sobhe-no.ir
1337
سه شنبه، ۲۱ دی ۱۴۰۰
10
رصد 3میلیون دانش‌آموز در مدارس غیردولتی

شیوه تعیین شهریه مدارس اصلاح می‌شود

گزارش «صبح‌نو» درباره مشاهده سویه جدید کرونا از جزیره‌ای در دریای مدیترانه را بخوانید

دلتاکــــرون، مسافری از قبـــــرس

«گل بود و به سبزه هم آراسته شد.» این وضعیت شیوع کرونا در جهان است. ویروس منحوس که در دو سال گذشته چندین جهش داشته و هر بار مردم تمام کشورها را در هراس فروبرده ،حالا کار جدیدی از خود بیرون داده و آن هم «دلتاکرون» است. مشاهده این سویه جدید که ترکیبی از کرونای «دلتا» و «امیکرون» است ازسوی محققان قبرسی شناسایی شده است. امیکرون در دوماه اخیر و بعد از مشاهده نخستین‌بار در آفریقای جنوبی حالا به‌دلیل قدرت سرایت بالا، جهان را درگیر خود کرده است اما نوع دلتا هم با شدت بالایی که از خود نشان داد ،تلفات زیادی به بار آورد. این سویه از کرونا در تابستان امسال موج پنجم را در کشور ما رقم زد و موجب شد آمار تلفات روزانه تا 700نفر و بیماران جدید هم به بیش از 50هزار نفر در روز برسد. روزهای تلخ تیر و مرداد امسال در خاطره‌ بسیاری از مردم که عزیزی را از دست داده‌اند، نقش بسته است. اما حالا باید برای مقابله با دلتاکرون کمربندها را محکم کرد.

آمار روز کرونا در ایران

صبح نو

رصد 3میلیون دانش‌آموز در مدارس غیردولتی

شیوه تعیین شهریه مدارس اصلاح می‌شود

سرپرست سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه یک‌میلیون و ۸۰۰هزار دانش‌آموز در مدارس غیردولتی و آموزش از راه دور مشغول به تحصیل هستند، گفت: حدود یک‌میلیون دانش‌آموز نیز در مدارس هیات‌امنایی تحصیل می‌کنند و می‌توان گفت حدود سه‌میلیون دانش‌آموز را در این حوزه رصد می‌کنیم که به‌مثابه یک وزارتخانه کوچک است.احمد محمودزاده دیروز این خبر را در نشست خبری خود اعلام کرد. وی با اشاره به سند تحول بنیادین مصوب شده، اظهار داشت: سند تحول بنیادین در سال۹۰ تصویب شد و ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه تربیت نیروی انسانی دارد. گام‌های خوبی در این زمینه برداشته ‌شده و تلاش می‌کنیم این مسیر را به‌خوبی ادامه دهیم. سرپرست سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه در روزهای آتی برنامه‌های کیفیت‌بخشی در
 سه فاز برنامه‌ای در وزارت آموزش‌وپرورش رونمایی خواهد ‌شد و ما هم برنامه‌های خود را برای کیفیت‌بخشی ارائه می‌کنیم، گفت: نگاه ما بر این است که با ترسیم وضعیت موجود بسته‌های برنامه‌ای در راستای مهندسی کیفیت، برای سال آینده تدارک ببینیم.
 مدارس به‌صورت شیشه‌ای نظارت می‌شوند
 سرپرست سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش‌وپرورش در ادامه با بیان اینکه قانون تاسیس و اداره مدارس غیردولتی به‌زودی در صحن مجلس مصوب می‌شود و با وجود شعار دولت مبنی بر عدالت‌محوری و شفافیت در حوزه شفافیت به‌ویژه در حوزه مدارس اقدام می‌کنیم،‌ گفت: همچنین تلاش می‌شود افرادی که آماده ورود به حوزه مدارس غیردولتی هستند خیلی در پیچ‌وخم اداری برای موافقت با اصولی برای راه‌اندازی مدرسه باقی نمانند. وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: برای سال آتی قانونی در مجلس در دست تصویب داریم که به تعیین شهریه‌ها کمک می‌کند. براساس قانون جدید که در دست تصویب است، قرار است سقف شهریه فوق‌برنامه مدارس غیردولتی در هیچ حالتی بیشتر از ۵۰درصد شهریه مصوب نباشد. شفافیت مهم است و اولیا باید بدانند چقدر هزینه آموزش‌وپرورشی در سبد خانواده باید داشته باشند.محمودزاده درباره طرح مدرسه شیشه‌ای نیز توضیح بیشتری داد و گفت: هنوز شهریه برای جلسات آتی تشکیل نشده اما نگاه این است که در ابتدا رقم کامل شهریه را به اولیا نمی‌گویند و در حین مسیر پول برای برنامه‌های مختلف می‌گیرند. بنا داریم در طرح مدرسه شیشه‌ای که پس از راه‌اندازی سامانه محقق می‌شود، تمام فرایندهای مدارس از ثبت درخواست و صدور مجوز تا تعیین شهریه، ثبت شکایت، رتبه‌بندی و غیره در این سامانه انجام شود که به‌مرور تکمیل می‌شود و نظر ما این است که تا آخر اسفند اجرایی شود. به گفته محمودزاده، آمار نشان می‌دهد که آموزش‌ها حدود 90درصد مقاطع، تلفیقی و ترکیبی است و تنها 10درصد آموزش‌ها به‌طور کامل مجازی است. وی تاکید کرد: اوایل انقلاب ۲۹درصد دانش‌آموزان در مدارس تحصیل می‌کردند اما امروز این افتخار را داریم که پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی در برخی استان‌ها به ۹۹درصد رسیده است.

captcha
شماره‌های پیشین