sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
15
تهدید دوباره کرونا روی سر جشنواره‌های بین‌المللی فیلم

امیکرون ،رخ به رخ با سینما

پس از آنکه به واسطه شیوع کرونا برگزاری بسیاری از رویدادهای سینمایی با محدودیت و بعضا تعطیلی همراه شده بود، از سال گذشته و با واکسیناسیون گسترده در بسیاری از کشورها، شرایط برای برگزاری مجدد این رویدادها مهیا شد. اما اخیرا و به‌خصوص با شیوع سویه امیکرون، بازهم سایه همه‌گیری کرونا به روی جشنواره‌های جهانی افتاده است.

اخبار کوتاه

صبح نو

تهدید دوباره کرونا روی سر جشنواره‌های بین‌المللی فیلم

امیکرون ،رخ به رخ با سینما

پس از آنکه به واسطه شیوع کرونا برگزاری بسیاری از رویدادهای سینمایی با محدودیت و بعضا تعطیلی همراه شده بود، از سال گذشته و با واکسیناسیون گسترده در بسیاری از کشورها، شرایط برای برگزاری مجدد این رویدادها مهیا شد. اما اخیرا و به‌خصوص با شیوع سویه امیکرون، بازهم سایه همه‌گیری کرونا به روی جشنواره‌های جهانی افتاده است.

تا سه سال پیش کسی فکرش را هم نمی‌کرد که به‌زودی شرایطی در سطح دنیا به وجود بیاید که شبیه بحران‌های بهداشتی قرون گذشته، تقریبا تمام دنیا با آن درگیر شوند و این مشکلات تاحدی باشد که حتی رویدادهای فرهنگی-هنری هم تحت‌تاثیر آن رو به تعطیلی بروند. بسیاری از محافل هنری تعطیل یا محدود شدند تا فرهنگ و هنر هم مانند دیگر حوزه‌ها دو سال سخت را پشت سر بگذارد اما با آغاز واکسیناسیون گسترده کرونا در دنیا، به مرور وضعیت همه‌گیری بهتر و بحران فروکش کرد. پیرو آن فعالیت‌های فرهنگی و هنری هم 
حال و روزشان بهتر شد اما محدودیت‌ها و احتیاط‌ها همچنان پابرجا بود.
 
امیکرون وارد می‌شود
اما در زمانی که کم‌کم کسب و کارها وارد وضعیت نرمال می‌شدند، پیدایش و شیوع سویه امیکرون که طبق گزارش نهادهای بهداشتی، سرعت سرایت بالایی دارد، باعث افزایش قابل‌توجه مبتلایان در اروپا و آمریکا شد. قدرت سرایت امیکرون به شکلی بود که رکورد ابتلا در یک روز در دنیا شکسته شد. پس با این اوصاف بازهم محدودیت‌ها بازگشت. اواسط تابستان بود و قبل از گسترش سویه جدید جشنواره ساندنس، واکسیناسیون را شرط حضور در این رویداد اعلام کرد. فستیوال فیلم ساندنس در سال۲۰۲۲ دوباره به فرم نمایش فیزیکی فیلم‌ها بازمی‌گردد اما درعین‌حال این امکان را برای مردم فراهم می‌کند تا به برخی از فیلم‌های مستقل اصلی به‌صورت دیجیتال دسترسی پیدا کنند. درعین‌حال حضور فیزیکی مردم فقط در صورتی ممکن خواهد بود که کاملا واکسینه شده باشند. این شامل تمام داوطلبان، مخاطبان و خود هنرمندان می‌شود. دیگر تدابیر ایمنی ازجمله نیازمندی‌های بالقوه برای استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی نزدیک ژانویه که فستیوال برگزار می‌شود نهایی و اعلام خواهد شد. این رویکرد ترکیبی جدید درحالی شکل گرفته که بسیاری از فستیوال‌های فیلم بزرگ دارند در دوران پاندمی نحوه به اشتراک‌گذاری فیلم‌های‌شان را تغییر می‌دهند. فستیوال فیلم بین‌المللی تورنتو و فستیوال فیلم نیویورک هم ازجمله جشنواره‌های بزرگی هستند که رخدادهای حضوری را با پیشنهادهای مجازی ترکیب کرده‌اند. تابیتا جکسون، مدیر فستیوال فیلم ساندنس در نامه‌ای به جامعه فیلم گفت که رویکرد ترکیبی باعث می‌شود مخاطبان فیلم‌های مستقل بیشتری جذب شوند و افراد بیشتری بتوانند به فیلم‌ها دسترسی پیدا کنند.
 
