sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره چگونگی برخورد با امیکرون و حضور در مراکز پردد و تجمعات را بخوانید

مردم، گرفتار اظهارات متناقض کرونایی

علی جواهری / امیکرون روزبه‌روز شکل خطرناک‌تری به خود می‌گیرد به‌خصوص زمانی که خبر ترکیب این سویه با کرونای دلتا از قبرس هم منتشر می‌شود. حالا کشورهای اروپایی هم به‌طور جدی درگیر امیکرون شده‌اند و اظهارنظرهایی درباره احتمال فروپاشی ساختار درمانی این کشورها مطرح می‌شود. همه این موارد موجب شده است تا حتی در کشور ما نیز مسوولان و کادر درمانی درباره ضرورت تشدید نظارت و اعمال برخی محدودیت‌ها سخن گفته و مدام به مردم تذکر دهند که پروتکل‌ها را رعایت کنند. اما از سوی دیگر، برخی اظهارنظرهای مسوولان دولتی نشان می‌دهد که تناقض‌ها در رفتار مسوولان می‌تواند سردرگمی مردم را به دنبال داشته باشد.

سرزمین اژدها بار دیگر به قرنطینه روی آورد

شیوع امیکرون در اروپا و کمبود شدید پرسنل درمانی

کرونا 25قربانی جدید گرفت، 1961مبتلای جدید شناسایی شدند

صبح نو

سرزمین اژدها بار دیگر به قرنطینه روی آورد

شیوع امیکرون در اروپا و کمبود شدید پرسنل درمانی

امیکرون روزهای پردردسری را در اتحادیه اروپا رقم زده است. بر این اساس کادر درمانی کشورهای اروپایی به‌شدت تحت‌فشار بوده و باید پاسخگوی درخواست‌های چند برابر ظرفیت درمانی باشند. خبرگزاری رویترز در گزارشی که از لندن و مادرید منتشر کرده، آورده است: اگرچه سویه امیکرون خفیف‌تر از سایر سویه‌های کروناست و علایم بیماری در اثر این سویه بسیار کم هستند اما به‌دلیل شیوع گسترده آن و سرعت پراکندگی این سویه، سیستم درمانی در کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا به‌شدت با مشکل روبه‌رو شده  است.
 در آلمان نیز نگرانی درباره تشدید فشار بر کادر درمانی بالا گرفته است و برخی مسوولان می‌گویند که مقررات و محدودیت‌های کنونی کرونا برای غلبه بر امیکرون در این کشور کافی نیستند. در انگلیس درحالی‌که به‌دلیل شیوع امیکرون، تعداد بیمارانی که باید در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها به آن‌ها رسیدگی شود، بیشتر شده اما به‌دلیل تعداد بالای پزشکان و پرستارانی که در قرنطینه یا بیمار هستند، کادر درمانی کمتر شده و تمامی عمل‌های جراحی غیرضروری به تعویق افتاده‌ است. در سه‌ماهه اخیر با فشار دولت، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی در این کشور مجبور به انجام عمل‌های جراحی مثل عمل سرطان شده‌اند که قاعدتا باید در بیمارستان‌های دولتی انجام شوند. درحال‌حاضر امیکرون با سرعت بالایی در حال انتشار در بریتانیاست. بااین‌حال بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، تاکنون از تشدید محدودیت‌ها در عرصه عمومی خودداری کرده است.در اسپانیا نیز وضعیت کادر درمانی به حدی بد است که بیمارستان‌ها مجبور شده‌اند، کارکنان بازنشسته خود را به کار بگیرند. همچنین ردگیری کسانی که با افراد تست مثبت در تماس بوده‌اند دیگر مثل سابق در ادارات بهداشت نمی‌تواند انجام شود. در هلند کادر درمانی بیمارستان‌ها که نتیجه تست کرونای آن‌ها مثبت بوده اما نشانه‌های بیماری را ندارند، باید به کارشان ادامه دهند. در کلینیک دانشگاه آمستردام، یک‌چهارم کارمندان با نتیجه تست مثبت در حال انجام کارشان هستند. هفته گذشته آمار پرسنل بیمارستان‌ها که تست کرونای آن‌ها مثبت بوده به پنج درصد افزایش یافت.
بنابر گزارش دویچه‌وله، در ایتالیا هم وضعیت همچنان بحرانی است و حدود چهار درصد کارکنان بیمارستان‌ها به‌دلیل واکسینه نشدن از کار تعلیق شده‌اند. ادارات بهداشت به همین دلیل تمامی جراحی‌های غیرضروری را به تعویق انداخته‌اند. بخشی از پرسنل پرستاری و پزشکی نیز باید مرخصی‌های‌شان را به تعویق بیندازند.
 
چینی‌ها باز هم به قرنطینه رفتند
 از سرزمین اژدها نیز خبر می‌رسد که میلیون‌ها نفر از جمعیت این کشور به‌دلیل شیوع امیکرون دوباره با محدودیت‌های شدید مواجه شده‌اند. بنابر اعلام رسانه‌های دولتی، پنج‌میلیون نفر از ساکنان یکی از شهرهای مرکزی چین از دیروز، سه‌شنبه برای جلوگیری از گسترش امیکرون با محدودیت‌های تردد مواجه شدند. مقامات شهر آنیانگ روز گذشته قرنطینه را اعلام کرده و با صدور اطلاعیه‌ای به ساکنان دستور دادند از خانه‌های خود خارج نشوند و در جاده‌ها تردد نداشته باشند. این در حالی است که پکن برای برگزاری‌های رقابت‌های المپیک زمستانی در ماه آینده آماده می‌شود و قصد دارد این بازی‌ها در شرایط «کووید صفر» برگزار شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین