sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
9
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دو کولبر که حالا سراغ کشاورزی و تولید رفته‌اند ، را بخوانید

کار، عرق جبین، زندگی

فائزه مومنی / به‌سختی از دل صخره‌ها می‌گذرند، کفش‌های‌شان اگرچه کفی فلزی دارد ولی باز هم در برابر یخ‌های کوه کم می‌آورد و نفس‌های‌شان هر روز کم‌رمق‌تر از قبل می‌شود. چند سالی است که اسم‌شان همه جا شنیده می‌شود، گاهی با مرگ‌شان در صدر خبرها جا می‌گیرند و گاهی با وعده‌هایی که برای ساماندهی نصیب‌شان می‌شود. بارها خطر را بیخ گوش‌شان دیده و شنیده‌اند و تلاش‌شان این است که بار سنگینی را که مرزنشینی روی دوش‌شان گذاشته، جابه‌جا کنند. درنهایت طرح «کاک برکت» ازسوی بنیاد برکت بنا نهاده شد تا کرامت را به کولبران بازگرداند و آن‌ها را صاحب شغل آبرومندانه کند.

بر اساس تصمیم جدید مسوولان بازرگانی؛

فهرست کالاهای ملزم به درج قیمت تولیدکننده بزرگ‌تر شد

صبح نو

بر اساس تصمیم جدید مسوولان بازرگانی؛

فهرست کالاهای ملزم به درج قیمت تولیدکننده بزرگ‌تر شد

از اواخر آذرماه بنا شد بعضی از کارخانه‌ها قیمت تولیدکننده را روی کالاهای تولیدی خود درج کنند. بارزترین دلیلی که مقامات بازرگانی داخلی کشور را بر آن داشته تا قیمت تمام‌شده کالاها را به اطلاع مشتریان برسانند، به دادن تخفیف‌های نجومی مربوط می‌شود. این مقامات می‌گویند اگر فروشنده‌ای برای فروش یک کالای تولید داخل تا حدود ۵۰درصد تخفیف می‌دهد این به معنای آن است که قیمت فروش حتی از دوبرابر قیمت تولید نیز بیشتر بوده که پس از کسر نصف قیمت، هم هزینه‌های تولید و سود تولیدکننده و هم حاشیه اندک سود برای فروشنده را تامین کرده است.
این قرینه مهم باعث شد تا مقامات بازرگانی برای جلوگیری از گران‌فروشی و درنظرگرفتن حاشیه‌های ضخیم سود فروشنده، راهکار درج قیمت تولیدکننده به جای قیمت مصرف‌کننده را تدبیر کنند تا مشتریان متوجه قیمت واقعی محصول شوند و گول تخفیف‌های دروغین را نخورند. عباس تابش، رییس سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکنندگان هم چند روز پیش در یک برنامه تلویزیونی درباره درج قیمت تولیدکننده به جای قیمت مصرف‌کننده روی کالاها اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که به‌تازگی با آن مواجه بودیم ارائه تخفیف‌های اغواکننده بود و فاکتور مستندی هم در دسترس نبود که مشخص شود بر چه اساس این تخفیف ارائه می‌شود اما با این طرح، دیگر تخفیف‌های دروغین وجود ندارد چون تولیدکننده، قیمت تمام‌شده را که به‌منزله فاکتور است روی محصولات درج کرده است.
حالا دیروز خبری منتشرشده که فهرست کالاهای ملزم به درج قیمت تولیدکننده بزرگ‌تر شد؛ به‌طوری‌که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده که «بنابر تصمیمات متخذه و با عنایت به ضرورت و نقش حاکمیت در کنترل بازار و حسب تاکیدات ریاست محترم جمهور و با رویکرد حمایت از مصرف‌کنندگان هرگونه تغییر قیمت اقلام منتخب از طرف دستگاه‌های قانونی قیمت‌گذاری، پس از ارائه مستندات و مدارک مربوطه و انجام محاسبات کارشناسی توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و طرح و تصویب در ستاد تنظیم بازار صورت 
خواهد گرفت.»
اقلام منتخب اعلامی به شرح ذیل باشد: «لبنیات پرمصرف (ماست ساده، شیر کم‌چرب، پنیر UF)، شیر خام، حبوبات، گوشت مرغ، گوشت قرمز، تخم‌مرغ، قند و شکر، کودهای شیمیایی پایه، روغن خام و تصفیه‌شده خوراکی، دانه‌های روغنی، نهاده‌های دام و طیور (کنجاله، جو و ذرت)، گندم، آرد، نان، برنج، رب‌گوجه فرنگی، کنسرو تن‌ماهی، دارو و مکمل‌های دام و طیور (منتخب وزارت جهاد کشاورزی)، ماکارونی (رشته‌ای ساده)، دارو تجهیزات پزشکی (منتخب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، انواع خودرو (منتخب کمیته خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت)، انواع شوینده (منتخب وزارت صنعت، معدن و تجارت)، یخچال، یخچال‌فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی، کاغذ مطبوعات، چاپ و تحریر، روغن‌موتور، لاستیک خودرو، انواع پوشک و دستمال‌کاغذی، خدمات پزشکی، درمانی، تشخیصی و آزمایشگاهی، حمل‌ونقل بار و مسافر درون و برون‌شهری (اعم از هوایی، ریلی و جاده‌ای) و عوارض جاده‌ای و خدمات بندری.» همچنین این سازمان اعلام کرده که؛ «ضوابط عمومی قیمت‌گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها در پورتال این سازمان موجود بوده و کلیه واحدها مرتبط می‌بایست در تعیین قیمت اقلام خود نسبت‌به رعایت آن اقدام کنند.»

captcha
شماره‌های پیشین