sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
4
قالیباف: مجلس هرگز برای ارز ترجیحی، تصمیم ۴۸ ساعته نمی گیرد رییسی: سفره مردم خط قرمز است

تصویب کلیات بودجه

نمایندگان مجلس در نشست علنی روز گذشته (یکشنبه 19دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه بودجه 1401 با 174رأی موافق، 76رأی مخالف و 6رأی ممتنع از مجموع 261نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. بودجه‌ای که به اعتقاد نمایندگان نیازمند اصلاح است و مهم‌ترین چالش آن ارز ترجیحی است. همچنان‌که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس هنگام رأی‌گیری برای کلیات لایحه بودجه خطاب به نمایندگان تاکید کرد: دوستان مطمئن باشند اصلاحات مدنظرشان به‌ویژه درباره ارز ترجیحی و معیشت مردم در کمیسیون تلفیق و در جریان بررسی جزئیات لحاظ خواهد شد.

صبح نو

قالیباف: مجلس هرگز برای ارز ترجیحی، تصمیم ۴۸ ساعته نمی گیرد رییسی: سفره مردم خط قرمز است

تصویب کلیات بودجه

نمایندگان مجلس در نشست علنی روز گذشته (یکشنبه 19دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه بودجه 1401 با 174رأی موافق، 76رأی مخالف و 6رأی ممتنع از مجموع 261نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. بودجه‌ای که به اعتقاد نمایندگان نیازمند اصلاح است و مهم‌ترین چالش آن ارز ترجیحی است. همچنان‌که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس هنگام رأی‌گیری برای کلیات لایحه بودجه خطاب به نمایندگان تاکید کرد: دوستان مطمئن باشند اصلاحات مدنظرشان به‌ویژه درباره ارز ترجیحی و معیشت مردم در کمیسیون تلفیق و در جریان بررسی جزئیات لحاظ خواهد شد.

رئیسی: همگرایی مجلس و دولت در تامین معیشت مردم
 روز گذشته و در جریان بررسی کلیات بودجه1401 طبق آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی، رییس‌جمهور در صحن علنی حضور یافت تا در فرصتی 50دقیقه‌ای از کلیات بودجه تقدیمی دولت به مجلس دفاع کند. وی خنثی‌سازی تحریم‌ها را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت سیزدهم دانست و گفت: امروز برای خنثی‌سازی تحریم‌ها. در دو جبهه حرکت کرده‌ایم؛ نخست در زمینه خنثی‌سازی تحریم‌ها و دوم در حوزه رفع تحریم‌ها؛ قرارگاه رفع تحریم‌ها در کشور فعال است و ما به‌هیچ‌عنوان امروز تحریم‌ها را برای خود مانع نمی‌دانیم. رئیسی تصریح کرد: اعتماد مردم، در کنار هم قرارداشتن مردم و مسوولان و دستگاه‌های مختلف ما را به نتیجه خواهد رساند، این مساله ناشی از اعتقاد و باور ما و مبتنی بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب است.
 
سیر نزولی تورم
 رئیسی کنترل تورم را خواست دولت و مردم دانست و گفت: سیر نزولی تورم آغاز شده است. رییس‌جمهور مساله مهار تورم در بودجه را یکی دیگر از هدف‌های دولت برشمرد و اضافه کرد: ما نباید شاهد باشیم که فقیرمان فقیرتر و غنی ما غنی‌تر شود. بودجه باید به نحوی تدوین شود که سفره مردم آسیب نبیند. وی با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد سیر نزولی تورم آغاز شده است، گفت: ازاین‌جهت باید خداوند را شاکر باشیم که اقدامات منجر به آغاز سیر نزولی تورم شده؛ در تاریخ 50 الی 60ساله اخیر سیر صعودی تورم در کشور بی‌سابقه بود ولی امروز سیر نزولی تورم آغاز شده است که امیدواریم به کاهش قیمت‌ها در حوزه‌های مختلف بینجامد.
 
رشد صادرات و درآمدهای ارزی
 او در ادامه اشاره‌ای هم به روند صادرات در کشور داشت و از افزایش منابع ارزی گفت. رئیسی افزود: روند افزایشی صادرات در کشور که به 40درصد رسیده است باید تلاش کرد تا افزایش پیدا کند، این سهم باید در جای خود قرار گیرد؛ چراکه ما در منطقه نقش مهمی داریم. رییس‌جمهور تصریح کرد: با وجود همه تحریم‌ها امروز افزایش صادرات نفتی و میعانات را داریم و این در حالی است که برخی دائما عنوان می‌کردند مگر می‌شود به صادرات اینچنین دست یابیم به همین جهت منابع ارزی در کشور رو به افزایش است.
 
