sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
5
قالیباف: مجلس هرگز برای ارز ترجیحی، تصمیم ۴۸ ساعته نمی گیرد رییسی: سفره مردم خط قرمز است

تصویب کلیات بودجه

نمایندگان مجلس در نشست علنی روز گذشته (یکشنبه 19دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه بودجه 1401 با 174رأی موافق، 76رأی مخالف و 6رأی ممتنع از مجموع 261نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. بودجه‌ای که به اعتقاد نمایندگان نیازمند اصلاح است و مهم‌ترین چالش آن ارز ترجیحی است. همچنان‌که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس هنگام رأی‌گیری برای کلیات لایحه بودجه خطاب به نمایندگان تاکید کرد: دوستان مطمئن باشند اصلاحات مدنظرشان به‌ویژه درباره ارز ترجیحی و معیشت مردم در کمیسیون تلفیق و در جریان بررسی جزئیات لحاظ خواهد شد.

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی:

برای حذف ارز 4200تومانی جزئیات هم باید تصویب شود

سیدعلی موسوی:

سازوکار حذف ارز ترجیحی در کمیسیون تلفیق مشخص می‌شود

صبح نو

سیدعلی موسوی:

سازوکار حذف ارز ترجیحی در کمیسیون تلفیق مشخص می‌شود

    سیدعلی موسوی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه۱۴۰۱ در گفت‌وگو با «صبح‌نو» با بیان اینکه رییس‌جمهور یک‌بار دیگر درخصوص بودجه در مجلس شورای اسلامی توضیح داد، گفت: با توجه به دغدغه‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی که ارز ۴۲۰۰ تومانی هم بخشی از آن است توضیحاتی داده شد.وی افزود: به معیشت مردم در لایحه بودجه توجه شده است و یک مورد همین ارز ۴۲۰۰تومانی بود که موافق و مخالفانی داشت. عضو کمیسیون تلفیق بودجه۱۴۰۱ گفت: در لایحه بودجه
 آمده است که ارز 4200تومانی حذف شود و درنهایت به‌صورت یارانه‌ای یا کالابرگ به افراد طبقات مختلف داده شود. مخالفت‌هایی وجود داشت که در این صورت قیمت‌های مرغ، گوشت و نهاده‌های دامی افزایش پیدا کرده و مردم را آزار دهد و با توجه به هدف بودجه که نداشتن تورم‌زایی است، این کار می‌تواند قیمت برخی کالاها را افزایش دهد و اقشار ضعیف را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار دهد.موسوی تاکید کرد: این موضوع تورم‌زاست. حرف موافقان حذف ارز ترجیحی و مخالفان کلیات بودجه این بود که چون دولت سازوکار مشخصی برای توزیع عادلانه مابه‌التفاوت را ندارد، تورم شکل خواهد گرفت. مخالفان کلیات این را مطرح می‌کردند.

معیشت طبقات ضعیف نباید آسیب ببیند
وی ادامه داد: اما موافقان معتقد بودند که همین ارز ترجیحی آیا در تغییر وضعیت معیشت مردم تاثیری داشته است؟ نداشته و تورم همچنان وجود دارد اما باز این یارانه را به ارز ترجیحی می‌دهیم و رانتی که در اینجا وجود دارد باعث می‌شود تعداد محدودی از آن بهره ببرند و رانت‌خواری کنند و چیزی به جیب مستضعفان و طبقات پایین نمی‌رود.عضو کمیسیون تلفیق بودجه۱۴۰۱ تاکید کرد: در حذف ارز ترجیحی و این موضوع که رانت وجود دارد موافقان و مخالفان اتفاق‌نظر داشتند اما بحث روانی آن بیشتر مدنظر بود؛ با اینکه چندمیلیارد دلار امسال اختصاص داده شده بود تاثیری نمی‌بینیم و بهتر است که اتفاقی بیفتد.موسوی تصریح کرد: نمایندگان مجلس با توضیحات میرکاظمی به این نتیجه رسیدیم که کلیات را تصویب کنیم و دولت و مجلس در کنار هم در کمیسیون تلفیق کنار هم بنشینند و اصلاحاتی را که لازم و ضروری است انجام دهند.وی گفت: کلیات تصویب شده و جزئیات هنوز موردبحث است؛ اتفاق‌نظر وجود دارد که تکلیف ارز ترجیحی مشخص شود اما درمورد حذف یکجا و فقدان سازوکار مشخص و کنترل آن هم باید اتفاق‌نظر وجود داشته باشد. در کمیسیون تلفیق دنبال سازوکار مشخصی هستیم. اگر اتفاقی می‌خواهد صورت بگیرد، نباید طبقات ضعیف    معیشت‌شان آسیب ببیند.

captcha
شماره‌های پیشین