sobhe-no.ir
1337
سه شنبه، ۲۱ دی ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» از حداقل هزینه‌های زندگی در پایتخت و فشارهای معیشتی و اقتصادی مردم را بخوانید

زندگی زیر رادیکال هزینه‌ها

علی جواهری / شرایط سخت اقتصادی امان مردم را بریده است. اینکه ایرانیان انسان‌های منعطفی هستند و می‌توانند در سخت‌ترین شرایط زندگی‌شان را مدیریت کرده و آبرومندانه زندگی کنند حکایت مفصلی است که در یک بحث کارشناسانه باید به آن پرداخت. اما اینکه در این شرایط اقتصادی مسوولی بخواهد شرایط سخت و هزینه‌های بالا را پایین جلوه دهد یا اصلا نسبت‌به آن آگاهی لازم نداشته باشد جای تاسف دارد. بخش‌هایی از صحبت‌های «داریوش ابوحمزه» (معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در برنامه «تهران20» در روزهای اخیر خبرساز شد و البته در فضای مجازی دست‌به‌دست. او درباره میانگین خط فقر می‌گوید: «میانگین خط فقر در کشور برای خانواده چهارنفره حدود چهارمیلیون تومان و برای شهر تهران کمی بیشتر نزدیک پنج‌میلیون تومان است.» دلاوری، مجری برنامه که از این رقم تعجب کرده و فکر می‌کند معاون وزیر اشتباه کرده است، می‌گوید: «یعنی با پنج‌میلیون تومان یک خانواده چهارنفری می‌تونه هزینه مسکن، خورد و خوراک، پوشاک، تحصیل، رفت و آمد و... را پرداخت کنه؟!» این موضوع باعث واکنش مردم در فضای مجازی، رسانه‌ای و مردم جامعه شده است. این در حالی است که داده‌های مرکز آمار ایران از میزان هزینه‌های زندگی نشان می‌دهد که کف هزینه زندگی در کلان‌شهری چون تهران برای هر خانوار حدود ۱۰میلیون تومان در ماه است؛ این آمار کف هزینه زندگی در ارزان‌ترین استان کشور یعنی سیستان‌وبلوچستان را حدود ۶-۵میلیون تومان و به‌طور متوسط در سطح کشور بیش از هشت‌میلیون تومان نشان می‌دهد. اما سوال اینجاست که واقعا یک خانواده چهارنفری چقدر در طول ماه هزینه می‌کند؟

اقبال شاکری، نماینده مجلس شورای اسلامی:

عدالت اجتماعی باید اجرایی شود

«امیر رحمانی»، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی:

راهکارهای مدبرانه برای کاهش خط فقر اجرا شود

هزینه‌های جاری یک خانواده چهارنفره چقدر است؟

صبح نو

«امیر رحمانی»، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی:

راهکارهای مدبرانه برای کاهش خط فقر اجرا شود

 برای تعیین خط فقر نمی‌توان از عدد خاصی نام برد؛ زیرا در کشوری قرار داریم که مخارج در شهرها و مناطق مختلف متفاوت است؛ بنابراین اگر در منطقه‌ای خط فقر ۱۰میلیون تومان تخمین 
زده شود، در منطقه‌ای دیگر ممکن است به چهارمیلیون تومان برسد چون مخارج هر شهری با شهر دیگر متفاوت است. 
از طرفی، در یک شهر خاص هم نمی‌توان عدد ثابتی را برای همه شهروندان اعلام کرد؛ زیرا این رقم براساس تحصیلات، شغل و موقعیت اجتماعی تغییر می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال، خط فقر در کلان‌شهرها برای یک خانواده چهارنفره‌ که جزو قشر کارمند، کارگر و فرهنگی هستند حدود ۹میلیون تومان برآورد می‌شود ولی با ارتقای شغلی عدد افزایش می‌یابد و تا ۲۰میلیون تومان هم می‌رسد. اگر همین خانوارها در شهرهای کوچک‌تر باشند، خط فقر برای آن‌ها از چهارمیلیون تومان شروع شده و تا ۱۰میلیون تومان می‌رسد که این موضوع با عنوان شاخص زندگی تعریف می‌شود و قابلیت توجه زیادی دارد. اما آنچه اهمیت دارد آن است که راهکارهایی مدبرانه برای کاهش خط فقر اجرا شود. ممکن است عده‌ای افزایش یارانه‌های دولتی را عامل کاهش خط فقر بدانند ولی این حمایت‌ها راهکار اصولی برای کاهش خط فقر نیست، بلکه مدت زمانی اندک مرهمی بر زخم مردم می‌گذارد و جدای از آن گاه باعث تورم هم می‌شود. برخی نیز اشتغال‌زایی را به‌عنوان راهکاری برای کاهش خط فقر مطرح می‌کنند ولی طبق آمارهای منتشرشده در بیش از نیمی از خانواده‌هایی که زیرخط فقر قرار دارند حداقل یک نفر مشغول به کار است اما مشکلی که وجود دارد درآمد پایین این فرد شاغل است که کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد و موجب شده که خانواده زیر خط فقر قرار بگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین