sobhe-no.ir
1339
شنبه، ۲۵ دی ۱۴۰۰
10

خبر

توصیه یک پزشک به مخالفان واکسن: وضعیت بیمار کرونایی که واکسن نزده را در بیمارستان ببینید

اومیکرون در مسیر اوج

امیکرون جدی‌تر از هر زمان دیگری در کنار ما وجود دارد، اما همچنان برخی مردم و مسوولان نسبت به آن بی‌توجه هستند. این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که به‌صورت رسمی پیک ششم در کشور آغاز شده و در آستانه بحرانی شدن وضعیت تصمیمات جدید برای اعمال محدودیت‌ها گرفته شود. بر اساس آمار رسمی که روز گذشته از سوی سرپرست مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت اعلام شد، تا دیروز 733بیمار مبتلا به امیکرون در کشور شناسایی شده اند. این در حالی است که آمار بیماران تازه شناسایی‌شده در کشور هم با افزایشی محسوس به 2539نفر رسید. این شواهد هشدارهایی هستند که باید مورد توجه مردم و البته مسوولان تصمیم‌گیر درباره وضعیت کرونایی کشور قرار بگیرد.

صبح نو

خبر

واکسن «اسپایکوژن» 
برای تزریق به‌عنوان دوز سوم
 تایید شد
معاون بهداشت وزارت بهداشت در نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور تزریق واکسن اسپایکوژن به عنوان دوز سوم را ابلاغ کرد.به گزارش «صبح‌نو» به نقل از وزارت بهداشت و درمان، معاون بهداشت این وزارتخانه در نامه‌ای به معاونان بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرد: براساس مطالعات، تاییدیه سازمان غذا و دارو و با توجه به مصوبات کمیته ملی واکسن کووید19، واکسن «اسپایکوژن» به‌عنوان نوبت سوم تمام واکسن‌های موجود در داخل کشور مورد تایید است.واکسن اسپایکوژن برای دوز اول و دوم در گروه‌های سنی 18 تا 50سال و برای دوز سوم در تمام افراد بالای 18سال مجوز تزریق دریافت کرده است.  تزریق این واکسن از هفته آینده در مراکز واکسیناسیون به‌عنوان دوز سوم انجام می‌شود. این واکسن که بر مبنای پروتئین نوترکیب است با همکاری یک‌ شرکت استرالیایی، در شرکت سیناژن ایران تولید شده و مجوز مصرف اضطراری را اخذ کرده است. براساس نتیجه مطالعه بوستر این واکسن، افزایش تا 25برابری غلظت آنتی‌بادی خنثی‌کننده پس از دریافت اسپایکوژن به‌عنوان دوز بوستر مشاهده شد.
 
لزوم مداخلات اقناعی و اجباری برای واکسیناسیون
عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم مداخلات اقناعی و اجباری برای واکسیناسیون کرونا، گفت: از جمعیت ۶۷میلیون نفری که انتظار داشتیم واکسن تزریق کنند، حدود ۶۰میلیون نفر برای دوز اول واکسینه شدند ولی سرعت موارد جدید تزریق بسیار کاهش یافته است؛ تا جایی که تزریق نوبت اول به روزی حدود ۵۰هزار نفر رسیده و این موضوع نگران‌کننده است. دکتر مسعود یونسیان به ایسنا گفت: طی مدت اخیر که امیکرون وارد کشور ما شده است، همانطور که انتظار می‌رفت 
رو به افزایش است و براساس بررسی‌های صورت‌گرفته هنوز سویه غالب نشده است اما به نظر می‌رسد یک‌سوم یا یک‌چهارم موارد ابتلا از این سویه باشد.او تاکید کرد: اینکه موارد اعلام‌شده بیش از موارد رسمی مبتلایان باشد، همیشه و در همه جای دنیا چنین است؛ زیرا نه برای همه تست مخصوص انجام می‌شود و نه تست حساسیت ۱۰۰درصدی دارد که موارد را دقیقا مشخص کند. بر این اساس تعمدی در کمتر گزارش کردن تعداد موارد نیست ولی همیشه همه جای دنیا تعداد مبتلایان بیش از موارد گزارش شده است.وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نمی‌توان امیکرون را یک سرماخوردگی درنظر گرفت، تصریح کرد: ابتلا به این سویه شدیدتر از سرماخوردگی است و می‌تواند موارد بستری و منجر به مرگ هم داشته باشد؛ اگرچه شدت آن قدری کمتر از واریانت دلتاست اما آنقدر شدت کمتر نیست که بگوییم مانند سرماخوردگی است و نگران آن نباشیم. این سویه می‌تواند به‌شدت تعداد موارد را افزایش دهد که با این اتفاق همان درصد کمی هم که نیاز به بستری و ونتیلاتور دارند می‌تواند سیستم بهداشتی درمانی را دچار مشکل کنند.این اپیدمیولوژیست درباره آثار واکسن بر سویه امیکرون، تصریح کرد: مطالعات متعددی نشان داده است و دانشمندان معتقد هستند که تفاوت این سویه چون بیش از سویه‌های قبلی است و برای غلبه بر آن نیاز به تزریق سه دوز واکسن داریم .
و حتی مطالعاتی نشان می‌دهد که واکسن سینوفارم که ادعا می‌شود اثربخشی آن به طور نسبی کمتر از سایر واکسن‌هاست‌ اما، سه دوز آن توانسته به‌خوبی این ویروس را در شرایط آزمایشگاهی کنترل کند؛ بنابراین تاکید به تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز سوم می‌تواند اثربخشی بالایی داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین