sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
13
محمدمهدی سیار از داوران جشنواره عمار

خلق نیروی انسانی دستاورد عمار است

خبر

صبح‌نو «اتاق عقد»، ساخته حسن حبیب‌زاده را مرور کرده است

یک روایت نُقلی از خانه‌ای نقلی

علیرضا سقارضایی / یک روایت نمکین و دلنشین از دوران کرونا و خانواده‌ای که سعی می‌کنند خود را با مقتضیات این دوره مثل آموزش مجازی، دورکاری و ... وفق بدهند. مادری پرکار و زحمتکش با لهجه شیرین کرمانی و شگفتانه‌ای که قرار است بیننده را هم شگفت‌زده کند. همچنین مسوولیت‌پذیری مادرانه‌ای که در تمام وجود او موج می‌زند. مسوولیت مادری، همسری و شغل بیرون از خانه که کرونا آن را به خانه آورده است. خلاصه مادری که از هر انگشتش هنر می‌ریزد.

خبر

«بوی تند خردل» از سوره مهر به مشام رسید

صبح نو

خبر

«بوی تند خردل» از سوره مهر به مشام رسید

«بوی تند خردل» نوشته «نجمه بن‌‌آرام» و «نرگس التیام‌مقدم» خاطرات جانباز آزاده‌، محمدنبی ملک‌حسینی ازسوی سوره مهر به چاپ رسید. به گزارش فارس، کتابی از پنج‌سال اسارت راوی در چنگال نیروهای بعثی. خاطرات راوی از بهار۱۳۶۴ است تا اواسط سال۱۳۶۹ که بعد از آتش‌بس نام راوی در لیست آزادها اعلام می‌شود و به وطن بازمی‌گردد.
محمدنبی ملک‌حسینی در ۱۶سالگی داوطلبانه به جبهه می‌رود و یک‌سال بعد در عملیات تک دشمن و غافلگیری نیروهای ایرانی به اسارت درمی‌آید. پنج‌سال در ادوگاه رمادیه به سر می‌برد که در شهر رمادیه استان الانبار، در ۱۲۰کیلومتری ضلع غربی بغداد قرار داشت.
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «تابستان۱۳۶۵ گرمای هوای بغداد به اوج خودش رسیده بود. لباس‌های‌مان خیس عرق می‌شد و به تن‌مان که پر از جوش و تاول شده بود و به‌شدت خارش داشت، می‌چسبید. بوی تعفن سطل توالت آسایشگاه و عرق و هوای دم‌کرده کل آسایشگاه را گرفته بود. وضعیت زخم‌های من و دیگر اسرای زخمی روزبه‌روز بدتر می‌شد. مچ دست و ساق پایم که ترکش خورده بود، عفونت کرده و چرکین شده بود. تاول‌های انگشتان دست و پایم هم وضعیت بهتری نداشت. کم‌کم در جراحت‌های عفونی ما کرم‌های ریزی به وجود آمد و به‌دلیل وضعیت غیربهداشتی آسایشگاه همه جا پر از شپش شد. شپش‌ها، کرم‌ها و مگس‌ها از خون و گوشت ما تغذیه می‌کردند و خارشی وحشتناک به جان ما افتاده بود. عباس بارها وضعیت غیرقابل تحمل آسایشگاه را به جاسم گزارش داد. اما عراقی‌ها کک‌شان هم نمی‌گزید و به وضعیت اسفناک ما اعتنا نداشتند و برای بهبود حال ما هیچ اقدامی نمی‌کردند. تا اینکه شپش‌ها به آسایشگاه‌های دیگر و همچنین اتاق‌های مقامات عراقی نیز سرایت کرد. با این وضع بالاخره سرگرد خضری و دیگر مقامات مجبور شدند به خودشان تکانی دهند.» این کتاب در ۱۸۴صفحه قطع رقعی و قیمت ۵۰هزار تومان ازسوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین