sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
6
نگاهی به سفر امیرعبداللهیان به عمان، قطر و چین

گام های متوازن

وزیر امورخارجه کشورمان این روزها با انجام سفر به عمان و قطر، با مقامات ارشد این دو کشور دیدار و رایزنی‌هایی داشته است. سفر به چین آخرین مقصد امیرعبداللهیان خواهد بود. عزیمت به عمان و قطر که اولین دور از سفرهای وزیر امورخارجه به حوزه خلیج‌فارس به حساب می‌آید، در شرایطی انجام می‌شود که چندی پیش معاون اقتصادی رییس‌جمهوری نیز با دعوت دولت نیکاراگوئه به این کشور سفر داشت و در آینده‌ای نزدیک، رییس‌جمهوری کشورمان نیز راهی روسیه خواهد شد و دیداری رسمی با پوتین خواهد داشت.

خروج نیروهای پیمان جمعی تا ۲ روز دیگر

اسماعیلوف، نخست‌وزیر جدید قزاقستان

صبح نو

نگاهی به سفر امیرعبداللهیان به عمان، قطر و چین

گام های متوازن

وزیر امورخارجه کشورمان این روزها با انجام سفر به عمان و قطر، با مقامات ارشد این دو کشور دیدار و رایزنی‌هایی داشته است. سفر به چین آخرین مقصد امیرعبداللهیان خواهد بود. عزیمت به عمان و قطر که اولین دور از سفرهای وزیر امورخارجه به حوزه خلیج‌فارس به حساب می‌آید، در شرایطی انجام می‌شود که چندی پیش معاون اقتصادی رییس‌جمهوری نیز با دعوت دولت نیکاراگوئه به این کشور سفر داشت و در آینده‌ای نزدیک، رییس‌جمهوری کشورمان نیز راهی روسیه خواهد شد و دیداری رسمی با پوتین خواهد داشت.

دیدار و رایزنی‌های دوجانبه در عمان و قطر
بامداد روز دوشنبه 20دی‌ماه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان جهت بررسی راه‌های گسترش مناسبات فی‌مابین در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین رایزنی درخصوص مسائل مهم منطقه، طی سفری یک‌روزه راهی مسقط، پایتخت عمان شد. امیرعبداللهیان در بدو ورودش به مسقط، با تاکید بر تقویت روابط با همسایگان اظهار کرد: «امیدواریم در این سفر بتوانیم با توجه به نگاه دولت سیزدهم به سیاست همسایگی و اتفاقات خوبی که در ماه‌های اخیر در مناسبات ما با همسایگان شمالی رخ داده است، در حوزه کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز بتوانیم این پیوند شبکه همسایگان را تقویت کنیم و همکاری‌ها را توسعه دهیم». وزیر امورخارجه کشورمان همچنین با اشاره به توافق چهارجانبه درخصوص احیای خط ترانزیتی گفت: «این توافق به امضای چهار کشور ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان رسیده است». دیدار با معاون سلطان عمان، بخش دیگری از برنامه امیرعبداللهیان بود. 
وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار این مقام عمانی، با تشریح سیاست دولت سیزدهم در اولویت‌دهی به همکاری با کشورهای منطقه، عمان را یکی از اولویت‌های اصلی برای همکاری‌ها در منطقه دانست و گسترش همه‌جانبه همکاری‌های فیمابین در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد. امیرعبداللهیان همچنین با حضور در جمع ایرانیان مقیم عمان با حاضران در این نشست به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداخت. وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار با عملگرایانه خواندن رویکرد رییس‌جمهوری کشورمان نسبت‌به حوزه ایرانیان مقیم خارج از کشور تصریح کرد: «تسهیل در امور مرتبط با ایرانیان مقیم خارج از کشور، برقراری و تقویت خطوط پروازی، توسعه خطوط کشتیرانی و تلاش درجهت تصویب قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور در دستورکار جدی دولت قرار دارد». دو دور دیدار و گفت‌وگو با وزیر امورخارجه عمان و نیز دیدار با مذاکره‌کننده ارشد دولت نجات ملی یمن، بخش‌های دیگری از برنامه سفر امیرعبداللهیان در عمان بود.
امیرعبداللهیان شامگاه دوشنبه، مسقط را به مقصد قطر ترک کرد. وزیر امورخارجه کشورمان ظهر روز گذشته(سه‌شنبه) با شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی، امیر دولت قطر، دیدار و تبادل‌نظر کرد. وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار با ابلاغ سلام رییس‌جمهور کشورمان، آخرین تحولات روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، امنیتی تجاری و اقتصادی را مورد بررسی قرار داده و زمینه‌ها و ظرفیت‌های موجود برای گسترش مناسبات دو کشور در حوزه تعاملات اقتصادی را مورد تاکید قرار داد. امیرعبداللهیان در این دیدار، دیدگاه منطقه‌ای و آمادگی جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه تعاملات با کشورهای منطقه در فرمت‌های دو یا چندجانبه را مورد تاکید قرار داد. مقام قطری نیز در این دیدار، با تاکید بر اهمیت روابط فی‌مابین و همچنین همکاری‌های
 دو طرف در حوزه مسائل منطقه، علاقه‌مندی کشورش برای گسترش همکاری‌ها را مورد تاکید قرار داد. پس از دیدار با امیر قطر، امیرعبداللهیان دو دور دیدار و گفت‌وگو با شیخ محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ثانی، معاون نخست‌وزیر و
 وزیر امورخارجه قطر برگزار کرد. مقام قطری با تشریح دیدگاه رهبری این کشور در زمینه تحکیم و توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران، علاقه‌مندی قطر برای گسترش همکاری‌ها، خصوصا در حوزه فعالیت‌های اقتصادی را مورد تاکید قرار داد. پس از سفر به عمان و قطر، چین سومین مقصد وزیر امورخارجه خواهد بود. محمد کشاورززاده، سفیر ایران در پکن، چندی پیش در توییتی با اشاره به سفر امیرعبداللهیان به چین تصریح کرد: «در سفر هفته جاری امیرعبداللهیان به چین، موضوعات متنوعی مورد مذاکره قرار خواهد گرفت که در شرایط فعلی اهمیت زیادی دارد». در همین باره سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه نیز اخیرا با اشاره به بررسی نقشه راه توافق 25ساله تهران و پکن در سفر 
وزیر امورخارجه کشورمان به چین، تاکید کرد: «موضوعات مختلفی برای گفت‌وگو در دستورکار دارد که نقشه‌راه ۲۵ساله یکی از این موضوعات است. مجریان این تفاهمنامه بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی هستند».

