sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
9
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دو کولبر که حالا سراغ کشاورزی و تولید رفته‌اند ، را بخوانید

کار، عرق جبین، زندگی

فائزه مومنی / به‌سختی از دل صخره‌ها می‌گذرند، کفش‌های‌شان اگرچه کفی فلزی دارد ولی باز هم در برابر یخ‌های کوه کم می‌آورد و نفس‌های‌شان هر روز کم‌رمق‌تر از قبل می‌شود. چند سالی است که اسم‌شان همه جا شنیده می‌شود، گاهی با مرگ‌شان در صدر خبرها جا می‌گیرند و گاهی با وعده‌هایی که برای ساماندهی نصیب‌شان می‌شود. بارها خطر را بیخ گوش‌شان دیده و شنیده‌اند و تلاش‌شان این است که بار سنگینی را که مرزنشینی روی دوش‌شان گذاشته، جابه‌جا کنند. درنهایت طرح «کاک برکت» ازسوی بنیاد برکت بنا نهاده شد تا کرامت را به کولبران بازگرداند و آن‌ها را صاحب شغل آبرومندانه کند.

بر اساس تصمیم جدید مسوولان بازرگانی؛

فهرست کالاهای ملزم به درج قیمت تولیدکننده بزرگ‌تر شد

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دو کولبر که حالا سراغ کشاورزی و تولید رفته‌اند ، را بخوانید

کار، عرق جبین، زندگی

فائزه مومنی / به‌سختی از دل صخره‌ها می‌گذرند، کفش‌های‌شان اگرچه کفی فلزی دارد ولی باز هم در برابر یخ‌های کوه کم می‌آورد و نفس‌های‌شان هر روز کم‌رمق‌تر از قبل می‌شود. چند سالی است که اسم‌شان همه جا شنیده می‌شود، گاهی با مرگ‌شان در صدر خبرها جا می‌گیرند و گاهی با وعده‌هایی که برای ساماندهی نصیب‌شان می‌شود. بارها خطر را بیخ گوش‌شان دیده و شنیده‌اند و تلاش‌شان این است که بار سنگینی را که مرزنشینی روی دوش‌شان گذاشته، جابه‌جا کنند. درنهایت طرح «کاک برکت» ازسوی بنیاد برکت بنا نهاده شد تا کرامت را به کولبران بازگرداند و آن‌ها را صاحب شغل آبرومندانه کند.

کولبری شغل غیررسمی بخش زیادی از ساکنان غرب و شمال‌غرب ایران است و آمارهای غیررسمی تعدادشان در کردستان را حدود ۲۰هزار نفر اعلام می‌کنند و ساکنان استان‌های مرزی در ۶ماهه دوم سال با شدت گرفتن سرمای هوا و برف و بوران رنجی را به دوش می‌کشند که کمتر کسی از آن باخبر است. بعد از مرگ چهار کولبر در سال۱۳۹۶ در کوه‌های سردشت، صحبت‌های جدی درباره طرح ساماندهی کولبران در دولت و مجلس مطرح و گام‌هایی هم برداشته شد. بیشتر ساکنان مناطق مرزی نان خود را از مرز درمی‌آورند و با شیوع کرونا و شدت گرفتن تحریم‌ها حالا باری به غیر از غم درآوردن نان ندارند. در این بین، مراقبت از اشتغال در مرزها، کمک به پایداری مشاغل مرزی و تثبیت جمعیت در این مناطق از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌هایی بود که بنیاد برکت در قالب طرح کاک دنبال کرد تا برخی از کولبران ازجمله رامین محمدپور از شهرستان مریوان، نهالستان و حمید محمدی از سروآباد، دامداری خود را راه‌اندازی کنند.
 
کارشناسی عمران خواندم اما هیچ‌جا استخدام نشدم!
 محمدپور که جوانی تحصیلکرده است، حالا یک‌سالی می‌شود که نهالستان خود را در مریوان راه‌اندازی کرده است، در توضیح شرایط کنونی کسب‌وکارش به «صبح‌نو» می‌گوید: بنیاد برکت از طرف یکی از دوستان من معرفی شد؛ نهالستان راه‌اندازی کردیم؛ نهال انگور و گردو. فصل بهار که موقع کشت این دو گونه است کار را ارتقا داده و نهال‌های‌مان را بیشتر می‌کنیم. او ادامه می‌دهد: زمین نهالستان اجاره‌ای و در حدود نیم‌هکتار است. امسال می‌خواهیم 10هزار نهال گردو به‌صورت پیوندی و 50 یا 60هزار نهال انگور بکاریم. این کار را از سال گذشته شروع کردم. ایده را هم از یکی از دوستانم گرفتم که پدرشان در همین شغل بود. من کارشناسی عمران خواندم اما در هیچ ارگان یا نهادی نتوانستم استخدام شوم و این شد که بعد از مدتی کولبری با استفاده از تسهیلاتی که بنیاد برکت در اختیار ما گذاشت به این کار مشغول شدیم. محمدپور در توضیح شرایط فعلی کسب‌وکارش می‌گوید: امسال که نهال انگور کاشتیم، راضی بودیم، پنج کارگر در نهالستان کار می‌کردند، باوجود اینکه تازه‌کار هستیم و بازار فروش زیادی نداریم اما خوب بود و خداروشکر از بیکاری بهتر است. به گفته محمدپور، بنیاد تسهیلات می‌دهد اما کار تبلیغات و مشتری برعهده دریافت‌کنندگان تسهیلات است؛ تسهیلاتی که داده شده، 50میلیون تومان بوده و سالانه 10میلیون تومان بازپرداخت آن است. او معتقد است؛ آدم هر کاری که شروع می‌کند باید صبر و حوصله داشته باشد و معتقدم در پروسه دو تا سه‌ساله این کار جواب می‌دهد. بنا دارم که این کسب‌وکار را گسترش بدهم. فقط یک مشتری نباشد و از شهرهای دیگر هم داشته باشیم مثل سال گذشته که از اندیمشک، تبریز و بوکان مشتری داشتیم.
 
