sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
2
در گفت‌وگوی ایمانی و انبارلوئی با «صبح‌نو»، سخنان اخیر رهبر انقلاب اسلامی درباره مواجهه با دشمن بررسی شد

پیام به مردم و طرف غربی

رهبر انقلاب اسلامی بارها درخصوص مذاکرات و نوع تعامل با کشورهای مختلف نکاتی را طرح کرده‌اند که برآمده از عقلانیت و دانشی وسیع نسبت‌به مسائل بین‌الملل است؛ ازاین‌رو در دوره‌های مختلف شاهد بیاناتی از ایشان در خصوص مذاکره با دنیا بوده‌ایم که در تازه‌ترین مورد می‌توان به سخنان ایشان در دیدار تصویری با جمعی از قشرهای مختلف مردم قم، اشاره کرد.

سخنگوی دولت در نشست خبری:

هیچ کشوری در وین نماینده ما نیست

صبح نو

سخنگوی دولت در نشست خبری:

هیچ کشوری در وین نماینده ما نیست

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، روز گذشته در نشست خبری در پاسخ به سوالی درخصوص اظهارات «میخائیل اولیانوف»، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین گفت: تنها نماینده رسمی ایران در مذاکرات وین آقای علی باقری است و هیچ کشور و شخصی در حوزه مذاکرات ازسوی ایران نمایندگی ندارد. وی افزود: کشورهای مختلف و مقامات سیاسی و دیپلماتیک در چارچوب وظایف دیپلماتیک خودشان اقداماتی انجام می‌دهند که برخی از این اقدامات هم ممکن است رسانه‌ای باشند. سخنگوی دولت تاکید کرد: همه این اقدامات در چارچوب صلاحیت خود آن مقام و کشور خودش است. بهادری‌جهرمی همچنین با اشاره به توییت اولیانوف درمورد محمدجواد ظریف گفت: جایگاه و شأن مقامات سابق کشورمان برای این دولت محترم است و از آن صیانت خواهد کرد.
قانون، دولت را مکلف به حذف ارز ترجیحی کرده است
رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علی‌رغم همه انتقادات و تذکراتی که درمورد حذف ارز ترجیحی وجود دارد دولت چقدر برای
 اجرایی کردن این لایحه مصمم است؟ اظهار کرد: دولت مصر به اجرای قانون است؛ قانون دولت را مکلف به حذف ارز ترجیحی کرده است. همانگونه که پیش از این توضیح داده شد، قانون بودجه سال۱۴۰۰ با توجه به معایب و مفاسد متعددی که متوجه این شیوه توزیع یارانه است، به‌طور رسمی مخالفت خود را با استمرار این رویه اعلام کرده است.بهادری جهرمی افزود: قانون بودجه۱۴۰۰ سقف منبع هشت‌میلیارد دلار را برای ارز ترجیحی مشخص کرده که برای نیمه اول سال در نظر گرفته شده بود. همچنین دولت را شفاف مکلف کرده است که در انتهای نیمه اول سال، ارز ترجیحی را با فرایند لازمه حذف کند. این دولت با نظر کارشناسان مختلف مبنی‌بر حذف ارز ترجیحی که نمایندگان مجلس نیز به آن اعتقاد داشتند هم‌نظر و موافق است. مضرات ارز ترجیحی به‌کرات بیان و روشن شده و  مفاسد بسیاری در پی داشته است.
وی بیان کرد: ناعدالتی در توزیع در ارز ترجیحی از مضرات این رویه است. طبق آمار و ارقامی که دریافت کرده‌ایم، دهک اول جامعه تا ۲۷برابر دهک آخر از این اقلام استفاده می‌کرده است، این یعنی بخشی از جامعه ۲۷برابر بخش‌های دیگر مورد حمایت قرار می‌گیرد، آن هم بخشی که نیازمند حمایت دولت نیست. سخنگوی دولت تصریح کرد: تورم و خلق پول ناشی از توزیع ارز یارانه‌ای نیز یکی از عوامل اصلی تورم است. جالب است بدانید از سال۹۷ تا کنون میزان تورم کالاهایی که ارز ترجیحی به آن‌ها تعلق گرفته از تورم سایر کالاها بیشتر بوده است. این شیوه تا این حد ناکارآمد بوده و مجلس نیز به این ناکارآمدی پی برده است و در بودجه ۱۴۰۰، دولت را مکلف کرده تا از شهریورماه ارز ترجیحی را حذف کند.
راهبرد دولت تقویت همکاری‌های اقتصادی با روسیه است
بهادری‌جهرمی در ادامه در پاسخ به سوالی در رابطه با سفر رییس‌جمهور به مسکو، گفت: حجت‌الاسلام رئیسی به دعوت پوتین، رییس‌جمهور روسیه سفری به این کشور خواهد داشت؛ محوریت مباحث این سفر، موضوعات اقتصادی و تجاری خواهد بود. راهبرد دولت توسعه و تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری به‌صورت پایدار با کشور روسیه است. روسیه یکی از کشورهای پرتعامل منطقه ماست. پیش از این هم شاهد تعاملات و سفرهای رؤسای جمهور به کشورهای منطقه بوده‌ایم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص واردات واکسن عنوان کرد: واردات واکسن یکی از دستاورهای خوب دولت در دوره جدید بود. امروز در حوزه منابع واکسن با هیچ محدودیتی مواجه نیستیم و مردم را برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا دعوت کرده‌ایم. تا زمانی که نیازی نداشته باشیم شاید وارداتی صورت نگیرد، هرزمانی که نیاز ایجاد شود، متناسب با نیاز روز چه از طریق منابع داخلی و چه از طریق واردات، نیاز تامین واکسن برطرف خواهد شد. تاکید می‌کنم امروز هیچ‌گونه کمبودی در واکسن نداریم و منابع به حد کافی موجود است.

captcha
شماره‌های پیشین