sobhe-no.ir
1339
شنبه، ۲۵ دی ۱۴۰۰
2
خبر

آزمایش موفق موتور سنگین ماهواره بر سوخت جامد

سید ابراهیم رئیسی:

فروش نفت ما به قدری افزایش داشته که دیگر نگرانی نداریم

رییس‌جمهور روز گذشته در توییتی از افزایش فروش نفت ایران خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم تلاش برای خنثی‌سازی تحریم‌ها موکول به مذاکرات نشده است. سیگنالی تاثیرگذار در روند مذاکرات هسته‌ای که بیانگر آن است که ایران توانسته در شرایط تحریم و فشار روزهای سخت خود را سپری کند و نیاز خود به مذاکره را کاهش دهد.

صبح نو

سید ابراهیم رئیسی:

فروش نفت ما به قدری افزایش داشته که دیگر نگرانی نداریم

رییس‌جمهور روز گذشته در توییتی از افزایش فروش نفت ایران خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم تلاش برای خنثی‌سازی تحریم‌ها موکول به مذاکرات نشده است. سیگنالی تاثیرگذار در روند مذاکرات هسته‌ای که بیانگر آن است که ایران توانسته در شرایط تحریم و فشار روزهای سخت خود را سپری کند و نیاز خود به مذاکره را کاهش دهد.

سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در حاشیه سفر استانی خود به هرمزگان در ارتباطی ویدیوکنفرانسی با دوازدهمین اجلاسیه علمای بلاد در قم، با بیان اینکه در کنار رفع تحریم‌ها، مساله خنثی‌سازی تحریم و صادرات غیرنفتی نیز با جدیت ازسوی دولت در حال انجام است، افزود: تورم نگرانی اصلی مردم است، طبق آمار بانک مرکزی، تورم امروز کشور در ۷۰سال گذشته بی‌نظیر بوده است ولی با‌وجوداین، سیر نزولی تورم در ایران آغاز شده و دولت برای تغییر شرایط در شرایط کاملا ملموس و واقعی بسیار امیدوار است. رییس‌جمهور با بیان اینکه ما رفع تحریم‌ها را عزتمندانه دنبال می‌کنیم، گفت: صادرات نفتی ایران به‌حدی افزایش یافته که ما دیگر نگران صادرات آن نیستیم، صادرات نفت در دولت سیزدهم ۴۰درصد افزایش یافته و پول حاصل از صادرات نیز درحال بازگشت به کشور است.
 
بازگشت ظرفیت تولید نفت به قبل از تحریم تا پایان 1400
 تحریم‌های آمریکا سبب شد ایران از آوریل۲۰۱۸ تا آوریل۲۰۲۱ از تولید یک‌میلیارد و ۸۰۰میلیون بشکه نفت و بیش از ۱۰۰میلیارد دلار درآمد نفتی محروم شود اما امروز آمار و ارقام بین‌المللی نشان از افزایش فروش نفت ایران دارد و ایران توانسته بدون رفع تحریم‌های یکجانبه آمریکا فروش نفت را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. همچنان که وزیر نفت اعلام کرده که «به‌زودی خبرهای خوبی در زمینه تنوع قراردادهای نفتی و میعانات گازی و تهاتر نفتی اعلام می‌شود و با توجه به نیاز دنیا به انرژی و با استفاده از توان و ظرفیت دستگاه سیاست خارجی، فروش نفت به‌صورت تهاتری در دستورکار قرار گرفته است و در این زمینه تهاتر نفت با کالا و سرمایه‌گذاری از روش‌هایی است که انجام می‌شود.» محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در این زمینه گفته است: «در دولت سیزدهم هم صادرات نفت خام و هم صادرات میعانات گازی افزایش خوبی پیدا کرده است. از گفتن اعداد و ارقام صادرات معذور هستم، فقط در همین حد می‌توانم توضیح دهم که وضعیت بهتر شده است. گزارش‌های ماهانه از صادرات نفت و میعانات گازی ایران به مقامات ارشد کشور ارسال می‌شود و آن‌ها در جریان جزئیات قرار دارند.» وی همچنین تاکید کرد که «درآمدهای حاصل از صادرات نفت هم به کشور برمی‌گردد، یعنی وصول مطالبات انجام می‌شود.»
 
