sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
15
تهدید دوباره کرونا روی سر جشنواره‌های بین‌المللی فیلم

امیکرون ،رخ به رخ با سینما

پس از آنکه به واسطه شیوع کرونا برگزاری بسیاری از رویدادهای سینمایی با محدودیت و بعضا تعطیلی همراه شده بود، از سال گذشته و با واکسیناسیون گسترده در بسیاری از کشورها، شرایط برای برگزاری مجدد این رویدادها مهیا شد. اما اخیرا و به‌خصوص با شیوع سویه امیکرون، بازهم سایه همه‌گیری کرونا به روی جشنواره‌های جهانی افتاده است.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

اختتامیه کنگره شعر فاطمی
آیین اختتامیه نهمین کنگره ملی شعر فاطمی «هجده سال نوری»  ۲۴دی‌ماه در سالن شهید مختار سلیمانی تهران به همت مجمع شاعران اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود.  نهمین کنگره سراسری شعر فاطمی با عنوان «هجده سال نوری» در حوزه‌های شعر فارسی (کلاسیک و آزاد)، شعر عربی (فصیح و محلی) و شعر آذری برگزار شد. بخش اصلی این کنگره شامل شعر فاطمی (مدح، مرثیه، فضائل، مناقب، زندگانی و ابعاد وجودی حضرت زهرا (س)) و موضوع ویژه کنگره نیز معرفی علیا مخدره فاطمه بنت‌الحسن(س)، همسر امام سجاد و مادر امام باقر(ع) با زبان شعر بود.
طبق نظر هیات داوران به شاعران برگزیده در بخش شعر فارسی و آذری ۵۰میلیون ریال و شاعران تقدیری ۳۰میلیون ریال به همراه تندیس کنگره و لوح تقدیر اهدا خواهد شد. در بخش شعر عربی نیز هشت جایزه ۱۵میلیون ریالی به همراه تندیس و لوح تقدیر به نفرات برگزیده ارائه خواهد شد. مراسم اختتامیه این کنگره با حضور عسکر شاهی‌اردبیلی، مرتضی امیری اسفندقه، علیرضا قزوه، عباس شاه‌زیدی(خروش)، سیدرضا جعفری و جواد حیدری و با اجرای سید محمدجواد شرافت روز جمعه ۲۴دی‌ماه از ساعت۱۸ در سالن شهیدمختار سلیمانی واقع در منطقه۱۸ تهران، بزرگراه فتح، تقاطع شیر پاستوریزه، بلوار الغدیر، میدان جانبازان برگزار خواهد شد.
 
«حمله به ناو آمریکایی» کتاب شد
حمله به ناو آمریکایی؛ روایتی داستانی از خاطرات حجت‌الاسلام حسین جلالی، نماینده فعلی مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی به قلم رضا کشمیری منتشر شد. این اثر گوشه‌ای از حوادث ابتدایی جنگ هشت‌ساله را در بندر چابهار روایت می‌کند؛ روایتی گاه طنزآمیز، گاه جدی و شگفت‌انگیز! روایتی کوتاه، از نقش بسیار مهم و راهبردی سردار شهیدحمید قلنبر در کنترل و مدیریت طوایف مختلف اشرار و راهزن‌ها. این کتاب روایتی داستانی از خاطرات حجت‌الاسلام حسین جلالی، نماینده فعلی مردم شریف رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی است که با شروع جنگ به همراه تعدادی از بسیجیان رفسنجان داوطلبانه به بندر چابهار اعزام می‌شوند. تعدادی از سرفصل‌های کتاب: درخت عجیب، حلبی‌های طلایی، اولین ناکامی، حمله به ناو کیتی هاوس، طعم خر مرده!، اسارت و اعجاز اشک.
در بخشی از کتاب آمده:
یک روز که برای ورزش صبحگاهی در ساحل پشت پادگان می‌دویدیم، ناگهان به سر بریده او برخوردیم. همه شوکه شده بودند، من که بیشتر با او صمیمی بودم، اشکم جاری شد. برای همه تازگی داشت و همه ترسیده بودیم. نمی‌دانستیم باید چه تصمیمی بگیریم. فرمانده و معاونش هم مثل بقیه حیران و سرگردان بودند. هنوز نه هسته اطلاعاتی داشتیم و نه تجربه کار اطلاعاتی و شناسایی. حمله به ناو آمریکایی؛ روایتی داستانی از خاطرات حجت‌الاسلام حسین جلالی در قطع رقعی و ۱۰۴صفحه و به قلم رضا کشمیری ازسوی انتشارات ملک اعظم منتشر شد.
 
شب «جمال شورجه» در موزه سینمای ایران برگزار می‌شود
مراسم شب «جمال شورجه» به همت کانون کارگردانان سینمای ایران و با مشارکت موزه سینما و فیلمخانه ملی ایران با حضور چهره‌های مطرح سینمای ایران برگزار می‌شود. این مراسم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی عصر جمعه ۲۴دی‌ماه ساعت۱۸ در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار خواهد شد. شب کارگردانان به دبیری وحید موسائیان برگزار می‌شود و طراح پوستر این مراسم بهزاد خورشیدی است. جمال شورجه کارگردانی آثاری چون «سی‌وسه روز»، «وعده دیدار»، «باشگاه سری»، «دایره سرخ»، «حماسه مجنون»، «لبه تیغ»، 
«عملیات کرکوک» و «شب دهم» و تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «نفوذی» را در کارنامه کاری خود دارد.

«فی‌المدت المعلوم ۲» بهمن‌ماه کلید می‌خورد
پروژه فیلم سینمایی «فی‌المدت المعلوم۲» به‌عنوان یک فیلم کمدی، اجتماعی به کارگردانی رویا شریف و تهیه‌کنندگی مشترک سیدمحسن جاهد و رویا شریف به بررسی معضلات جوانان از سن بلوغ تا رسیدن به سن ازدواج می‌پردازد و در بهمن‌ماه جلوی دوربین می‌رود. بازیگرانی که حضورشان در این فیلم قطعی شده است عبارتند از: امیرحسین رستمی، مهدی سلطانی سروستانی، صبا گرگین‌پور، هولیا دیکن، بازیگر زن ترکیه‌ای. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «عههه این دختر خارجیه تو تهران چی کار می‌کنه؟! یعنی مشکلات جوونای ما، برا اونا هم اینقدر مهم و جذاب شده؟»

captcha
شماره‌های پیشین