توجه به عدالت در پرداخت‌ها در بودجه
 وی عدالت در پرداخت‌ها را یکی دیگر از دغدغه‌های دولت ذکر و تاکید کرد که این موضوع در بودجه موردتوجه قرار گرفته است. رییس‌جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه نظام هماهنگ عادلانه پرداخت از نیازهای جدی کشور است، یادآور شد: در این رابطه از هر فکر و اندیشه‌ای در مجلس حمایت خواهیم کرد؛ به‌عنوان‌مثال برخی اساتید که در رده‌های بالای تدریس هستند و سوابق‌شان در حد استاد تمام بوده باید موردحمایت قرار گیرند؛ زیرا جزو سرمایه‌های کشور هستند، همچنین باید به اساتید دانشگاه فرهنگیان، شهیدرجایی و پژوهشگاه هم توجه کرد؛ حقوق برخی کارکنان دادگستری زیر پنج‌میلیون تومان است و باید بتوان مشکل نه‌تنها یک بخش و نهاد بلکه همه کارکنان را حل کرد و در این رابطه همه بهره‌مند شوند.
 
توضیحات رییس‌جمهور درباره حذف ارز دولتی
 اما یکی از مهم‌ترین موضوعات مورداشاره رییس‌جمهور در مجلس، حذف ارز ترجیحی بود. وی گفت: زمانی که دولت سیزدهم کار را شروع کرد از هشت‌میلیارد دلاری که در قانون بودجه برای ارز ترجیحی پیش‌بینی شده، مبلغی باقی نمانده بود؛ بدین معنی که در نیمه دوم سال اعتباری برای تخصیص ارز ترجیحی باقی نمانده بود؛ بنابراین اگر دولت می‌خواست به آنچه در قانون پیش‌بینی شده، عمل کند، باید ارز ترجیحی را بدون جبران حذف می‌کرد اما ازآنجاکه سفره مردم خط‌قرمز ماست و نمی‌توانستیم به بازار شوک وارد کنیم، موضوع را در جلسات مختلف دولت مطرح کرد و سپس در شورای هماهنگی
 سران قوا مورد رسیدگی قرار گرفت. 

رییس کابینه سیزدهم ادامه داد: زمانی که موضوع ارز ترجیحی به استحضار مقام معظم رهبری رسید، ایشان سخن بسیار حکیمانه‌ای فرمودند و مطرح کردند نظر مجلس دراین‌باره اخذ شود، پس از فرمایش ایشان، موضوع در دولت مطرح و لایحه دوفوریتی در دولت تصویب شد که براساس آن ارز ترجیحی برای چند ماه آتی ادامه یابد تا شرایط آماده شود، همچنین جبران ارز ترجیحی در صورت حذف پیش‌بینی شود؛ زیرا حذف ارز مذکور بدون جبران برای مردم به‌ویژه نیازمندان کار درستی نیست. باید حذف ارز ترجیحی جبران شود؛ لذا در لایحه مذکور هر دو نکته موردنظر قرار گرفت.وی اظهار کرد: لایحه مذکور تقدیم مجلس شد و مجلس و نمایندگان به‌فوریت آن رأی ندادند و بنابراین لایحه باید به‌صورت عادی بررسی می‌شد، یعنی مجلس نه اعلام کرد که باوجوداینکه پولی نداریم ارز ترجیحی را چه کنیم، نه درباره اینکه اگر ارز ترجیحی حذف شود، درباره جبران آن باید چه کار کرد، نظر دادند. رئیسی 
تصریح کرد: دو راه بیشتر برای ارز ترجیحی وجود نداشت یا ادامه ارز ترجیحی یا حذف ارز ترجیحی و جبران آن برای مردم که مجلس نه رأی به ادامه ارز ترجیحی داد و نه به جبران این ارز رأی داد. رئیسی گفت: دولت به‌دنبال آن است تا با همفکری با مجلس این مساله را به‌نحوی حل‌وفصل کند که هم در کشور رشد اقتصادی به‌همراه داشته باشد، هم به معیشت مردم لطمه وارد نشود و هم به نظام اقتصادی، پولی و مالی کشور یک انضباط کاملی ببخشد. هر پیشنهادی در این رابطه که بتواند همه مقاصد را تامین کند حتما موردحمایت ماست. رییس قوه مجریه با بیان اینکه باید مجلس و دولت با همفکری و همگرایی مسائل را دنبال کنند، گفت: آنچه در مجلس تصمیم گرفته شود حتما مورد احترام و اهتمام دولت خواهد بود .
 
قالیباف: مجلس هرگز برای ارز ترجیحی، تصمیم ۴۸ساعته نمی‌گیرد
 در ادامه رییس مجلس بعد از سخنان رییس‌جمهور به برخی ابهام درخصوص بودجه اشاره کرد و از تصمیم مجلس درباره رد لایحه حذف ارز 4200تومانی دفاع کرد. با اشاره به اهمیت موضوع ارز ترجیحی که با معیشت مردم سروکار دارد، گفت: همان‌طورکه اشاره شد در بودجه سال1400، هشت‌میلیارد دلار برای ارز ترجیحی پیش‌بینی شده و مجلس بیش از آن را پیش‌بینی 
نکرده بود و در جزء (2) بند (ب) تبصره (1) قانون بودجه 1400 به دولت این اختیار را داده بود که دولت سیاست‌های جبرانی خود را در قالب کمک‌معیشتی و یارانه به مردم به‌صورت مستقیم بدهد که این موضوع در قانون روشن است.رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ازآنجاکه دولت محترم تازه‌کار خود را 
شروع کرده بود، سه‌ماه زمان برد و البته بخش قابل‌توجهی از ارز مربوطه در 6 و هفت‌ماه اول هزینه شده بود؛ دولت بعد از سه یا چهارماه بررسی، یک لایحه دوفوریتی (درباره ارز ترجیحی) داد و توقع داشت ظرف 48ساعت مجلس درباره آن تصمیم بگیرد اما طبیعتا مجلس هرگز برای یک امر به این مهمی تصمیم فی‌البداهه، عجولانه و 48ساعته نخواهد گرفت.وی در ادامه با بیان اینکه مجلس به‌فوریت لایحه ارز ترجیحی رأی نداد، عنوان کرد: این موضوع همچنان در کمیسیون درحال بررسی است و اگر واقعا این بحث بود، خوب بود که دولت محترم اصلاحیه بودجه می‌داد که درحقیقت این اصلاحیه نیامد.قالیباف در ادامه تصریح کرد: امروز در مجلس همان‌طور که رییس‌جمهور اشاره کرد ما و دولت بعد از کلیات، بحث مربوط به معیشت مردم را در اولویت اول قرار می‌دهیم که اگر مجلس در کلیات به جمع‌بندی رسید، در جزئیات این هماهنگی با دولت وجود دارد و به مردم این اطمینان را می‌دهیم که به موضوع معیشتی رسیدگی کنیم. رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه دغدغه نخست مجلس معیشت مردم است، خاطرنشان کرد: حتما اولویت ما در بررسی ارز ترجیحی در سال1401 توجه به معیشت مردم با اولویت محرومان و مستضعفان خواهد بود.
 ضعف‌ها و قوت‌های بودجه 1401
 سپس مخالفان و  موافقان به ارائه دیدگاه‌های خود درباره کلیات بودجه پرداختند. موافقان بودجه کاهش کسری تراز عملیاتی بودجه، واقعی شدن درآمدهای نفتی، کاهش شکاف طبقاتی، تصمیم دولت در حذف ارز ترجیحی و اصلاح ساختار بودجه را از نکات مثبت این سند مالی برشمردند اما مخالفان معتقد بودند نبود جایگزین مناسب برای حذف ارز ترجیحی، عدم تحقق درآمدهای نفتی، عدم شفافیت، افزایش درآمدهای مالیاتی و نگاه خوش‌بینانه در تحقق رشد اقتصادی هشت‌درصدی، از نقاط ضعف لایحه بودجه1401 است.
 
رأی به کلیات به معنای تصویب حذف ارز دولتی نیست
 حال مجلس می‌گوید رأی به کلیات به معنای رأی به حذف ارز 4200تومانی نیست. در همین زمینه رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق گفته است: رأی مجلس به کلیات بودجه به معنای تایید همه جزئیات ازجمله شیوه حذف ارز ترجیحی نیست. باتوجه‌به فرصت اندک دولت برای تدوین لایحه بودجه منطبق بر برنامه‌های اصلاح خود و شرایط کشور مجلس با کلیات بودجه موافقت کرد اما در بخش‌هایی از بودجه حتما لازم است اصلاحات جدی به نفع مردم انجام شود؛ ازجمله درباره حذف ارز ترجیحی که سیاست دولت خیلی شفاف نیست، موافقت مجلس در حقیقت موافقت مشروط است، به این معنا که مجلس ابتدا باید مطمئن شود که دولت برای حذف این ارز حتما سیاست‌های حمایتی از خانواده‌ها به‌خصوص اقشار ضعیف
 در نظر خواهد گرفت. نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی درعین‌حال افزود: البته این لایحه اشکالات جدی هم دارد که باید حتما در بررسی جزئیات اصلاح شود؛ ازجمله مهم‌ترین بحث آن حمایت از معیشت خانواده‌ها در شرایط کنونی است که یکی از اولویت‌های جدی مجلس یازدهم در بررسی بودجه1401 خواهد بود.
 

captcha
شماره‌های پیشین