sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
3
غربی ها برای تحمیل حداقل ها به ایران، بازه زمانی برای توافق در مذاکرات را محدود جلوه می‏دهند

سیاست چماق در نقاب ضرب الا‏جل

ادامه دور هشتم مذاکرات وین به‌منظور رفع تحریم‌ها بین ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام از روز دوشنبه 13دی‌ماه در شهر وین آغاز و از آن روز در سطوح و فرمت‌های مختلف در جریان است. از شامگاه روز شنبه، اخبار جدیدی مبنی‌بر دیدار نماینده کشورمان با نمایندگان جدید آلمان و انگلیس و از آن مهم‌تر، ادعای یک روزنامه عربی مبنی بر تکمیل توافق در وین بیرون آمد که تحلیل‌های تازه‌ای پیرامون مذاکرات ایجاد کرده است. در این گزارش به روند فعلی حاکم بر مذاکرات و درخواست‌های ایران، پرداخته‌ایم.

وزیر خارجه طالبان:

گفت‌وگوها با تهران مثبت بود

صبح نو

وزیر خارجه طالبان:

گفت‌وگوها با تهران مثبت بود

«امیرخان متقی»، سرپرست وزارت امورخارجه طالبان که روز شنبه در رأس هیاتی به ایران آمده بود، سفر خود به تهران را مثبت ارزیابی کرد. وی درباره این سفر به رادیو-تلویزیون ملی افغانستان گفت: «دیدارهای مثبتی با طرف ایرانی در زمینه تجارت، نفت، ترانزیت، سیاسی و امنیتی داشتیم. هدف ما برقراری روابط خوب با منطقه و به‌ویژه با کشورهای همسایه است.»
عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز گفت که امیرخان متقی در این سفر با مقامات ایرانی درباره مسائل سیاسی، اقتصادی، ترانزیتی و مهاجران افغان در جمهوری اسلامی ایران بحث و تبادل‌نظر خواهد کرد.
همچنین روابط‌عمومی وزارت امورخارجه روز گذشته (یکشنبه)‌ ۱۹دی‌ماه اعلام کرد که شب گذشته (شنبه) ۱۸دی‌ماه «مولوی امیرخان متقی»، سرپرست وزارت امورخارجه افغانستان در رأس یک هیات اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد.
براساس اعلام این وزارتخانه در این هیات که سرپرستان وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت، تجارت افغانستان و معاونان چندین وزارتخانه اقتصادی نیز حضور دارند قرار است درباره همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور مذاکره شود.
روابط‌عمومی وزارت خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت حفظ روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در راستای منافع مردم کشور همسایه خصوصا در شرایط کنونی تاکید دارد.
براساس اعلام این وزارتخانه، در جریان این سفر قرار است در موضوعات مختلف اقتصادی و تجاری چون همکاری‌های بانکی، بازارچه‌های مرزی، معدن، تجارت و همکاری‌های ورزشی توافقاتی حاصل شود.« پیش از این نیز «امیرخان متقی»، سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان در حاشیه سفر خود به اسلام‌آباد برای شرکت در هفدهمین نشست اضطراری وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد دیدار و گفت‌وگو کرد.سخنگوی وزارت خارجه دولت موقت طالبان درباره این دیدار گفت که دو طرف ضمن گفت‌وگو درباره اوضاع کنونی امنیتی و انسانی افغانستان، درمورد روابط سیاسی، بازرگانی و اقتصادی بین دو کشور تبادل‌نظر کردند.پس از این دیدار نیز سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار «فارس» در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره عکس منتشرشده از دیدار امیرخان متقی، وزیر خارجه هیات حاکمه سرپرستی افغانستان در حاشیه سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد اظهار داشت: در حاشیه اجلاس‌های بین‌المللی نشست و گفت‌وگوهای این‌طوری در محل اجلاس کاملا طبیعی است. گفت‌وگویی از طرف وزیر خارجه هیات حاکمه سرپرستی افغانستان با امیرعبداللهیان به‌صورت مختصر انجام شد و عکس آن را همه دیدند.وی جزئیات بیشتری درباره مباحث مورد گفت‌وگو در این خصوص ارائه نکرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین