sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
3
«صبح‌نو» با توجه به سفر رییس‌جمهور به روسیه در گفت‌وگویی فرصت‌ها و موانع روابط تجاری میان دو کشور را بررسی کرد

تبادلات تجاری تهران -مسکو نیازمند پنجره واحد

روح‌الله فرقانی / رییس‌جمهور کشورمان به دعوت «ولادیمیر پوتین»، همتای روس خود به‌زودی به مسکو سفر می‌کند تا در نخستین سفرش به روسیه توافقنامه راهبردی چندساله با روسیه را به امضا برساند. سفر رییس‌جمهوری ایران به مسکو نشانه اهمیت گسترش روابط دوجانبه و برنامه‌ریزی برای توسعه همکاری‌های ایران و روسیه است که می‌تواند به برقراری سوئیفت روبل پایه میان دو کشور، تشکیل یک بانک مشترک بین دو کشور، توسعه گردشگری دریایی در خزر و همچنین حذف روادید، اقتصاد مرز و کریدور بین‌المللی شمال-جنوب و دیگر همکاری‌ها و مراودات اقتصادی- تجاری منجر شود؛ سفری سرنوشت‌ساز و استراتژیک که علاوه‌بر همکاری دوطرفه می‌تواند به توسعه همکاری‌های منطقه‌ای بینجامد. برای بررسی بیشتر اهمیت این سفر و بررسی خلأهای مبادلات اقتصادی میان دو کشور گفت‌وگویی انجام دادیم با «حسام‌الدین حلاج»، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران و کارشناس مذاکرات تجاری ایران و اوستیای شمالی روسیه که شما را به خواندن این گفت‌وگو دعوت می‌کنیم.

یادداشت

سراب یا واقعیت؛ گولن، پشت آشوب‌های قزاقستان؟

محمدعلی حسن نیا

صبح نو

یادداشت

سراب یا واقعیت؛ گولن، پشت آشوب‌های قزاقستان؟

محمدعلی حسن نیا

ماجرای آشوب‌های چند روز  اخیر قزاقستان دوباره موضوع مدارس و خیریه‌های فتح‌الله گولن، روحانی اعتدال‌گرای ترکی را بر سر زبان انداخت.برخی از رسانه‌ها ی وابسته به ترکیه می‌گویند که پس‌پرده آشوب‌های اخیر در قزاقستان گروه فتح‌الله گولن به نام گروه فتو قرار دارند. آن‌ها اعتقاد دارند که این حجم از خشونت و ساماندهی بعد از روز اول اعتراضات در قزاقستان کار گروهی نیست جز فتو که همان وابستگان به گولن است که هم‌اکنون در آمریکا سکونت دارد.ترکیه این گروه را پشت‌پرده کودتای2016 در کشور می‌داند و اعتقاد دارد که این گروه تروریستی و حامی و دست‌آویز آمریکا در منطقه و جهان برای ترویج اسلام مدنظر خود است؛ البته بماند که بسیاری از دولتمردان فعلی ترکیه مانند اردوغان از همین گروه بودند.از کنیا تا قزاقستان، یک شبکه اسلامگرای نسبتا تازه‌تاسیس، میلیون‌ها نفر را به خود جلب کرده است. بنیانگذار این جنبش محمد فتح‌الله گولن، یک واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است که اکنون در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. گمانه‌زنی‌ها حاکی است که صدها مدرسه در داخل ترکیه و بیش از 1000مدرسه در 130کشور دنیا با جنبش گولن در ارتباط هستند.این مدرسه‌ها اسم مشخص و واحد ندارند. در پاکستان به آن‌ها می‌گویند 
پاک-ترک لایسی، در قرقیزستان «ثبات»، در کنیا، مدارس «نور» معرفی می‌شوند.این مدارس و دانشگاه‌ها در قزاقستان و قرقیزستان بسیار فعال هستند و ترکیه بارها از این دو کشور خواسته که مدارس گولن را تعطیل کنند که هنوز در این دو کشور موفق نشده است.سال۲۰۰۰ میلادی، ازبکستان همه مدرسه‌های مرتبط با گولن را بست و در روسیه که تا سال۲۰۰۸ میلادی ۵۰مدرسه گولن بود، امروز فقط هفت مدرسه مانده که همه در منطقه مسلمان و ترک‌زبان تاتارستان و زیر نظارت شدید وزارت آموزش‌ هستند.در قزاقستان بنیاد آموزشی قزاق-ترک در شهرهای مختلف قزاقستان با یک دانشگاه، یک کالج، 29دبیرستان، یک مدرسه ابتدایی و یک مدرسه راهنمایی به فعالیت‌های خود هنوز ادامه می‌دهد که ذیل مدارس گولن هستند و مدیران زیادی در بخش‌های مختلف آموزش‌دیده این مدارس هستند.
گفته می‌شود که دانشگاه سلیمان دمیرل موجود در این بنیاد آموزشی نیز ازسوی انجمن فعالان اقتصادی قزاقستان -ترکیه که در کنترل فعالان اقتصادی وابسته به گولن است، حمایت می‌شود.
در قزاقستان به افرادی که از مدارس و دانشگاه‌های وابسته به گولن فارغ‌التحصیل می‌شوند، از طریق بنیاد آموزشی قزاق - ترک امکان استخدام فراهم می‌شود. برای همین نیز این مدارس از جذابیت ویژه‌ای برخوردار هستند. به همین دلیل بود که پنج سال قبل اردوغان در حکمی اعلام کرد تمام مدیران و سفیر این کشور در قزاقستان دیگر نباید فرزندان‌شان را به مدارس گولن بفرستند.
در همین رابطه رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با نورسلطان نظربایف، رییس‌جمهور سابق قزاقستان در آنکارا گفته بود که 33مدرسه وابسته به این گروه در قزاقستان فعالیت دارند و باید تعطیل شوند.بیشترین نگرانی ترکیه و دولت کنونی قزاقستان یعنی توکایف، وجود دانشگاه بین‌‌المللی قزاقی - ترکی موسوم به «خواجه احمد یسوی» در مناطق جنوبی قزاقستان است که اغتشاشات اخیر هم در این مناطق شکل گرفت.به‌نظر می‌رسد حجم خشونت‌های اخیر در قزاقستان بسیار شبیه ترکیه است؛ البته بسیاری کودتا در ترکیه را ساختگی می‌دانستند تا مدارس گولن تعطیل شود، امروز هم برخی ادعا دارند که فعالیت گولینست‌ها در قزاقستان سرابی بیش نیست و این نقشه‌ای ازسوی آنکارا برای نابودی گولن آسیای مرکزی است.
 

captcha
شماره‌های پیشین