sobhe-no.ir
1337
سه شنبه، ۲۱ دی ۱۴۰۰
6
سرپرست وزارت خارجه طالبان: با احمد مسعود و اسماعیل‌خان در تهران دیدار کردم

ایران، میزبان گروه‌های مختلف افغانستانی

قزاقستان پس از پنج روز ناآرامی، به حالت عادی بازگشت

ناکامی انقلاب رنگی در آلماتی

نشست فوق‌العاده سازمان پیمان امنیت جمعی آسیای مرکزی دیروز در قزاقستان برگزار شد تا پوتین، رییس‌جمهور روسیه، پنج روز پس از ناآرامی‌های آلماتی تاکید کند که دیگر اجازه تکرار سناریوهای «انقلاب رنگی» در بیخ گوش مسکو داده نمی‌شود و زمان موج‌سواری غرب در ناآرامی قزاقستان پایان یافته است.

صبح نو

سرپرست وزارت خارجه طالبان: با احمد مسعود و اسماعیل‌خان در تهران دیدار کردم

ایران، میزبان گروه‌های مختلف افغانستانی

«امیرخان متقی»، وزیر خارجه طالبان در یک نشست خبری اعلام کرد که هیات اعزامی به تهران با اسماعیل‌خان و احمد مسعود دیدار کرد.
وی افزود که در این دیدار از طرف طالبان اطمینان داده شد که آن‌ها می‌توانند بدون هیچ نگرانی به افغانستان بازگردند و «امارت اسلامی تلاش می‌کند آینده کشور برای همه قابل اطمینان بوده و برای کسی دلیل مخالفت باقی نماند».
پیش از این برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که وزیر خارجه طالبان در سفر به تهران با اسماعیل‌خان، احمدمسعود و حفیظ منصور دیدار کرده است.
«صبغت‌الله احمدی»، سخنگوی جبهه پنجشیر اما تاکید کرده بود «قرار نیست مذاکره‌ای میان احمد مسعود و رهبری طالبان در ایران انجام شود ».
روز گذشته نیز، سخنگوی طالبان در صفحه توییترش گزارشی از دیدار هیات طالبان در تهران با احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان و اسماعیل‌خان، والی پیشین هرات ارائه کرد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه توییترش درباره سفر دیروز هیاتی از طالبان به تهران نوشت: اسماعیل‌خان و احمد مسعود با هیاتی از امارت اسلامی در تهران دیدار کردند. طی این نشست، امارت اسلامی به آن‌ها اطمینان داد می‌توانند بدون هیچ نگرانی به کشور بازگردند.
بلال کریمی، معاون سخنگوی دولت موقت طالبان نیز در یک پیام توییتری  این دیدار را تایید کرد.مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امورخارجه هیات حاکمه افغانستان در رأس یک هیات اقتصادی و سیاسی شنبه‌شب وارد تهران شد .
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری روز گذشته در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی اخبار منتشرشده که در جریان سفر هیات طالبان به ایران نشستی بین این گروه و برخی از گروه‌های افغانستانی ازجمله احمد مسعود و همچنین اسماعیل‌خان، والی پیشین هرات برگزار شده است و به‌طورکلی آیا در جریان مذاکرات هیات طالبان به تهران در ارتباط با وضعیت منطقه پنجشیر نیز با توجه به اهمیت این موضوع برای مردم ایران گفت‌وگویی با آن‌ها ازسوی تهران صورت گرفته است، گفت:‌ نگاه جمهوری اسلامی ایران به وضعیت مردم افغانستان یک نگاه شمول‌گراست، فارغ از منطقه و قومیت آن‌ها. نگاه ما این است که تمام اقوام در داخل جغرافیای افغانستان باید صدا و خواسته‌شان شنیده شود. در مورد آنچه گفتید ایران در موقعیت‌های مختلف میزبان گروه‌های مختلف افغانستانی بوده و در این سفر هم جمهوری اسلامی ایران میزبان این گفت‌وگو بوده است. گفت‌وگوهای خوبی بین گروه‌های افغانستانی انجام شده است و امیدواریم که نتیجه آن آینده درخشانی برای مردم افغانستان به همراه داشته باشد.
 

captcha
شماره‌های پیشین