sobhe-no.ir
1335
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۴۰۰
9
«صبح‌نو» در گزارش خود به وضعیت رژیم غذایی غالب در کشور و استفاده از خوراکی‌های ناسالم پرداخته است

ایرانیان؛ دشمن سلامت در تغذیه

یکی از مهم‌ترین عـوامل شکل‌دهنده الگوی غذایی هر جامعه مجموعه عادات و فرهنگ غذایی آن جامعه است. ایرانیان مردمی‌خوش‌ذائقه و دارای تنوع غذایی بسیار بالا هستند اما در این میان آنچه قابل تامل است، الگوی تغذیه‌ای ماست. سطح سلامت جامعه وابستگی زیادی به تغذیه مناسب و سالم دارد. این در حالی است که الگوی تغذیه کشور ما دستخوش تغییرات زیادی شده است و به گفته کارشناسان، وضعیت تغذیه ایرانیان در حد مطلوبی نیست.

عضو هیات رییسه مجلس اعلام کرد

رنج ساکنان شهرهای جدید از نبود امکانات

صبح نو

عضو هیات رییسه مجلس اعلام کرد

رنج ساکنان شهرهای جدید از نبود امکانات

عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: نبود زیرساخت مناسب حمل‌ونقل و فاصله زیاد مسکن شهرهای جدید از مراکز شهرها، ساکنان را با مشکل مواجه کرده و در برخی مناطق واحدهای مسکونی خالی وجود داشته اما متقاضی برای آن‌ها وجود ندارد.
مجتبی یوسفی درخصوص وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن به «خانه‌ملت» گفت: درحال‌حاضر جلسات مربوط به طرح نهضت ملی مسکن به‌صورت مداوم برگزار شده و نمایندگان مجلس نیز برای پیگیری مباحث نظارتی در جلسه مذکور حضور دارند. در دولت گذشته و دوره 6‌ساله وزارت آخوندی هیچ اقدامی درخصوص ساخت و تولید مسکن صورت نگرفت؛ البته در اواخر دولت دوازدهم، آقای اسلامی، وزیر راه‌وشهرسازی سابق طرح مسکن حمایتی اقدام ملی را راه‌اندازی کرد و این خود جای تشکر دارد.
 
همکاری مجلس، پای کار ساخت مسکن
 نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درحال‌حاضر مجلس تمام‌قد پای‌کار آمده و قانون جهش تولید مسکن برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را تصویب کرده و همچنین در کمیسیون تلفیق بودجه سال1400، مبلغ 360هزار میلیارد تومان در تبصره16 و مبالغی در تبصره18 برای حوزه مسکن‌سازی به‌منظور راه‌اندازی موتور محرکه اقتصاد کشور و خروج بازار مسکن از رکود و رونق‌بخشی به 156حرفه وابسته به حوزه ساخت‌وساز در نظر گرفته شد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در قانون جهش تولید مسکن، ایجاد صندوق ملی مسکن پیش‌بینی شد تا تمامی درآمدهای حاصل از مالیات‌ستانی در حوزه مسکن و اقساط بازگشتی مساکن مهر در آن واریز شود تا بتوانند اهداف مدنظر قانون را تحقق بخشند اما متاسفانه دولت در لایحه برنامه بودجه1401 حتی یک ریال هم برای آن در نظر نگرفته است، انتظارمان از دولتی که برای اجرای قانون جهش تولید مسکن تلاش می‌کند و قانون مجلس هم در این خصوص ریل‌گذاری مناسبی داشته، این بود که در سال اول اجرا منابعی را برای پیشرفت بهتر کار به صندوق ملی مسکن اختصاص می‌داد.
 
زیرساخت‌هایی که نیستند
 یوسفی به نبود زیرساخت مناسب در پروژه‌های مسکن‌سازی اشاره کرد و افزود: شهرهای جدید در برخی کلانشهرها مانند اهواز، اراک، شیراز و ارومیه در فاصله 50 تا 60کیلومتری مرکز شهر‌ها احداث شده که به‌دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقل برای تردد ساکنان، مردم با مشکل مواجه شده‌اند و تردد روزانه و پرداخت کرایه برای ساکنانی که اغلب از قشر ضعیف جامعه هستند، بسیار سنگین است؛ اگر افراد توان پرداخت چنین مبلغی را داشتند در همان مراکز استان‌ها و شهرها خانه تهیه می‌کردند.
عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از طرفی زیرساخت برخی پروژه‌های مسکن‌سازی اعم از آب، برق و فاضلاب دارای مشکلات بسیار زیادی است؛ به‌نحوی‌که هم‌اکنون در شیرین‌شهر و رامین استان خوزستان واحد خالی وجود داشته اما متقاضی برای آن وجود ندارد؛ چراکه قابل سکونت نیست. لذا دولت باید ضمن تکمیل زیرساخت‌های شهرهای جدید، در جانمایی و احداث واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن این موارد را رعایت کند.

captcha
شماره‌های پیشین