دیگر توان کولبری ندارم
حمید محمدی هم جوان دیگری است که حالا کسب‌وکار خود را راه انداخته است اما امسال به‌دلیل گران شدن نهاده‌های دامی و تلف شدن بره‌ها به‌علت شیوع تب مالت شرایط خوبی نداشته است، هرچند با تسهیلات بنیاد برکت توانسته دام‌هایش را از 15رأس به 60رأس برساند. او به «صبح‌نو» می‌گوید: تقریبا 
5، 6 سال است که مشغول کار هستم. 15رأس گوسفند داشتم و سال گذشته بنیاد برکت تسهیلاتی در اختیار ما قرار داد و
 60، 70دام خریدیم. به غیر از مشکل مکان، گران شدن نهاده‌های دامی و بیماری آن‌ها به کارمان ضرر زده است. دو روز پیش جو را کیلویی هفت‌هزار تومان خریدیم. محمدی اضافه می‌کند: مدتی کولبر بودم اما چون دیسک کمر گرفتم، رها کردم و دیگر در توانم نیست. کولبری اگر ماهانه 100میلیون تومان هم درآمد داشته باشد، آدم دوام نمی‌آورد. او از همراهی نکردن جهادکشاورزی گله می‌کند و می‌گوید: جهاد وعده یک‌ونیم تن جو داد اما عملیاتی نکرد. فعلا کار می‌کنیم و چاره‌ای نداریم اما با این وضع نهاده‌های دامی نمی‌صرفد اما از بیکاری بهتر است به اضافه اینکه دیگر توان کولبری هم ندارم.
 
اجرا شدن 3500طرح در حوزه کولبری
 مرز امنیت خود را از مرزدار و مرزبان دارد و اگر معیشت مرزنشین تامین نباشد، شاید مرزداری کمی کمرنگ شود. کولبری شغل نیست و تنها یک راه برای گذران معیشت است که اگرچه به فرموده رهبر معظم انقلاب، کولبران قاچاقچی نیستند ولی کارشان در شأن مرزداران غیور نیست و همین باعث شد تا بنیاد برکت به فکر توانمندسازی آنان بیفتد. محمد ترکمانه، مدیر عامل بنیاد برکت ستاد اجرایی 
فرمان امام(ره) یکی از رویکردهای مهم بنیاد را توانمندسازی جامعه هدف اعلام کرد و گفته است: به همین منظور در استان‌های مرزی، اجرای طرح‌های خود اجتماع‌محور در حوزه مشاغل خانگی انجام گرفت که در مرحله نخست به شناسایی چالش‌ها و ظرفیت‌ها اقدام کردیم.او با اشاره به اقدامات انجام‌شده این بنیاد در بحث کولبری مرزنشینان، با بیان اینکه تاکنون ۳۵۰۰طرح در حوزه کولبری ازسوی این بنیاد انجام شده و تا پایان سال بناست تا پنج‌هزار طرح در این حوزه انجام شود، تاکید کرد که از سال گذشته تمرکز ویژه‌ای روی کولبری داشته‌ایم؛ به‌طوری‌که با شناسایی این قشر، ارائه تسهیلات و ایجاد اشتغال برای این افراد آغاز شده به و یک کولبر با آموزش‌های ابتدایی بنیاد برکت، جزو صادرکننده‌ها به کشور عراق شده است. ترکمانه شناسایی دقیق مسائل حوزه کولبری را نیازمند مشارکت محل جوامع محلی است و افزود: طرح کاک برکت تمامی این مسائل را در خود جای داده است.مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تاکید کرد: در ادامه فعالیت اقتصادی خود به‌منظور ساماندهی کولبران درصدد هستیم تا رویداد کاک برکت را به یک رویه تبدیل کنیم و این هم با راه‌اندازی مرکز نوآوری و پیشرفت منطقه در دانشگاه کردستان میسر خواهد شد. او با بیان اینکه بنیاد برکت در کشور پرچم اشتغالزایی را بالا نگه داشته است، افزود: در حوزه طرح‌های خرد، کارگاه‌ها و شرکت‌های خرد و متوسط، حمایت‌های مهمی انجام گرفته و در طول ۱۳سال عمر بنیاد، ۹۰هزار طرح خرد خانگی راه‌اندازی و از ۷۴۲کارگاه و شرکت حمایت شده است. ترکمانه مرحله بعدی کمک به اشتغال پایدار به‌ویژه در استان‌های مرزی ازجمله کرمانشاه، آذربایجان‌غربی و کردستان را اجرای طرح رویداد کاک برکت اعلام کرد و افزود: این رویداد از ابتدای امسال شروع شده و جلساتی با مسوولان استانی و فعالان اقتصادی و دیگر دست‌اندرکاران برگزار شده است. مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی‌های‌شان با اشاره به لزوم تفکیک فعالیت کولبری از قاچاق بر بهبود معیشت مرزنشینان و مخصوصا کولبران تاکید کردند و حالا برکت تلاش کرده تا برکت را به سفره کولبران برگرداند. این ساماندهی از حمایت از کارگاه‌های کوچک در مناطق مرزی کردستان شروع شده و قرار است تا گام‌به‌گام خواب راحت را به چشم کولبران برگرداند.
 

کولبران غرب کشور با استفاده از طرح کاک برکت توانسته‌اند مشاغل خردی را که متناسب با توانایی‌ها و تجربه‌های‌شان است، راه بیندازند

captcha
شماره‌های پیشین