sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
6

احتمال فروپاشی داخلی رژیم‌صهیونیستی

«محمد الحلبوسی» برای بار دوم به پست ریاست پارلمان دست یافت

تنش در پارلمان عراق

سه‌ماه از برگزاری انتخابات بحث‌برانگیز پارلمانی عراق و کش‌وقوس‌های فراوان برای اعلام نتایج آن می‌گذرد؛ انتخاباتی که حواشی زیاد از چگونگی اعلام نتایج تا بررسی مجدد آرای آن شکل گرفت. اکنون و پس از آن رویدادها، دیروز، پارلمان جدید عراق شاهد برگزاری نخستین نشست خود بود تا فراکسیون‌ها بیشتر به رایزنی‌های سیاسی خود بپردازند و روند انتخاب رییس پارلمان و انتخاب نخست‌وزیر را موردبررسی قرار دهند؛ موضوعی که با برخی حواشی و سهم‌خواهی جریانات مختلف سیاسی عراق همراه بود.

هانی‌زاده: گزینه‌های نخست‌وزیری جریان صدر، مصطفی الکاظمی یا جعفرصدر هستند

صبح نو

«محمد الحلبوسی» برای بار دوم به پست ریاست پارلمان دست یافت

تنش در پارلمان عراق

سه‌ماه از برگزاری انتخابات بحث‌برانگیز پارلمانی عراق و کش‌وقوس‌های فراوان برای اعلام نتایج آن می‌گذرد؛ انتخاباتی که حواشی زیاد از چگونگی اعلام نتایج تا بررسی مجدد آرای آن شکل گرفت. اکنون و پس از آن رویدادها، دیروز، پارلمان جدید عراق شاهد برگزاری نخستین نشست خود بود تا فراکسیون‌ها بیشتر به رایزنی‌های سیاسی خود بپردازند و روند انتخاب رییس پارلمان و انتخاب نخست‌وزیر را موردبررسی قرار دهند؛ موضوعی که با برخی حواشی و سهم‌خواهی جریانات مختلف سیاسی عراق همراه بود.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، نخستین نشست پارلمان جدید برای انتخاب شخص نخست‌وزیر و کابینه جدید عراق دیروز برگزار شد. در انتخابات اخیر همان‌طور که انتظار می‌رفت هیچ حزبی به‌تنهایی رأی لازم را (165کرسی) برای تشکیل کابینه به دست نیاورد و درنتیجه مانند تمامی ادوار پس از 2003 دولت آینده نیز ائتلافی خواهد بود اما در سه‌ماه گذشته، گروه‌های سیاسی عراقی در دستیابی به توافق برای ائتلاف ناکام بودند و بنابراین جلسه دیروز در شرایطی برگزار شد که ابهامات درمورد ائتلاف اکثریت همچنان وجود دارد.برای این دور از ریاست پارلمان عراق، رقابت تنگاتنگ میان «محمد الحلبوسی»، رییس سابق پارلمان و «محمود المشهدانی»، رییس اسبق پارلمان است و طبق عرف سیاسی عراق که از اولین انتخابات در سال۲۰۰۵ ادامه داشته، سمت ریاست پارلمان به گروه‌های اهل سنت، پست ریاست‌جمهوری به کردها و سمت نخست‌وزیری به شیعیان اختصاص دارد. دستیابی به منصب ریاست پارلمان مستلزم جمع‌آوری ۱۶۵رأی از ۳۲۹نماینده است. در اولین اقدام پس از انتخاب رییس پارلمان، باب نامزدی ریاست‌جمهوری به دستور رییس پارلمان باز خواهد شد و نامزد ریاست‌جمهوری برای دستیابی به این پست نیازمند رأی دوسوم اعضای پارلمان(دست‌کم ۲۱۰نفر) است. رییس‌جمهور جدید هم نامزد پیشنهادی فراکسیون اکثریت را مامور تشکیل کابینه ظرف ۱۵روز خواهد کرد.آنگونه که رسانه‌های عراق عصر دیروز خبر دادند، «محمود المشهدانی»، رییس سنی اولین جلسه پارلمان عراق شده است و هنوز طول می‌کشد تا گزینه‌ای برای پست ریاست‌جمهوری یا نخست‌وزیری ازسوی فراکسیون‌ها، انتخاب شود.  دیروز یکشنبه و ساعاتی پیش از آغاز اولین جلسه پارلمان جدید عراق، شماری از نمایندگان جریان «صدر» با کفن و لباس نظامی در برابر ساختمان پارلمان حاضر شدند و اقدام به توزیع کفن در میان نمایندگان حاضر کردند. حضور نمایندگان جریان صدر با لباس نظامی در پارلمان در حالی است که مقتدی صدر پیشتر با انتشار یک پست توییتری بر لزوم پایان حضور شبه‌نظامیان در صحنه عراق تاکید کرده بود. برخی اعضای هیات هماهنگی شیعیان عراق پیشتر اعلام کرده بودند که قادرند فراکسیون اکثریت را در پارلمان تشکیل دهند. هیات هماهنگی شیعی قبلا از جریان صدر نیز دعوت کرده بود تا در فراکسیون اکثریت حضور یابد.
 