محدودیت‌های جدید
اما مساله به این‌جا ختم نشد و امیکرون بازی را وارد مرحله جدیدی کرد. اوایل آذر اعلام شد، جوایز فیلم اروپا مراسم فیزیکی امسال را که قرار است ۱۱دسامبر برگزار شود، لغو و اعلام کرد این برنامه به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. یک هفته بعد هم ساندنس از برگزاری جشنواره ترکیبی خبر داد. به گزارش مهر، تابیتا جکسون، مدیر جشنواره و جوآنا ویسنته، مدیرعامل موسسه ساندنس تایید کردند که این جشنواره به‌صورت حضوری در مکان سنتی آن یعنی «پارک‌سیتی» با رعایت جدی پروتکل‌های کرونا برگزار می‌شود و درعین‌حال یک بخش مجازی نیز در پورتال این جشنواره در نظر گرفته شده است که پیشتر در ژانویه امسال و برای برگزاری این جشنواره در ابتدای سال۲۰۲۱ به کار گرفته شده بود.
اما قدم بعدی دامن هالیوودی‌ها را گرفت درحالی‌که قرار بود مراسم اهدای جوایز جشنواره بین‌المللی فیلم پالم‌اسپرینگز ۶ژانویه به‌صورت فیزیکی برگزار شود، افزایش خطر ابتلا به سویه جدید کووید موجب شده تا مسوولان این جشنواره این مراسم را به‌صورت مجازی برگزار کنند. در این مراسم قرار بود اصغر فرهادی نیز جایزه اثربخشی خلاقانه کارگردانی را از ورایتی دریافت کند.
این دومین سالی است که این جشنواره مراسم اهدای جوایز خود را لغو می‌کند. در این مراسم معمولا ۲۵۰۰مهمان از بیش از هزار مرکز از سراسر جهان حضور می‌یابند. در همین حال اعلام شده برگزاری جشنواره فیلم پالم اسپرینگز از 
۷ تا ۱۷ژانویه با رعایت جدی قوانین بهداشتی به قوت خود باقی است.
مهمانی چای فصل جوایز سالانه بفتای لس‌آنجلس نیز که قرار بود ۸ژانویه برگزار شود، لغو شده است. جوایز موسسه فیلم آمریکا نیز که قرار بود ۷ژانویه برگزار شود، لغو شد. در این مراسم قرار بود از ۱۰فیلم و ۱۰برنامه برتر تلویزیونی که موسسه فیلم آمریکا پیشتر اسامی آن‌ها را اعلام کرده بود، قدردانی شود. مدیر این موسسه گفت: هدف ما جمع کردن جمعی از چهره‌های خلاق است اما رسیدن به این هدف در این شرایط ممکن نیست و ما مراسم را تا زمانی که امنیت همه تامین شود به تعویق می‌اندازیم.
 
ساندنس پا پس کشید
پس از آنکه مسوولان جشنواره ساندنس از برگزاری ترکیبی این رویداد خبر داده بودند، نهایتا به دلیل موج جدید کرونا این جشنواره را مجازی کردند. انستیتو ساندنس اعلام کرد شیوع سویه جدید کرونا موجب شد تا این جشنواره از تصمیم قبلی خود عدول کند؛ زیرا سرعت شیوع این سویه بسیار بالاست. این جشنواره قرار بود امسال از ۲۰ تا ۳۰ژانویه برگزار شود. جشنواره ساندنس از معدود رویدادهای سینمایی ماه ژانویه بود که تاکنون تلاش داشت به‌صورت فیزیکی اما با رعایت جدی پروتکل‌ها به کار خود ادامه دهد. این جشنواره سال پیش نیز به‌صورت مجازی برگزار شده بود. پیش از این جشنواره پالم اسپرینگز، مراسم اهدای جوایز گاورنر اسکار و جوایز انجمن منتقدان نیز اعلام کرده بودند به‌صورت فیزیکی برگزار نمی‌شوند. درهمین‌حال مراسم اهدای جوایز گرمی نیز که قرار بود ۳۱ژانویه برگزار شود به تعویق افتاده است. این رویداد موسیقی سال پیش نیز به جای ژانویه در مارس برگزار شد و بخشی از آن به‌صورت مجازی بود. هنوز تاریخ جدید برای گرمی اعلام نشده است.
حالا و در شرایطی که حتی با واکسیناسیون گسترده هم نمی‌توان کرونا را تمام شده تلقی کرد به نظر می‌رسد رویدادهای مهم فرهنگی و هنری باید همچنان کرونا را سایه به سایه خودشان بدانند و براساس سویه‌ها و شرایط جدیدی که رخ می‌دهد سیاست‌ها و برنامه‌های‌شان را طراحی کنند.

فستیوال فیلم بین‌المللی تورنتو و فستیوال فیلم نیویورک ازجمله جشنواره‌های بزرگی هستند که رخدادهای حضوری را با پیشنهادهای مجازی ترکیب کرده‌اند  

captcha
شماره‌های پیشین