sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
10
آلودگی هوا در شهرهای بزرگ همچنان ادامه دارد

آهسته نفس بکشید

گزارش «صبح‌نو» از وام ودیعه مسکنی را که به دست مستاجران نرسید بخوانید

97 درصد مستاجران محروم از دریافت حمایت

علی جواهری/ حدود 40درصد خانوار کشور مستاجر هستند. افراد که با جهش‌های متعدد قیمت مسکن خانه‌دار شدن برای‌شان یک آرزو شده است اما این افراد حتی در اجاره مسکن هم به مشکل خورده‌اند. سال98 با هجوم ویروس کرونا و بی‌تدبیری دولت قبل در اجرای قانون سقف اجاره افزایش بیش از 100درصدی را در اجاره‌ها شاهد بودیم. به همین دلیل، سال۹۸ ستاد ملی کرونا به‌دلیل مشکلاتی که برای برخی از مستاجران و فاقدان مسکن در شرایط کرونایی به‌دلیل محدودیت‌ها و خلل در کسب درآمدها، پیش آمد، این امکان را فراهم کرد تا متقاضیان مستاجر در شهرهای بزرگ، میانی و کوچک با دریافت مبالغی نسبت‌به تامین مسکن مورد‌نیاز خود اقدام کنند؛ رقم این وام در آن سال برای مستاجران تهرانی۵۰میلیون تومان، برای سایر کلانشهرها ۳۰میلیون تومان و برای دیگر شهرها ۱۵میلیون تومان بود. دوسال از پرداخت این وام می‌گذرد و بنابر بخشنامه بانک مرکزی و تصمیم هیات دولت، متقاضیان وام ودیعه مسکن تا پایان آذرماه ۱۴۰۰ برای ثبت‌نام فرصت داشتند. بررسی میدانی از هفت بانکی که درحال‌حاضر نام آن‌ها در سامانه وزارت راه وجود دارد، نشان می‌دهد که بانک سامان و سپه به‌هیچ‌وجه پرداخت وام نکردند. بانک پاسارگاد و آینده نیز شرایط سختی برای وام دادن برقرار کرده‌اند. در تمامی بانک‌ها کارمندان رسمی در اولویت وام‌دهی قرار دارند و در هرصورت وجود دو ضامن رسمی که درون‌شهری هستند و بازنشسته نشده‌اند و دسته‌چک صیادی نیز دارند، الزامی است. سند ملک اجاره‌شده، قولنامه کدرهگیری و افتتاح حساب ضامن و وام‌گیرنده را نیز به این شرایط اضافه کنید. به این ترتیب ۹۷درصد مستاجران از دریافت وام ودیعه مسکن محروم شدند.

صبح نو

آلودگی هوا در شهرهای بزرگ همچنان ادامه دارد

آهسته نفس بکشید

کلان‌شهرهای کشور و نیز تهران برای چهارمین روز متوالی، امروز هم آسمان خاکستری و هوای دودآلود را تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی توصیه سلامت‌محور، ماندن در خانه و پرهیز از فعالیت‌های شدید جسمی است. به‌دنبال ایجاد این پدیده جوی، سکون جو، افزایش شاخص آلودگی هوا و شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی پیش‌بینی می‌شود و در صورت عدم مهار منابع آلاینده، رخداد شرایط بسیار ناسالم در مناطق پرتردد و صنعتی دور از انتظار نیست.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت دیروز با اعلام وضعیت ناسالم هوا برای همه گروه‌ها در ۱۶ایستگاه کیفیت هوا در تهران، گفته که دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی به نمایندگی وزارت بهداشت درخواست تشکیل کمیته اضطرار در تهران کرده است. دکتر عباس شاهسونی اعلام کرد که ۱۶ایستگاه در تهران در وضعیت «ناسالم برای همه گروه‌ها» قرار دارند و این مناطق با شاخص بالای ١۵٠در وضعیت اضطرار هستند. او اضافه کرد: با توجه به پایداری هوا تا روز دوشنبه و کیفیت هوا در ایستگاه‌های سنجش، دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نمایندگی از وزارت بهداشت درخواست تشکیل کمیته اضطرار در تهران کرده است. شاهسونی ادامه داد: گروه‌های حساس، سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان تا حد امکان در سطح شهر تردد نکنند؛ همچنین ورزشکاران از ورزش در فضای باز پرهیز کنند و افرادی که باید در محل کار حاضر شوند، کمتر در فضای باز حضور داشته باشند. به گفته او، در این شرایط افزایش بیماری‌های قلبی یا ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان و افزایش علائم تنفسی در کل جمعیت وجود دارد. شاهسونی ادامه داد: مقایسه شاخص کیفیت هوا در ۹ماه ابتدایی سال۱۴۰۰ نسبت‌به ۱۳۹۹ نشان‌دهنده کاهش تعداد روزهای با هوای قابل‌قبول، افزایش تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس، ناسالم برای همه گروه‌هاست و درنتیجه کاهش کیفیت هوا نسبت‌به سال گذشته است.
 
هشدار نارنجی برای هوای آلوده
 همزمان اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار نارنجی‌رنگ نسبت‌به انباشت آلاینده‌های جوی به‌ویژه «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» و کاهش کیفیت هوا خبر داد. این وضعیت جوی از دوشنبه (۲۰دی‌ماه) شروع می‌شود و تا سه‌شنبه (۲۱دی‌ماه) ادامه دارد. در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به‌دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسوول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.سازمان هواشناسی در این شرایط جوی توصیه می‌کند پرهیز از هرگونه رفت‌وآمد غیرضروری در سطح شهرها به‌ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها در دستورکار قرار گیرد.شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود؛ براساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰هوا «پاک»، از ۵۱ تا ۱۰۰هوا «قابل‌قبول (سالم) یا متوسط»، از ۱۰۱ تا ۱۵۰هوا «ناسالم برای گروه‌های حساس»، از ۱۵۱ تا ۲۰۰هوا «ناسالم برای همه گروه‌ها»، از ۲۰۱ تا ۳۰۰هوا «بسیار ناسالم» و از ۳۰۱ تا ۵۰۰شرایط کیفی هوا «خطرناک» است.
 

captcha
شماره‌های پیشین