حمله نمایندگان فراکسیون صدر به رییس پارلمان
 دقایقی پس از شروع به کار مجلس جدید که ریاست آن را المشهدانی برعهده داشت، نمایندگان فراکسیون صدر پس از اعلام هیات هماهنگی شیعی به‌عنوان فراکسیون اکثریت ازسوی المشهدانی، به او حمله کردند و مجلس به تنش کشیده شد. پس از آن بود که نیروهای امنیتی با ورود به صحن پارلمان، المشهدانی را به بیرون انتقال و به بیمارستان اعزام کردند. برخی منابع عراقی می‌گویند نمایندگان معترض، به المشهدانی حمله‌ور شده و با عصا به سر او کوبیده‌اند. برخی هم می‌گویند که با کفش هدف حمله قرار گرفته است. خبرها از وخامت حال او حکایت دارد.
 
سران چارچوب هماهنگی به عیادت المشهدانی رفتند
 در پی انتقال رییس سنی مجلس عراق به بیمارستان پس از تنش در صحن علنی مجلس، شماری از سران چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه به عیادت وی در بیمارستان ابن‌سینا در منطقه خضرا رفتند.بعد از تنش در مجلس عراق و تعطیلی موقت پارلمان، جلسه مجلس بار دیگر با ریاست «خالد الدراجی»، رییس سنی علی‌البدل از سر گرفته شد و باز شدن باب نامزدی برای ریاست پارلمان و دو معاون او را اعلام کرد.خالد الدراجی، رییس سنی مجلس اعلام کرد: نامزدهای ریاست مجلس، محمد الحلبوسی و محمود المشهدانی هستند. «.

برخی نمایندگان صحن را ترک کردند
اما حاشیه‌های مجلس عراق تمام‌شدنی نبود و پس از شروع رأی‌گیری و توزیع برگه‌ها، نمایندگان چارچوب هماهنگی، نمایندگان ائتلاف «الجیل الجدید» و «اشراقه کانون»، اتحادیه میهنی کردستان صحن پارلمان را ترک کردند. علاوه‌بر نمایندگان این ائتلاف‌ها، «خالد العبیدی»، «مثنی السامرائی» و «طلال الزوبعی» نیز از نشست رأی‌گیری برای انتخاب هیات‌رییسه پارلمان خارج شدند. به اعتقاد نمایندگانی که صحن مجلس را ترک کرده‌اند، ادامه این جلسه دیگر مشروعیت ندارد؛ چراکه المشهدانی ناگزیر به ترک جلسه دیروز پارلمان شده و به‌صورت اختیاری غیبت نکرده است؛ لذا نمی‌توان از جانشین‌های تعیین‌شده برای او خواست که نشست را اداره کنند. پس از ترک مجلس، تنها ۱۹۰نماینده در صحن مجلس باقی ماندند.
اما جلسه رای گیری ادامه یافت و در نهایت «محمد الحلبوسی» برای بار دوم به پست ریاست پارلمان دست یافت. در این میان، روزنامه رسمی «الصباح» عراق به نقل از یک منبع آگاه ایرانی نوشت که ایران در فاصله‌ای برابر از همه گروه‌های سیاسی عراق ایستاده اما اگر کمکی از آن خواسته شود، این کشور آماده کمک برای ایجاد همگرایی دیدگاه‌ها میان نیروهای سیاسی عراق است. وی تصریح کرد: «ایران در فاصله‌ای برابر از همه احزاب و تشکلات سیاسی، قومی و مذهبی ایستاده است اما اگر از آن درخواست کمک شود، آماده ایجاد نزدیکی و همگرایی در دیدگاه‌ها به‌منظور تحقق توافق ملی در عراق برای تشکیل دولت است.»درست است که جریان صدر بیشترین کرسی‌های پارلمانی را در این انتخابات کسب کرده اما برای انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل دولت آتی به‌تنهایی، این کرسی‌ها کافی نیست و باید با سایر گروه‌های سیاسی پیروز در انتخابات، ائتلاف تشکیل دهد؛ به همین دلیل طرف‌های مختلف پیروز در انتخابات درحال رایزنی در این خصوص هستند. در همین زمینه آینده دولت عراق را با هانی‌زاده کارشناس مسائل منطقه‌ای بررسی کردیم.

