sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
12
گزارش «صبح‌نو» از «جشنواره عمار» و گفت‌وگو با دبیر و چند سینماگر این رویداد

سینما در دل مردم

مرضیه کیان / بعد از آیین افتتاحیه دوازدهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار که شامگاه 18آذرماه با ادای احترام به شهدای جبهه مقاومت بالاخص سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی و همرزمانش و پاسداشت مرحوم محمدسرور رجایی، پژوهشگر و نویسنده جبهه مقاومت(که ویژه‌برنامه افتتاحیه جشنواره به این پژوهشگر فقید اختصاص داشت) شروع شد، آغاز اکران آثار راه‌یافته به بخش مسابقه از روز نوزدهم در سینما فلسطین برگزار شد که تا 23دی‌ماه ادامه دارد. این آثار طبق زمان‌بندی در سالن شماره یک، دو و سه از ساعت12 ظهر تا 21:45 در 6سانس اکران می‌شود. آثار اکران‌شده در سایت «عمار یار» به‌صورت آنلاین برای اقشار مردم، قابل دسترس است. امسال از سراسر کشور، بیش از سه‌هزار اثر در بخش فیلم، فیلمنامه، مستند، پویانمایی و بیش از ۵۸۰اثر در حوزه متن و طرح، به دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار ارسال شده است.

گفت و گو

پادشاهان در بردگی پادشاهان

گفت و گو

به تصویر کشیدن دغدغه‌ها بدون ممیزی

مستند منطقه رها؛ مستندی 56دقیقه‌ای که ساعت18 در سالن شماره دو اکران شد و ساخته رضا طاهری است. گفت و گوی او با « صبح نو» را در ادامه می خوانید:

گفت و گو

جست‌وجوگر؛ پاسخ به کسانی که به تفکر انقلاب شریعتی می‌تازند

صبح نو

گفت و گو

جست‌وجوگر؛ پاسخ به کسانی که به تفکر انقلاب شریعتی می‌تازند

 مستند جست‌وجوگر؛ مستندی 90دقیقه‌ای است که ساعت18 در سالن شماره 1 به نمایش درآمد. فیلمساز این اثر، محمدمهدی ابراهیمی‌نصر است که به « صبح نو» چنین می گوید:
 
آیا این مستند، اولین اثر ارسال‌شده شما به جشنواره فیلم عمار است یا این تجربه را در سال‌های گذشته نیز داشتید؟
اولین تجربه فیلمسازی من نیست اما تجربه اولین فیلم راه‌یافته به جشنواره عمار است. پیش از این مستندی هشت قسمتی در مرکز اسناد انقلاب با عنوان «سرزمین من» ساخته بودم که با محوریت انقلاب اسلامی بود و سال1390 در شبکه مستند پخش شد.
 
از فضای فیلمی که ساختید برای ما تعریف می‌کنید؟
نکته‌ای که وجود دارد این است که شریعتی متفکری پرچالش در کشور ماست؛ از این جهت که بحث‌های زیادی چه از جانب مخالفان و چه از جانب مخالفان او، مطرح شده است اما درمورد این شخصیت نه اثر داستانی تولید شده است و نه اثر مستند. علاوه‌بر ضرورت روایت این موضوع، مساله دیگری نیز در سال‌های اخیر درمورد شریعتی مطرح شده که متفاوت‌تر از قبل است. در چند سال گذشته این سوال مطرح شده که «چرا شریعتی موید تفکر انقلابی بود؟» این جریان قصد دارد تفکرات خود را درمورد جریان انقلاب و امام مطرح کند اما چون نمی‌تواند این موارد را به‌طور صریح نسبت‌به امام بیان کند، به شریعتی که نماد طرز تفکر انقلابی است می‌تازد و او را به سازمان مجاهدین خلق، داعش و سلفی‌گری نسبت‌ می‌دهد. من لازم دیدم که جهت معرفی دکتر شریعتی به جوانان دهه‌های هفتاد و هشتادی که کتاب‌های شریعتی را نخوانده‌اند و شناخت‌شان از او محدود به چند جمله قصار و... است، برای ساخت این مستند اقدام کنم.
 
فکر می‌کنید جشنواره فیلم عمار در این سال‌ها چه تاثیری داشته است؟
 هرچند جشنواره عمار نتوانست آن‌طور که باید و شاید در عرصه داستانی و ژانرهای دیگر بدرخشد اما در زمینه سینمای مستند فعالیت خوبی دارد و تاثیرگذار است. درحالی‌که مستندهای فکری، اندیشه‌ای و فرهنگی مورد استقبال جشنواره‌های دیگر قرار نمی‌گیرند و دنبال مستندهای خاص هستند، جشنواره عمار پشتیبان خوبی برای این دست مستندهاست. از نظر من، جشنواره عمار در حمایت از مستندهایی که با موضوع فرهنگ، تاریخ و سیاست است، بسیار موفق بوده و شرایطی را ایجاد کرده که افراد بسیار زیادی وارد این عرصه شوند.
 

captcha
شماره‌های پیشین