در امتداد تقویت حوزه‌های نفوذ  
سفر وزیر امورخارجه کشورمان به عمان و سپس قطر که اولین سفرهای او به حوزه خلیج‌فارس محسوب می‌شود، در امتداد تحقق سیاست منطقه‌گرایی و همسایه‌گرایی دولت سیزدهم است. سیاست همسایگی و رویکرد متوازن در سیاست خارجی، یکی از رئوس اعلامی دولت سیدابراهیم رئیسی برای دولت سیزدهم است که می‌توان بخشی از سیاست کلان تعامل هوشمند با جهان باشد. بنابر تاکیدات موکد مقامات دولت سیزدهم ازجمله رییس‌جمهوری و وزیر امورخارجه، جهت‌گیری سیاست خارجی ایران در دوره جدید، تمرکز بر چندجانبه‌گرایی اقتصادی و تقویت سیاست همسایگی به معنی وسیع آن و تقویت حضور در سازمان‌های منطقه‌ای است.
علاوه بر منطقه‌گرایی، به نظر می‌رسد که توجه به متحدان راهبردی ایران در حوزه‌هایی مثل آمریکای لاتین نیز شعبه دیگری از سیاست خارجی دولت سیزدهم باشد. در همین باره و همزمان با امیرعبداللهیان، چندی پیش محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری نیز با دعوت دولت نیکاراگوئه و به نمایندگی از رییس‌جمهور برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور نیکاراگوئه، راهی این کشور  که از آن به‌عنوان حیاط‌خلوت آمریکا یاد می‌شود- شد. محسن رضایی روز گذشته(سه‌شنبه) در دیدار وزرای اقتصاد و دارایی، معاون و دستیار ارشد رییس‌جمهور نیکاراگوئه در امور تجاری اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران آماده توسعه همه‌جانبه مناسبات و همکاری‌های دو کشور و تبادل تجربیات در زمینه‌های گوناگون فنی، نفت و انرژی، پتروشیمی، ساخت پالایشگاه، ساخت و توسعه بنادر و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با نیکاراگوئه است.»
سیاست منطقه‌گرایی و توجه بیشتر به توسعه روابط با همسایگان و متحدین راهبردی در نقاط مختلف جهان، آورده‌های مثبت امنیتی و اقتصادی زیادی برای کشورمان طی ماه‌های اخیر به دنبال داشته است. یکی از این آورده‌ها، تنش‌زدایی و عادی‌سازی روابط با کشورهایی است که پیشتر با آن‌ها بر سر بحران‌های منطقه‌ای، چالش‌های بزرگ داشتیم. ماه‌هاست که دیپلمات‌های ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط خود، در عراق مشغول گفت‌وگو و رایزنی هستند و بنابر اخبار منتشره، نتیجه این دیدارها تاکنون مثبت بوده است. در همین‌باره وزیر امورخارجه کشورمان چندی پیش در گفت‌وگو با شبکه الجزیره درباره روابط تهران و ریاض تاکید کرد: «مذاکرات جاری با عربستان‌سعودی مثبت و سازنده است و ایران آمادگی ازسرگیری روابط با این کشور را در هر زمانی دارد». این شبکه خبری همچنین به نقل از امیرعبداللهیان اعلام کرد که نماینده ایران در سازمان همکاری اسلامی، طی روزهای آتی به جده بازخواهد گشت.
پیامد مثبت دیگر همسایه‌گرایی دولت سیزدهم، افزایش حجم مبادلات تجاری بوده است. پس از سفر چندماه قبل سیدابراهیم رئیسی به شهر دوشنبه و متعاقب آن، پذیرش «عضویت دائم» تهران در سازمان همکاری‌های شانگهای، زمینه‌های همکاری‌های تجاری ایران با کشورهای عضو این سازمان رشد و توسعه یافته است. یکی از این کشورها تاجیکستان است. نظام‌‌‌الدین زاهدی، سفیر جمهوری تاجیکستان در تهران چندی پیش در همایش چشم‌‌‌انداز روابط دو طرف، با اشاره به پیامدهای عضویت دائم ایران در شانگهای، اظهار کرد: «در سه‌ماهه آخر حجم تجارت دوجانبه بین ایران و تاجیکستان در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، سه‌برابر افزایش یافته و این آمار دلیل بر آن است که اهداف معین‌شده ضمن سفر آیت‌الله رئیسی با تلاش مشترک دو طرف اجرایی خواهد شد».

سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عمان و سپس قطر که اولین سفرهای او به حوزه خلیج فارس محسوب میشود، در امتداد تحقق سیاست منطقه گرایی و همسایه گرایی دولت سیزدهم است. سیاست همسایگی و رویکرد متوازن در سیاست خارجی، یکی از رئوس اعلامی دولت سیزدهم است

captcha
شماره‌های پیشین