sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
6
نگاهی به سفر امیرعبداللهیان به عمان، قطر و چین

گام های متوازن

وزیر امورخارجه کشورمان این روزها با انجام سفر به عمان و قطر، با مقامات ارشد این دو کشور دیدار و رایزنی‌هایی داشته است. سفر به چین آخرین مقصد امیرعبداللهیان خواهد بود. عزیمت به عمان و قطر که اولین دور از سفرهای وزیر امورخارجه به حوزه خلیج‌فارس به حساب می‌آید، در شرایطی انجام می‌شود که چندی پیش معاون اقتصادی رییس‌جمهوری نیز با دعوت دولت نیکاراگوئه به این کشور سفر داشت و در آینده‌ای نزدیک، رییس‌جمهوری کشورمان نیز راهی روسیه خواهد شد و دیداری رسمی با پوتین خواهد داشت.

خروج نیروهای پیمان جمعی تا ۲ روز دیگر

اسماعیلوف، نخست‌وزیر جدید قزاقستان

صبح نو

خروج نیروهای پیمان جمعی تا ۲ روز دیگر

اسماعیلوف، نخست‌وزیر جدید قزاقستان

 به موجب حکمی که رییس‌جمهوری قزاقستان دیروز(سه‌شنبه) به امضا رساند، «علی‌خان اسماعیلوف» که هم‌اکنون نخست‌وزیر موقت است، رسما رییس دولت شده و مقرر شد تا نیروهای پیمان جمعی تا 2 روز دیگر از آلماتی خارج شوند.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پیش از صدور حکم اسماعیلوف به دست قاسم جومارت توکایف، رییس‌جمهوری قزاقستان، مجلس این کشور آسیای میانه نامزدی او را تایید کرده بود. دفتر ریاست‌جمهوری قزاقستان اعلام کرد: آقای علی‌خان اسماعیلوف به‌عنوان نخست‌وزیر تایید شد.
اسماعیلوف به‌دنبال اعتراضات ضددولتی علیه افزایش قیمت سوخت که با کناره‌گیری دولت همراه شد، به‌عنوان نخست‌وزیر موقت منصوب شد. این اعتراضات به خشونت کشیده شده است. توکایف دیروز  گفت که یک «جنگ تروریستی» علیه این کشور در جریان بود.
توکایف در جمع قانونگذاران قزاقستان گفت: جنگ تروریستی علیه کشور ما آغاز شد. دشمن نهایت ظلم و ستم را نشان داد و برای هر اقدامی آمادگی داشت. او ترس را در بین مردم کاشت تا حتی ایده مقاومت را سرکوب کند. طرح حمله به قزاقستان شامل چند جنبه مختلف بود؛ نظامی، سیاسی، ایدئولوژیک، اطلاعات نادرست و غیره. او همچنین با انتقاد از کمیته امنیت ملی کشورش گفت که این نهاد از شناسایی تهدید علیه امنیت ملی قزاقستان بازماند. توکایف با اشاره به اینکه «تلاش برای کودتا» شکست خورد، گفت: افراد حرفه‌ای روی آماده‌سازی تصرف قدرت در قزاقستان کار کردند.
همچنین دفتر ریاست‌جمهوری قزاقستان امروز با استناد به گزارش کمیته امنیت ملی اعلام کرد، وضعیت در قزاقستان به‌طورکلی درحال «تثبیت» است و هیچ‌گونه تظاهرات «مخرب حادی» ثبت نشده است.
در همین حال رییس‌جمهوری قزاقستان گفت که خروج نیروهای صلح‌بان سازمان پیمان امنیت جمعی از کشورش بیش از ۱۰روز 
زمان نمی‌برد.
وی گفت که بلوک نظامی سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه (CSTO) 2 روز دیگر خروج نیروهای خود را از قزاقستان آغاز خواهد کرد. توکایف تصریح کرد: ماموریت اصلی نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی با موفقیت انجام شد. در دو روز دیگر خروج مرحله‌ای آغاز خواهد شد. روند خروج این گروه بیش از ۱۰روز طول نخواهد کشید.
وزارت کشور قزاقستان نیز گفت که نیروهای امنیتی از زمان آغاز شورش در این کشور نفتخیز آسیای مرکزی 900/9 نفر را بازداشت کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین