‌ها علیه ایران از دو هفته پیش آغاز شده و از دیروز ادامه دارد. مذاکراتی که تیم مذاکره‌کننده ایران در تلاش برای احیای حقوق ملت، به‌خوبی از پس خنثی کردن کارشکنی‌ها برآمده و هشدار داده است که هیچ ضرب‌الاجل جعلی را نمی‌پذیرد. «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران هم پیش‌ازاین اعلام کرده بود: هیچ‌کدام از این تاریخ‌های ساختگی برای ایران الزام‌آور نیست، بلکه هدف ما رعایت خطوط قرمز و منافع مردم است. ما به وین می‌رویم که به نتیجه برسیم.

صبح نو

خبر

فعالسازی توافق‌های راهبردی تهران- دمشق

«محمد سامر خلیل»، وزیر اقتصاد و بازرگانی سوریه در گفت‌و‌گو با وبگاه «العهد» درباره گفت‌و‌گوهای صورت‌گرفته با «رستم قاسمی»، وزیر راه‌وشهرسازی جمهوری اسلامی ایران جزئیاتی ارائه کرد.وزیر اقتصاد سوریه در ابتدای اظهارات خود با «حیاتی» خواندن همکاری اقتصادی میان دمشق و تهران، گفت که همکاری‌های اقتصادی دو کشور باید در دوره کنونی موثر واقع شود؛ چراکه همکاری در این زمینه روابط دو کشور را همانند روابط سیاسی دو کشور به سطوح بالاتری ارتقا می‌دهد.محمد سامر خلیل در ادامه بیان کرد که مشکلات اقتصادی و تجاری موجود میان دو طرف به مساله حمل‌ونقل بازمی‌‌گردد؛ امری که انتقال سریع و مناسب کالاها به دو کشور را دشوار کرده است.خلیل همچنین با بیان اینکه بخش دیگری از مشکلات مربوط به حواله‌های مالی است، اضافه کرد که برخی از مشکلات محل بحث هیات ایرانی و طرف سوری بوده و دو طرف در این زمینه‌ها و امکان ایجاد راه‌حل برای این موانع ساعت‌ها رایزنی‌ داشته‌اند.وزیر اقتصاد سوریه در این خصوص گفت: «در بحث‌ها همچنین به فعال‌سازی بندهای توافق منعقدشده میان دو کشور به‌ویژه توافق بلندمدت همکاری‌های راهبردی اقتصادی پرداخته شد؛ همان توافقی که در سال۲۰۱۹ امضا شد. این توافق، یک توافق مهم است که بندهای بسیاری دارد و روابط اقتصادی و تجاری را ارتقا می‌دهد. [دو طرف] اراده دارند و این اراده حقیقی است و ان‌شاء‌الله از طریق کمیته‌هایی که قرار است تمام این اقدامات را در مرحله آتی پیگیری کند، این اراده به ثمر خواهد نشست».محمد سامر خلیل در ارتباط با حواله‌های مالی گفت که گفت‌و‌گوهایی مربوط به همکاری‌های مالی و بانکی که طرف ایرانی با رییس بانک مرکزی سوریه به آن پرداختند،‌ در ارتباط با حواله‌های مالی بود.وی در این خصوص اظهار داشت که این مساله ضروری و تعیین‌کننده است حتی در سرمایه‌گذاری‌ها. در برهه گذشته، گام‌هایی در زمینه تبادل حساب و همکاری‌های بانکی برداشته شده و نیازمند تکمیل است. درحال‌حاضر درباره برخی کانال‌ها اقداماتی در جریان است تا حواله‌های مالی میان ایران و سوریه -دو کشوری که درحال‌حاضر تحت تحریم
 قرار دارند- تسهیل شود.
 فعالسازی توافق‌های منعقدشده
 وزیر اقتصاد سوریه در بخش دیگری از سخنانش گفت: «دیدار با رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی ایران یک دیدار بسیار مهم بود که در جریان آن به نقاط مشترک همکاری میان دو کشور پرداخته شد».وی اضافه کرد که میان ایران و سوریه «در زمینه‌های متعددی توافق‌‌ها و اسناد همکاری بین‌المللی بسیاری وجود دارد که این توافق‌ها تنها محدود به اقتصاد و بازرگانی نمی‌شود».خلیل افزود:
 «دو زمینه تجارت و اقتصاد جزء زمینه‌های حیاتی و مهم است که مستلزم فعالسازی هستند. ما درباره بسیاری از توافق‌های مربوط به این دو بخش می‌توانیم بگوییم که کامل هستند.
 

captcha
شماره‌های پیشین