sobhe-no.ir
1339
شنبه، ۲۵ دی ۱۴۰۰
3
حسین مرعشی ،دبیرکل کارگزاران از اشتباهات تاریخی اصلاح طلبان می گوید؛

اشتباه کردیم از رهبری فاصله گرفتیم

چگونگی نسبت جریان اصلاحات با حاکمیت، همواره یکی از دغدغه‌های نیروهای اصلاح‌طلب به‌خصوص پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم بوده است؛ این دغدغه‌مندی به‌خصوص پس از انتخابات1400، سویه تازه‌ای به خود گرفت. تقاضای اخیر دبیرکل حزب کارگزاران برای جبران فاصله تاریخی اصلاح‌طلبان با حاکمیت، موجب شد تا چرایی شکست چپ‌ها برای بهسازی روابط‌شان با ساخت قدرت را مورد واکاوی قرار بدهیم.

یادداشت

...البته این کار همیشه آسان نیست!

مهدی فضائلی

صبح نو

یادداشت

...البته این کار همیشه آسان نیست!

مهدی فضائلی

طلاب حوزه‌های علمیه در ابتدای دوران تحصیل خود کتابی به نام «جامع المقدمات» را فرامی‌گیرند. ازجمله نکته‌های این کتاب ابتدایی، توجه به مسائل اصلی و پرهیز از حواشی و نکات فرعی است که با این عبارت مطرح می‌شود: «علیکم بالمتون لا بالحواشی». اولویت‌بندی مسائل از ثمرات و نشانه‌های عقلانیت است. کسی که نتواند بین مسائل تفکیک قائل شود و آن‌ها را اصلی و فرعی کند، طبیعتا انرژی و توان خود را نمی‌تواند در مسیر صحیح به‌کار گیرد و موجب اتلاف منابع می‌شود.
در سال‌های نسبتا طولانی فعالیت رسانه‌ای نیز این واقعیت تلخ را تجربه کرده‌ام که علاقه کاربران به اخبار زرد یا اخبار حاشیه‌ای چقدر بر اخبار مهم و اصلی غلبه دارد!
در گذشته و اکنون، میزان استقبال کاربران از اخباری مثل تصادف فلان ورزشکار یا ازدواج فلان خواننده یا هنرپیشه غالبا بر اخبار و گزارش‌های جدی پیشی می‌گیرد یا تلفن دختر سردار دل‌ها، شهید حاج‌قاسم سلیمانی همزمان با سالگرد این قهرمان ملی یا نمونه پیچیده‌تر آن، سانحه هواپیمای اوکراینی همزمان با ایام شهادت این شهید سرافراز و یوم‌الله حمله به عین‌الاسد.البته همه حواشی الزاما بی‌اهمیت نیستند لیکن در مقایسه با موضوع اصلی و اولویت‌هایی که در هر مقطع باید موردتوجه قرار بگیرد و تمرکز اصلی روی آن‌ها باشد، لازم است از پرداختن به آن‌ها پرهیز شده یا حداقل مراقبت شود بر مساله اصلی غالب نشود.این آفت اختصاص به قشر و جریان خاصی ندارد و متاسفانه شاهد ابتلای به آن در گروه‌ها، اقشار و جریان‌های گوناگون هستیم.
باید این را هم توجه داشته باشیم که جابه‌جا کردن مسائل حاشیه‌ای یا غیر اولویت‌دار با متن و موضوعات اصلی یک تکنیک عملیات روانی هم هست یعنی زمانی که افکار عمومی متوجه یک مساله مهم و مفید می‌شود، یا حاشیه‌ای خلق می‌کنند تا افکار عمومی را به سمت آن منحرف کرده یا حاشیه‌ای را برجسته و به‌جای متن می‌نشانند.رهبر حکیم انقلاب اسلامی بارها نسبت‌به این موضوع تذکر داده‌اند؛ ازجمله در دیدار با رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت در سال۹۸ فرمودند: «از فروع و از حواشی، بجد پرهیز کنید؛ من می‌بینم متاسفانه -مال امروز و دیروز هم نیست- در غالب دوران‌ها ما زیاد دچار حواشی و فروع بوده‌ایم... اما حالا با پدید آمدن فضای مجازی و این حواشی‌ای که در فضای مجازی و مانند این‌ها هست، بیشتر هم این فروع و این حواشی و امثال این‌ها زیاد می‌شود؛ از آن‌ها هرچه ممکن است پرهیز کنید.»
رهبر انقلاب در بیست‌وپنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) نیز این مساله را با ذکر مصداقی موردتوجه قرار دادند.«چالش‌های درونى ما این‌هاست؛ سرگرم شدن به اختلافات در داخل کشور؛ اختلافات فرعى و اختلافات سطحى، ما را سرگرم بکند، در مقابل هم قرار بدهد، تعارض به‌وجود بیاورد، ما را از مسائل اصلى و از خطوط اصلى غافل بکند؛ این یکى از مصادیق آن چالش اصلى است که عرض شد (فراموش کردن روحیه و جهت نهضت امام).»اهمیت این مساله نزد رهبر فرزانه انقلاب اسلامی آنچنان است که حداقل یکبار دیگر هم در سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌های سالانه ایشان محسوب می‌شود به این مساله پرداختند.رهبر انقلاب در بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در سال۹۷ نیز، یکی از ویژگی‌های امام راحل را همین توجه به اولویت‌ها ذکر کردند.«سوم: امام اولویت‌ها را رعایت می‌کرد؛ تمرکز بر اولویت‌ها می‌کرد. فرض بفرمایید در دوران مبارزات، اولویت امام مقابله‌ با رژیم سلطنت بود و مسائل حاشیه‌ای را وارد میدانِ کار خود نمی‌کرد؛ در دوران جنگ تحمیلی، اولویت امام مساله‌ جنگ بود؛ امام بارها این را فرموده بودند که جنگ در رأس امور است، دفاع‌مقدس در رأس امور است، و واقع هم همین بود. متمرکز بر یک مساله‌ دارای اولویت می‌شد و حواشی را وارد میدان اهتمام خود نمی‌کرد. در اول انقلاب -در همان روزهای اول و هفته‌های اول- در رفتار امام، انسان با شگفتی مشاهده می‌کند تکیه‌ امام بر قانون اساسی، بر ایجاد نظام، بر ترتیبات قانونی و بر این چیزها بود؛ یعنی روی آن نقطه‌ اصلی متمرکز می‌شد.»
بنابراین همه علاقه‌مندان به منافع کشور، خصوصا نیروهای انقلابی باید مراقب این مساله باشند و خود را مجهز به شناخت و بصیرتی بکنند تا بتوانند بین مسائل داوری کرده و مسائل حاشیه‌ای را از متن و موضوعات در اولویت کمتر را از اولویت‌های درجه بالاتر تفکیک کنند و البته این کار همیشه آسان نیست!

captcha
شماره‌های پیشین