sobhe-no.ir
1338
چهارشنبه، ۲۲ دی ۱۴۰۰
10
رضایت شاکیان، جان محیط‌بان را نجات می‌دهد

تایید حکم قصاص محیط‌بان کرمانشاهی

گزارش «صبح‌نو» از دلیل افزایش قیمت مسکن و موانع کاهش عرضه آن را بخوانید

ضربه مهلک دولت قبل به عرضه مسکن

رصد بازار مسکن ایران از دوربین جهانی، ضمن تصویر نمای دیگری از ابعاد «فقر مسکن»، هویت متهم نامرئی و عامل ساختگی «گرانی مسکن» را برای سیاستگذاران مشخص کرده است. ایران در رنکینگ ۱۰۹کشور و همچنین تهران در رتبه‌بندی ۴۸۰شهر جهان، در ردیف «بدترین بازارهای مسکن دنیا» قرار گرفته‌اند. خلاصه این پایش جهانی می‌گوید «مسکن در ایران به‌دلیل اضافه‌پرش شدید قیمت‌ها، از دسترس خریداران واقعی (تقاضای مصرفی) خارج شده است.» براساس آمار به‌‌طور میانگین قیمت زمین در تهران در طول ۱۰سال گذشته حدود ۴۰برابر و قیمت مسکن حدود ۲۰برابر شده است. عمده دلیل این رخداد ناگوار خرید مسکن را برای بیش از 40درصد خانوار تبدیل به امر محال کرده است. پایین بودن عرضه مسکن نسبت‌به تقاضای آن است. دولت قبل هیچ توجهی به ساخت‌وساز نداشته و میزان صدور پروانه ساخت در تهران 70درصد کاهش داشته است.

صبح نو

رضایت شاکیان، جان محیط‌بان را نجات می‌دهد

تایید حکم قصاص محیط‌بان کرمانشاهی

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست گفت:
 با وجود پیگیری‌های قضایی صورت‌گرفته و تلاش گروهی وکلای مدافع پرونده محیط‌بان «برومند نجفی» دیوان عالی کشور حکم دادگاه بدوی درخصوص قصاص این محیط‌بان را تایید و ابلاغ کرد.
به گزارش «صبح‌نو» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست؛ جمشید محبت‌خانی درخصوص پرونده محیط‌بان «برومند نجفی»
 اظهار کرد: درخصوص جان باختن یک فرد در منطقه حفاظت‌شده بیستون استان کرمانشاه،
 دیوان عالی کشور، حکم دادگاه بدوی درخصوص قصاص محیط‌بان برومند نجفی را تایید و ابلاغ کرد. وی ادامه داد: امیدواریم با تلاش‌های رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست و همراهی ریاست محترم 
قوه قضاییه، زمینه بازنگری و تجدیدنظر در این حکم مطابق با دقت‌نظر در شرح وظایف یگان حفاظت محیط‌زیست و رعایت حقوق طرفین میسر و شرایط برای امنیت شغلی و فعالیت و تلاش بیش از پیش محیط‌بانان در حفاظت از طبیعت و آب و خاک ایران اسلامی مهیا شود.
در گزارش تسنیم از سابقه این اتفاق نیز آمده است: در تاریخ 14مرداد سال1399 یکی از مخبران یگان حفاظت محیط‌زیست کرمانشاه با مشاهده چهار شکارچی غیرمجاز که با خودروی آفرود وارد منطقه حفاظت‌شده بیستون کرمانشاه شده بودند و به گفته این مخبر، اقدام به شکار کرده بودند، موضوع را به پاسگاه محیط‌بانی مستقر در منطقه اطلاع می‌دهد.
بلافاصله بعد از اطلاع‌رسانی، پنج نفر از نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست کرمانشاه برای بررسی مساله خود را به خودروی شکارچیان می‌رسانند و در درگیری میان نیروهای محیط‌بانی و شکارچیان، ضمن اصابت تعدادی تیر به خودروی شکارچیان، یک نفر از آن‌ها با گلوله محیط‌بان نجفی زخمی می‌شود و در ادامه جان خود را از دست می‌دهد. بعد هم سه شکارچی دیگر اقدام به فرار از صحنه می‌کنند. در چنین شرایطی، محیط‌بان‌ها فرصت بازرسی خودروی شکارچیان را پیدا نمی‌کنند و بنابراین لاشه یا اسلحه‌ای از آن‌ها ضبط نمی‌شود، اما آن‌طور که چهار محیط‌بان دیگر حاضر در صحنه در دادگاه شهادت داده‌اند، سه شکارچی دیگر اسلحه و کوله‌پشتی مخصوص شکار همراه خود داشتند و وارد منطقه حفاظت‌شده بیستون شده بودند.
ولی با توجه به فوت یک شکارچی در این حادثه، متاسفانه پرونده ورود شکارچیان به منطقه حفاظت‌شده و اقدام آن‌ها به شکار پیگیری نشده و پرونده‌ای علیه محیط‌بان نجفی تشکیل شده که در آن شکارچیان و محیط‌بانان حاضر در صحنه، حکم شاهد را داشتند و اکنون هم رأی قصاص علیه محیط‌بان نجفی صادر شده است.
این در شرایطی است که پیش‌ از این، سخنگوی قوه‌قضاییه در نشست خبری 25آبان‌ماه خود درباره علت صدور حکم قصاص برای محیط‌بان کرمانشاهی، توضیحاتی ارائه کرده بود که بازخوانی آن‌ها حقیقت این پرونده و علت صدور حکم قصاص را روشن می‌کند.
خداییان در این زمینه گفته بود: اگر ضابطین به موجب قانون و در چارچوب قانون از اسلحه و سلاحی که در اختیار دارند، استفاده کنند، طبیعتا فاقد هرگونه مسوولیت کیفری و حقوقی خواهند بود اما چنانچه رعایت مقررات را در به‌کارگیری سلاح رعایت نکنند، طبیعتا به موجب همان قانون مسوولیت کامل حقوقی و کیفری خواهند داشت. وی ادامه داد: در مورد این پرونده خاص از رییس کل دادگستری استان کرمانشاه سوال کردیم و ایشان گزارش داده‌اند حکم قصاص به این دلیل صادر شده که در استفاده از سلاح، رعایت مقررات صورت نگرفته است.

captcha
شماره‌های پیشین