sobhe-no.ir
1337
سه شنبه، ۲۱ دی ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» از حداقل هزینه‌های زندگی در پایتخت و فشارهای معیشتی و اقتصادی مردم را بخوانید

زندگی زیر رادیکال هزینه‌ها

علی جواهری / شرایط سخت اقتصادی امان مردم را بریده است. اینکه ایرانیان انسان‌های منعطفی هستند و می‌توانند در سخت‌ترین شرایط زندگی‌شان را مدیریت کرده و آبرومندانه زندگی کنند حکایت مفصلی است که در یک بحث کارشناسانه باید به آن پرداخت. اما اینکه در این شرایط اقتصادی مسوولی بخواهد شرایط سخت و هزینه‌های بالا را پایین جلوه دهد یا اصلا نسبت‌به آن آگاهی لازم نداشته باشد جای تاسف دارد. بخش‌هایی از صحبت‌های «داریوش ابوحمزه» (معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در برنامه «تهران20» در روزهای اخیر خبرساز شد و البته در فضای مجازی دست‌به‌دست. او درباره میانگین خط فقر می‌گوید: «میانگین خط فقر در کشور برای خانواده چهارنفره حدود چهارمیلیون تومان و برای شهر تهران کمی بیشتر نزدیک پنج‌میلیون تومان است.» دلاوری، مجری برنامه که از این رقم تعجب کرده و فکر می‌کند معاون وزیر اشتباه کرده است، می‌گوید: «یعنی با پنج‌میلیون تومان یک خانواده چهارنفری می‌تونه هزینه مسکن، خورد و خوراک، پوشاک، تحصیل، رفت و آمد و... را پرداخت کنه؟!» این موضوع باعث واکنش مردم در فضای مجازی، رسانه‌ای و مردم جامعه شده است. این در حالی است که داده‌های مرکز آمار ایران از میزان هزینه‌های زندگی نشان می‌دهد که کف هزینه زندگی در کلان‌شهری چون تهران برای هر خانوار حدود ۱۰میلیون تومان در ماه است؛ این آمار کف هزینه زندگی در ارزان‌ترین استان کشور یعنی سیستان‌وبلوچستان را حدود ۶-۵میلیون تومان و به‌طور متوسط در سطح کشور بیش از هشت‌میلیون تومان نشان می‌دهد. اما سوال اینجاست که واقعا یک خانواده چهارنفری چقدر در طول ماه هزینه می‌کند؟

اقبال شاکری، نماینده مجلس شورای اسلامی:

عدالت اجتماعی باید اجرایی شود

«امیر رحمانی»، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی:

راهکارهای مدبرانه برای کاهش خط فقر اجرا شود

هزینه‌های جاری یک خانواده چهارنفره چقدر است؟

صبح نو

هزینه‌های جاری یک خانواده چهارنفره چقدر است؟

 هزینه‌های جاری برای خانواده‌ها روشن است اما هرازگاهی برخی مخارج پیش‌بینی‌نشده به خانواده‌ها تحمیل می‌شوند که می‌توانند توازن مالی را به هم بزنند. جدول زیر بدون درنظر گرفتن هزینه‌های بیماری، وسایل موردنیاز برای کودکان و خریدهای خرد در طول یک‌ماه تهیه شده است. فرض بر این گذاشته شده که فرد موردنظر مستاجر است و در کلانشهری مثل تهران زندگی می‌کند. همچنین هیچ‌گونه بدهکاری بانکی و قسط هم ندارد. حتی حداقل پول پیش اجاره مسکن هم 100میلیون تومان در محله‌های مرکزی رو به پایین شهر محاسبه
 شده است. 
 براساس جمع هزینه در جدول برآورد می‌شود یک خانواده چهارنفری با داشتن دو فرزند حداقل 10میلیون تومان برای زندگی در شهر تهران نیازمند است. این در حالی است که سقف حقوق یک کارمند و کارگر خیلی سخت به 6میلیون و حتی بالای هفت‌میلیون تومان می‌رسد.

مورد هزینه    میانگین مبلغ
اجاره مسکن     ماهیانه 3 میلیون  و 500 هزار تومان
کرایه راه به محل کار با مترو یک مسیر رفت و برگشت     40 هزار تومان
گوشت مصرفی، مرغ، تخم مرغ و...    یک میلیون و 200 هزار تومان
هزینه آب، برق، گاز، تلفن ثابت و همراه     300 هزار تومان
مواد غذایی مورد نیاز مثل رب گوجه و برنج  و چای...    2 میلیون تومان
میوه، سیب زمینی، پیاز و شیر و مایحتاج روزانه    یک میلیون تومان
سایر هزینه ها مثل خرید کفش، لباس، کیف، و...    یک میلیون تومان
جمع کل    9 میلیون و چهل هزار تومان
 

captcha
شماره‌های پیشین