افزایش صادرات نفت ایران صدای بایدن را درآورد
  اتفاقی که به میزان قابل‌توجهی وابستگی ایران به توافق هسته‌ای را کاهش می‌دهد و آسیب‌پذیری آن را در قبال خواسته‌های زیادخواهانه غرب کاهش می‌دهد. صادرات نفت ایران که اکنون حدود ۱.۳میلیارد دلار در ماه ارزش دارد و عمده آن به چین می‌رود، منبع درآمد مهمی برای تهران است.موفقیت ایران در فروش و صادرات نفت آنچنان قابل‌توجه بوده است که جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا را هم وادار به واکنش کرده است. بایدن به‌تازگی در سخنانی که در عمل خلاف وعده‌های کاخ سفید برای لغو تحریم‌ها علیه ایران و بازگشت واشنگتن به برجام است، خواستار کاهش خرید نفت ایران ازسوی کشورهای واردکننده شده است. تا جایی که او در دیدار مجازی با شی جین پینگ، رییس‌جمهوری چین به‌عنوان اصلی‌ترین خریدار نفت ایران گفته بود: «عرضه نفت ازسوی کشورهای تولیدکننده به مقدار کافی وجود دارد تا کشورهای متقاضی نفت و محصولات نفتی، مقدار واردات خود از ایران را به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهند.» این اظهارنظرها نشان می‌دهد که ایران در فروش و صادرات نفت خود مسیر درستی را رفته است، آمارهای اقتصادی نیز نشان می‌دهد رشد اقتصادی کشور با نفت بیشتر از رشد اقتصادی بدون نفت است که حکایت از افزایش درآمدهای نفتی ایران دارد.معامله‌گران و شرکت‌های رصد کشتی می‌گویند واردات نفت ایران ازسوی چین در سه‌ماه گذشته بالای نیم‌میلیون بشکه در روز مانده است؛ زیرا تخفیف مناسب آن به ریسک نقض تحریم‌های آمریکا می‌ارزد. چین خرید نفت ایران را امسال با وجود ادامه تحریم‌های آمریکا ادامه داده است. واردات نفت ایران به چین در ماه اوت به ۶۶۰هزار بشکه در روز و در ماه سپتامبر به ۵۴۵هزار بشکه در روز رسید. این آمار نشان می‌دهد میانگین واردات سه‌ماهه ۵۶۰هزار بشکه در روز بود که بالاتر از ۴۷۸هزار بشکه در روز در ماه‌های ژوئن و ژوئیه بوده است. صادرات نفت ایران به چین در ماه مه به رکورد ۷۳۰هزار بشکه در روز صعود کرد درحالی‌که میانگین صادرات از ابتدای سال تا پایان اکتبر، ۵۶۲هزار بشکه در روز است. نفت ایران که حدود 6درصد از واردات نفت چین را تشکیل می‌دهد، باعث واردات کمتر از برزیل و غرب آفریقا شده است. وزارت خارجه چین ماه گذشته به رویترز گفته بود معاملات تجاری میان چین و ایران باید محترم شمرده شود. چین از آمریکا می‌خواهد تحریم‌های یکجانبه نامشروع را هرچه سریع‌تر حذف کند.
 
پیش‌بینی افزایش درآمد نفتی در بودجه 1401
 از سوی دیگر، میزان درآمد حاصل از صادرات نفت در لایحه بودجه1401 نیز یک افزایش ۱۰۶درصدی داشته است. دولت میزان فروش نفت در سال آینده را بر ۱.۲میلیون بشکه نفت خام با قیمت ۶۰دلار بسته است. دولت در بودجه پیش‌بینی کرده روزانه یک‌میلیون و ۲۰۰هزار بشکه نفت بفروشد؛ این درحالی است که متوسط فروش نفت در سال جاری ۶۰۰ تا ۷۰۰هزار بشکه بوده است. دولت پیش‌بینی کرده که امسال از محل فروش نفت ۳۸۱هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند و ۳۵۱هزار میلیارد تومان از این درآمد، از محل صادرات نفت است. هرچند برخی این میزان درآمد نفتی در بودجه را خوش‌بینانه می‌دانند اما دولت با توجه به روند افزایشی فروش نفت در سال جاری، این میزان فروش را در بودجه1401 پیش‌بینی کرده است.
 
تلاش دولت برای جذب سرمایه خارجی
 موضوع قابل‌توجه دیگر که وزیر نفت نیز بارها آن را مورد تاکید قرار داده است آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای جذب هرگونه سرمایه‌گذار خارجی و داخلی است؛ موضوعی که به گفته اوجی، «از نان شب هم واجب‌تر است.» وزیر نفت دراین‌باره اعلام کرده که به سرمایه‌گذاری ۱۶۰میلیارد دلاری در پروژه‌های صنایع نفت و گاز کشور نیاز است و محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم پیرو این موضوع تاکید کرده است؛  «از ورود سرمایه‌های خارجی استقبال می‌کنیم.» که این نیز با سیاست همسایگی و متوازن دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی نیز امکان‌پذیر و قابل تحقق است. از سفر هیات اماراتی به ایران گرفته تا سفر وزیرخارجه به عمان، قطر و چین. به‌عنوان نمونه‌ای از تلاش‌های دولت را می‌توان به قرارداد سوآپ گازی ترکمنستان اشاره کرد. در سال‌های گذشته، پرداخت نکردن بدهی گازی به ترکمنستان سبب شد واردات گاز از این کشور متوقف شود. وزارت نفت همسو با توسعه روابط با همسایگان و تقویت دیپلماسی انرژی در روزهای اخیر خبری خوش برای مردم کشور داشت و قرارداد سه‌جانبه سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران هفتم آذرماه با حضور رؤسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان در حاشیه پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری‌ اقتصادی (اکو) امضا شد. ایران طبق این قرارداد سه‌جانبه، از اول زمستان سالانه ۱.۵ تا دومیلیارد مترمکعب گاز را از ترکمنستان به آذربایجان تحویل می‌دهد. کارشناسان معتقدند قدرت دیپلماسی ایران با امضای این قرارداد افزایش، قابلیت تحریم‌پذیری ایران کاهش و نقش ایران در مبادلات گازی منطقه افزایش می‌یابد.

موفقیت ایران در فروش و صادرات نفت آن‌چنان قابل توجه بوده است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا را هم وادار به واکنش کرده است. بایدن به‌تازگی در سخنانی که در عمل خلاف وعده‌های کاخ سفید برای لغو تحریم‌ها علیه ایران و بازگشت واشنگتن به برجام است، خواستار کاهش خرید نفت ایران از سوی کشورهای واردکننده شده است

captcha
شماره‌های پیشین