 تاکید پارلمان بر اخراج نیروهای آمریکایی
 خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی یکی از مصوبات و قانون پارلمان عراق است که انتظار می‌رود این مهم در شروع کار پارلمان جدید نیز دنبال شود؛ ازاین‌رو، پارلمان جدید عراق تلاش دارد تا این مهم صورت گیرد کمااینکه «عدی الشعلان»، عضو ائتلاف فتح در پارلمان عراق، ملت عراق از هر راهی برای اخراج نیروهای آمریکایی استفاده می‌کند، عنوان کرد: ملت عراق از هر راهی برای اخراج اشغالگران عراقی از کشور خود استفاده می‌کند و حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در عراق، نقض آشکار مصوبه پارلمان مبنی بر ضرورت خروج این نیروها از عراق است. وی افزود: آمریکا از سال۲۰۰۳ تاکنون نیروهای خود را در عراق مستقر کرده و پایگاه نظامی در این کشور احداث کرده است تا از سازمان‌های تروریستی حمایت کند و ملت عراق اکنون با بحران جدیدی تحت‌عنوان حضور غیرقانونی نظامیان آمریکا در کشورشان مواجه هستند.البته، «محمد الصهیود»، از اعضای ارشد ائتلاف دولت قانون با تاکید بر اینکه اولویت نخست دولت جدید عراق اخراج نیروهای آمریکایی است، تصریح کرد: نیروهای آمریکایی توافق با بغداد برای خروج از عراق را به‌صورت آشکار نقض کرده‌اند و پیگیری خروج آن‌ها از عراق از مهم‌ترین تصمیمات دولت جدید عراق خواهد بود و ما اتلاف وقت در این خصوص را نخواهیم پذیرفت.الصهیود تصریح کرد: طرف‌های ذی‌ربط عراقی به‌علت سرگرم شدن به روند و تحولات سیاسی، از پیگیری واقعی پرونده اخراج نیروهای آمریکایی بازمانده‌اند و ادعای خروج نیروهای آمریکایی از عراق فقط یک تغییر اسم بود.گفتنی است اغلب طرف‌های سیاسی عراقی اعلام کرده‌اند نیروهای امنیتی کشورشان هیچ نیازی به حضور نیروهای آمریکایی ندارند و پارلمان در این خصوص نظر قطعی خود را اعلام کرده ولی آمریکا فقط اسم حضور خود در عراق را از رزمی به مستشاری تغییر داده است.
 
تشدید عملیات ضدآمریکایی در عراق
 طی ماه‌های اخیر، کاروان‌های لجستیک ایالات‌متحده آمریکا بارها در نقاط مختلف عراق هدف قرار گرفته‌اند. بااین‌حال، آمریکایی‌ها همچنان از پایبندی به مصوبه پارلمان عراق مبنی‌بر خروج هرچه سریع‌تر از خاک این کشور طفره می‌روند.همزمان با شروع کار پارلمان جدید، منابع رسانه‌ای از شنیده شدن چندین صدای وقوع انفجار در بغداد خبر دادند، هرچند تاکنون جزئیات بیشتری از این خبر و علت دقیق شنیده شدن صدای انفجار منتشر نشده است، اما در ادامه حملات پی‌درپی به کاروان‌های لجستیک ارتش آمریکا در عراق، دیروز ششمین کاروان لجستیک نیروهای آمریکایی نیز هدف قرار گرفت. ششمین کاروان لجستیک آمریکایی‌ها در استان بابل هدف قرار گرفت. این در حالی است که کاروان لجستیک آمریکایی‌ها در الدیوانیه مورد حمله قرار گرفته بود. افزون‌براین صبح دیروز دو کاروان لجستیک ارتش آمریکا در بغداد مورد هدف قرار گرفت. پیش از آن هم دو کاروان در سماوه و نیز در حدفاصل میان المثنی و ذی‌قار هدف قرار گرفتند.

captcha
شماره‌های پیشین