sobhe-no.ir
1336
دوشنبه، ۲۰ دی ۱۴۰۰
1
رهبر انقلاب در دیدار مجازی با مردم قم تاکید کردند؛

غیرت و عقلانیت دینی، عامل نجات کشور

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹دی مردم قم در سال۵۶ علیه رژیم ستم‌شاهی، به‌صورت تلویزیونی با مردم قم سخن گفتند. یکی از سرنوشت‌سازترین اعتراضات علیه رژیم پهلوی، قیام ۱۹دی ۱۳۵۶خورشیدی بود که در قم برگزار شد. این قیام درواقع زمینه‌ساز انقلابی شد که ۱۴ماه بعد به ثمر نشست و سبب پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران شد. دیدار رهبر انقلاب با مردم قم در سالروز قیام ۱۹دی، هرسال با حضور هزاران نفر از مردم این شهر در حسینیه امام‌خمینی(ره) برگزار می‌شد که امسال به‌علت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، از طریق ارتباط تصویری با جمعیت حاضر در مصلای شهر قم برگزار شد.

قالیباف: مجلس هرگز برای ارز ترجیحی، تصمیم ۴۸ ساعته نمی گیرد رییسی: سفره مردم خط قرمز است

تصویب کلیات بودجه

نمایندگان مجلس در نشست علنی روز گذشته (یکشنبه 19دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه بودجه 1401 با 174رأی موافق، 76رأی مخالف و 6رأی ممتنع از مجموع 261نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. بودجه‌ای که به اعتقاد نمایندگان نیازمند اصلاح است و مهم‌ترین چالش آن ارز ترجیحی است. همچنان‌که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس هنگام رأی‌گیری برای کلیات لایحه بودجه خطاب به نمایندگان تاکید کرد: دوستان مطمئن باشند اصلاحات مدنظرشان به‌ویژه درباره ارز ترجیحی و معیشت مردم در کمیسیون تلفیق و در جریان بررسی جزئیات لحاظ خواهد شد.

«صبح‌نو» به مناسبت درگذشت «حمید لبخنده» آثار او را بررسی کرده است

در پناه خدا

«حمید لبخنده، (زاده 25تیرماه 1330 در اهواز - درگذشته 18دی‌ماه 1400 تهران) کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده، هنرپیشه ایرانی و مدیر آکادمی سمندریان و آموزشگاه بازیگری سمندریان بود.» و این کلمه «بود» نشان از نبودن کارگردانی می‌دهد که در دهه70 پربیننده‌ترین سریال‌های صداوسیما را ساخته بود. «حمید لبخنده» در شنبه، هجدهم دی‌ماه برای همیشه از پیش ما رفت. نام حمید لبخنده با دو سریال معروف «در پناه تو» و «در قلب من» در سال‌های 1375 و 1377 پیوند خورده است؛ سریال‌هایی متفاوت با آنچه آن سال‌ها پخش می‌شد و مخاطبانی که بی‌شک این دو را به‌خوبی به یاد دارند. سریال‌های لبخنده در آن سال‌ها دریچه‌ای نو از سریال‌های ایرانی را به مخاطب نشان می‌داد، از عشق‌هایی حرف می‌زد که در محیط دانشگاه شکل گرفته و جوانانی که درگیر رابطه‌هایی متفاوت از ازدواج‌های سنتی آن سال‌ها بودند.

سرمقاله

جامعه کرونازده

«صبح‌نو» همزمان با سالگرد شهادت سردار احمد کاظمی گزارش می‌دهد

قامت زیبــا و رعنــای عـرشی

سردار احمد کاظمی، از فرماندهان بنام دفاع مقدس و فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در 19دی‌ماه سال84 و در حادثه سقوط هواپیما به همراه تعداد دیگری از همراهان به شهادت رسید.

«محمد الحلبوسی» برای بار دوم به پست ریاست پارلمان دست یافت

تنش در پارلمان عراق

سه‌ماه از برگزاری انتخابات بحث‌برانگیز پارلمانی عراق و کش‌وقوس‌های فراوان برای اعلام نتایج آن می‌گذرد؛ انتخاباتی که حواشی زیاد از چگونگی اعلام نتایج تا بررسی مجدد آرای آن شکل گرفت. اکنون و پس از آن رویدادها، دیروز، پارلمان جدید عراق شاهد برگزاری نخستین نشست خود بود تا فراکسیون‌ها بیشتر به رایزنی‌های سیاسی خود بپردازند و روند انتخاب رییس پارلمان و انتخاب نخست‌وزیر را موردبررسی قرار دهند؛ موضوعی که با برخی حواشی و سهم‌خواهی جریانات مختلف سیاسی عراق همراه بود.

صبح نو

سرمقاله

جامعه کرونازده

مشکلات معیشتی و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و بی‌تدبیری‌های مدیریتی در چهار سال گذشته از یکسو و نیز عالمگیر شدن ویروس منحوس از سوی دیگر موجب شد تا جامعه دچار تنش‌های بسیاری شود. در روزهایی که تحریم‌ها برقرار شده بود اما مردم در حال کنار آمدن با آن بودند.کرونا از راه رسید؛ همان روزهای اول ترس از این بیماری نوظهور تمام جهان را در برگرفته بود اما امیدها هم بسیار بود. مردم در خانه نان می‌پختند و سعی می‌کردند سبک زندگی جدیدی را برای خود تعریف کنند، به امید اینکه کرونا چند روزی بیشتر مهمان زندگی‌هامان نیست. اما حالا دو سال از نخستین روزهای کرونایی در ایران می‌گذرد و درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی نشان می‌دهد که مردم دیگر خسته شده‌اند و جامعه توان محدودیت‌های بیشتر را ندارد. در سایه واکسیناسیون گسترده‌ای که از روزهای ابتدایی دولت سیزدهم آغاز شده، حالا جمع‌های خانوادگی رنگ و بوی دیگری گرفته است. الان اگر کسی هم کرونا بگیرد به دلیل واکسیناسیون دچار شدت بیماری نمی‌شود اما به خوددرمانی می‌پردازد. اما همه این ها هشدارهایی جدی هستند .رفتارهای اجتماعی مردم نشان می دهد که ستاد ملی مقابله با کرونا فقط موظف رصد و تحلیل وضعیت شیوع کرونا نیست بلکه کارگروه اجتماعی متخصصی باید تشکیل دهد تا به مسائل روانی جامعه در روزگار فعلی هم بپردازد.

captcha
شماره‌های پیشین