sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
2
رهبر انقلاب در دیدار مجازی با مردم قم تاکید کردند؛

غیرت و عقلانیت دینی، عامل نجات کشور

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹دی مردم قم در سال۵۶ علیه رژیم ستم‌شاهی، به‌صورت تلویزیونی با مردم قم سخن گفتند. یکی از سرنوشت‌سازترین اعتراضات علیه رژیم پهلوی، قیام ۱۹دی ۱۳۵۶خورشیدی بود که در قم برگزار شد. این قیام درواقع زمینه‌ساز انقلابی شد که ۱۴ماه بعد به ثمر نشست و سبب پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران شد. دیدار رهبر انقلاب با مردم قم در سالروز قیام ۱۹دی، هرسال با حضور هزاران نفر از مردم این شهر در حسینیه امام‌خمینی(ره) برگزار می‌شد که امسال به‌علت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، از طریق ارتباط تصویری با جمعیت حاضر در مصلای شهر قم برگزار شد.

گمانه‌زنی‌ها درباره سوخو-57 و سوخو-35

سوخو در آسمان ایران به پرواز می آید؟

صبح نو

گمانه‌زنی‌ها درباره سوخو-57 و سوخو-35

سوخو در آسمان ایران به پرواز می آید؟

یک نشریه آمریکایی در مطلبی به احتمال فروش جنگنده‌های نسل پنجم «سوخو-۵۷» ساخت روسیه به هند، الجزایر و ترکیه اشاره کرد. هفته‌نامه آمریکایی «نشنال‌اینترست» در مطلبی در این زمینه نوشت، خریداران خارجی بالقوه این جنگنده شامل الجزایر، هند و ترکیه هستند؛ به‌ویژه با توجه به اینکه ایالات‌متحده این کشور را از برنامه ساخت جنگنده اف-۳۵ به‌دلیل خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» ساخت روسیه خارج ساخت.این نشریه نوشت: جنگنده سوخو-۵۷ ساخت روسیه به‌زودی می‌تواند بر فراز آسمان کشورهای خارجی عملیاتی شود؛ زیرا آخرین گزارش‌ها حاکی از ابراز علاقه مشتریان بین‌المللی به این هواپیمای جنگی نسل پنجم است. سرویس فدرال روسیه برای همکاری‌های فنی-نظامی شماری درخواست از مشتریان خارجی برای خرید جنگنده  سوخو-۵۷ دریافت کرده است.
 گفته می‌شود در مجموع ۷۶فروند جنگنده سوخو-۵۷ تا سال ۲۰۲۸ به ارتش روسیه تحویل داده می‌شود که 22فروند از این هواپیماها تا سال ۲۰۲۴ وارد خدمت می‌شوند.بخش همکاری‌های فنی-نظامی روسیه گفته است که درخواست‌هایی درمورد هواپیمای سوخو-۵۷ دریافت شده، اگرچه هیچ کشوری از خاورمیانه در میان آن‌ها وجود ندارد، باوجوداین مشتریان خارجی این منطقه نیز به این هواپیما علاقه نشان می‌دهند. روسیه البته تاکید دارد که اولویت اصلی تامین هواپیمای سوخو-۵۷ قبل از سفارش‌های خارجی، وزارت دفاع روسیه است.آگاهان نظامی همچنین با توجه به احتیاج ایران به نوسازی ناوگان جنگنده‌های خود گمانه‌‌زنی‌هایی در زمینه خرید جنگنده سوخو کرد‌ه‌اند؛ البته پیش‌بینی می‌شود ایران جنگنده سوخو-۳۵ خریداری کند.
ایران و احتمال خرید جنگنده‌های سوخو-۳۵
چند وبگاه تخصصی امور نظامی اخیرا مدعی احتمال فروش جنگنده‌های «سوخو-۳۵ اس‌ای‌» از سوی روسیه به ایران شدند.وبگاه آمریکایی «1945» به نقل از وبگاه «اویاسیون‌لاین» نوشت که روسیه درخواست‌هایی برای فروش جنگنده‌های سوخو-۳۵ SE ازسوی ترکیه و الجزایر دریافت کرده اما با توجه به وضعیت هشداردهنده خاورمیانه این کشور خواستار فروش این جنگنده‌های چندمنظوره به ایران است.در این گزارش
 آمده است که روسیه دستکم ۲۴فروند جنگنده سوخو-۳۵ را به ایران می‌فروشد. این جنگنده‌ها در ابتدا قرار بود به مصر فروخته شوند اما آمریکا، مصر را تهدید به تحریم کرد؛ بنابراین ۱۵فروند از این نوع جنگنده‌ها که اینک آماده شده ممکن است تا اوایل سال آینده میلادی و براساس قرارداد دوجانبه عازم ایران شوند.
 

captcha
شماره‌های پیشین