sobhe-no.ir
1337
سه شنبه، ۲۱ دی ۱۴۰۰
3
در راستای سیاست چندجانبه‌گرایی دولت سیزدهم محسن رضایی به نمایندگی از رییس‌جمهور به نیکاراگوئه رفت

تقویت دیپلماسی اقتصادی در آمریکای لاتین

ارتباط با کشورهای مختلف که از شعارهای انتخاباتی رئیسی بود ،حالا وجه عملیاتی به خود گرفته است. نگاه به غرب، در ماه‌های گذشته، جای خود را به تمام کشورهای جهان داده است و دیگر کدخدا حلال مشکلات کشور نیست؛ ازاین‌رو شاهدیم جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم با کشورهای مختلف در نقاط مختلف دنیا ارتباط و همکاری دارد. رئیس جمهور عزم سفر به مسکو دارد، وزیر خارجه به عمان رفته و معاون اقتصادی دولت نیز د رآمریکای لاتین.

فرمانده کل سپاه:

بخشی از انتقام سخت هنوز باقی مانده است

صبح نو

در راستای سیاست چندجانبه‌گرایی دولت سیزدهم محسن رضایی به نمایندگی از رییس‌جمهور به نیکاراگوئه رفت

تقویت دیپلماسی اقتصادی در آمریکای لاتین

ارتباط با کشورهای مختلف که از شعارهای انتخاباتی رئیسی بود ،حالا وجه عملیاتی به خود گرفته است. نگاه به غرب، در ماه‌های گذشته، جای خود را به تمام کشورهای جهان داده است و دیگر کدخدا حلال مشکلات کشور نیست؛ ازاین‌رو شاهدیم جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم با کشورهای مختلف در نقاط مختلف دنیا ارتباط و همکاری دارد. رئیس جمهور عزم سفر به مسکو دارد، وزیر خارجه به عمان رفته و معاون اقتصادی دولت نیز د رآمریکای لاتین.

ارتباط با کشورهای مختلف همسایه اگرچه روزهای خوبی را می‌گذراند و ایران با عراق، ترکیه، آذربایجان و دیگر کشورها مناسباتی را دارد اما این ارتباط‌ها تنها به چند کشور ختم نمی‌شود و شاهد تعاملاتی با عربستان، امارات، ترکمنستان و دیگر کشورها  نیز هستیم که در دولت قبل رابطه خوبی با ایران نداشتند.سفر رئیسی به مسکو ، آن هم در شرایطی که تنها چندماه از استقرار دولت جدید نگذشته است، روند متفاوتی را به نمایش می‌گذارد. سعید خطیب‌زاده نیز روز گذشته درباره این سفر گفت: سفر آقای رئیسی به روسیه سفری واجد ابعاد مختلف و در چارچوب همکاری‌های فی‌مابین ایران و روسیه است؛ هم ابعاد دوجانبه‌ای و هم منطقه‌ای و بین‌المللی دارد. روابط ایران و روسیه براساس حسن همسایگی شکل گرفته است...، این سفر ان‌شاءالله به‌زودی انجام می‌‌شود.عضویت ایران در شانگهای نیز روی دیگر این سکه است که اهمیت سیاست خارجی متوازن را بیش‌ازپیش هویدا می‌کند. آمریکای لاتین نیز از دید دولت سیزدهم دور نمانده است و محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس‌جمهور به نمایندگی از آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی به‌منظور شرکت در مراسم تحلیف دانیل اورتگا، رییس‌جمهور منتخب مردم نیکاراگوئه، به ماناگوآ پایتخت این کشور سفر کرد.در بدو ورود به نیکاراگوئه ازسوی دستیار ارشد رییس‌جمهور این کشور در امور تجاری، ترویج سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بین‌المللی، مورد استقبال رسمی قرار گرفت. محسن رضایی در دیدار با «دنیس مونکادا»، وزیر امورخارجه نیکاراگوئه با اشاره به اینکه خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه آمریکای لاتین دوستی و همکاری‌های خوبی دارد، گفت: درپی توسعه روابط راهبردی با نیکاراگوئه در بخش‌های مختلف هستیم.
 
مقابله با زورگویی در حیات خلوت آمریکا
 معاون اقتصادی رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: باید در دوره جدید تلاش کنیم در سطوح مختلف بین‌المللی، اقتصادی و تجاری، علمی و فرهنگی، صنعت و انرژی همکاری‌های فی‌مابین را توسعه بیشتری دهیم.رضایی با انتقاد از قلدرمآبی و زورگویی آمریکایی‌ها و دخالت آنان در امور داخلی کشورها، افزود: زورگویی و محاصره اقتصادی آمریکا قطعا تاثیری در مقاومت و ایستادگی ملت‌های مقاوم و آزاده جهان به‌ویژه ایران و نیکاراگوئه نداشته و نخواهد داشت.وی ادامه داد: امروز دوران تحقیر ملت‌ها، محاصره اقتصادی و جنگ و تجاوز به پایان رسیده و پیروزی قطعا متعلق به دولت‌ها و ملت‌های مبارز است.معاون اقتصادی رییس‌جمهور با بیان اینکه امروز آمریکا شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال کرده اما دولت و ملت ایران با مقاومت خود علیه این توطئه‌ها توانسته پیروزی‌های فراوانی به دست آورد، تصریح کرد: این افتخاری برای ایران و نیکاراگوئه است که پرچمدار مقاومت برابر اعمال فشار قدرت‌های زورگو هستند.حضور فعال و دیپلماسی موثر در 
آمریکای لاتین که حیات خلوت آمریکا به‌حساب می‌آید، موضوعی مهم است که باید پیش از این به آن توجه می‌شد. آمریکا با تحریم برخی کشورهای آمریکای لاتین و هجمه‌های تاریخی به آن‌ها وجهه خوبی در این منطقه ندارد و ایران با اتحاد و ائتلاف با این کشورها که برخی از آن‌ها تحریم‌های ظالمانه آمریکا را درک کرده‌اند، باید یک بلوک ضدتحریمی را ایجاد کند.
 
پیگیری دیپلماسی اقتصادی در آمریکای لاتین
 حضور رضایی در نیکاراگوئه به‌عنوان نماینده رییس‌جمهور اهمیت این سفر را افزایش داده است و به کشورهای آمریکای لاتین این پیام را ساطع می‌کند که دولت جدید ایران برای ارتباط با آن‌ها، برنامه‌ای جدی دارد. افول قدرت آمریکا با حضور ایران در آمریکای لاتین به‌خوبی قابل‌مشاهده است و همکاری اقتصادی ایران با این کشورهای نه‌تنها راهبرد تحریمی غرب را بیش‌ازپیش از بین خواهد برد، بلکه با گسترش دیپلماسی اقتصادی می‌توان به بسیاری از مشکلات موجود، پایان داد.معاون اقتصادی رییس‌جمهور همچنین در دیدار مسوولان و مدیران فرهنگی و رسانه‌ای نیکاراگوئه خاطرنشان کرد: اگر ملت‌ها با هم منسجم نباشند، مقاومت در برابر زورگویی دشمنان سخت و دشوار می‌شود.
وی با اشاره به سوابق تاریخی هنر و ادبیات و فرهنگ دیرینه ایرانی و قرابت مردم دو کشور در مبارزه علیه مستکبران، تصریح کرد: باید توسعه و تعمیق روابط فرهنگی و رسانه‌ای میان دو ملت و دو کشور را جدی بگیریم و از آن حمایت کنیم. اهمیت ارتباط ایران با کشورهای مختلف حالا موردتوجه مسوولان قرار گرفته است و در این راستا تلاش‌هایی را شاهد هستیم.
بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های موجود در منطقه آمریکای لاتین، موضوعی است که در گذشته از آن غافل بودیم و حالا در دستورکار ایران قرار گرفته است. برای مقابله با سیاست‌های تحریمی آمریکا و همچنین آمادگی این کشورها برای ایجاد بلوک ضدتحریم با همکاری ایران و دیگر متحدان بین‌المللی، موضوع مهمی است که باید در آینده توجه بیشتری به آن داشت.هرچند در دولت‌های مختلف ایران سطح این همکاری‌ها متفاوت بوده اما با توجه به سیاست‌های کلان نظام برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و همچنین حضور موثر و سازنده در حیات خلوت آمریکا، این نقش‌آفرینی در شرایط فعلی از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ ازاین‌رو سفر معاون اقتصادی رییس‌جمهور به نیکاراگوئه به‌عنوان یکی از کشورهای استکبارستیز آمریکای لاتین، نشان‌دهنده راهبرد جدیدی در نگاه به این منطقه است.

قادری: باید پیمان‌های اقتصادی دوجانبه خود را با دیگر کشورها افزایش دهیم
 «جعفر قادری»، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره سیاست چندجانبه‌گرایی دولت در سیاست خارجی، عنوان کرد: همان‌طورکه روابط اقتصادی و تجاری ایران و چین درحال‌توسعه است و قرارداد 25ساله منعقد شده، بهتر است تلاش کنیم تا این همکاری‌ها با دیگر کشورهای بلوک شرق همچون روسیه نیز ادامه یابد. این مراودات و همکاری‌های چندجانبه موجب می‌شود تا فشارهای اقتصادی و تحریم‌های غرب کاهش یابد. افزون‌براین ما باید نسبت‌به فروش نفت خودمان نیز اطمینان پیدا کنیم و علاوه‌براین به تکنولوژی بلوک شرق نیز دست یابیم. اینگونه پیمان‌های دوجانبه کمک می‌کند که رفع مشکلات اقتصادی ما سریع‌تر صورت گیرد.وی افزود: بهتر است همکاری‌های اقتصادی را فراتر از روسیه و چین پیش ببریم و حتی با هند یا ترکیه هم پیمان‌های دوجانبه یا چندجانبه ببندیم. این قبیل از پیمان‌ها، فشارهای ظالمانه آمریکا را کاسته و در بهبود شرایط اقتصادی تاثیرگذار است.این نماینده مجلس، با اشاره به سفر معاون اقتصادی رییس‌جمهور به آمریکای لاتین و سفر وزیرخارجه به عمان نیز گفت: این سفرها نیز در راستای همان سیاست چندجانبه‌گرایی دولت در عرصه سیاست خارجی است که روابط خود را با همه کشورها به‌طور همزمان جلو می‌برد و سعی دارد از ظرفیت‌های مختلف در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی برای گسترش تعاملات اقتصادی و سیاسی خود بهره ببرد.

حضور رضایی  در نیکاراگوئه به عنوان نماینده رئیس جمهور اهمیت این سفر را افزایش داده است و به کشورهای آمریکای لاتین این پیام را ساطع 
می کند که دولت جدید ایران برای ارتباط با آنها، برنامه ای جدی دارد. افول قدرت آمریکای با حضور ایران در آمریکا لاتین به خوبی قابل مشاهده است

captcha
شماره‌های پیشین