sobhe-no.ir
1335
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۴۰۰
1
«صبح نو» با نگاه به کنش های «اولیانوف » دیپلماسی روسیه در وین را بررسی کرده است

دیپلمات خاص

نقش روسیه در مذاکرات وین، مدت‌هاست که موردتوجه کارشناسان و رسانه‌ها قرار گرفته‌است؛ بازی با این نقش‌آفرینی و دوگانه‌سازی‌های همیشگی نیز روی دیگر این قصه است که پرقدرت ادامه دارد. از هجمه به تیم مذاکره‌کننده گرفته تا جعل اخبار برای چالش در مذاکرات وین در هفته‌های گذشته نیز در دستورکار دشمنان بوده است.اگرچه توییت‌های اولیانوف از آغاز دور هفتم مذاکرات وین روند جدیدی را به نمایش گذاشته است و با تخریب‌هایی همراه شده اما درمجموع مواضع مسکو در مذاکرات اخیر وزن متفاوتی به خود گرفته است؛ البته نباید از این موضوع نیز غافل شد که این نقش‌آفرینی و مشی اطلاع‌رسانی تنها مختص به این دور‌ه نیست و در 6دور گذشته نیز وجود داشته است. نقش مهم روسیه در دور هفتم و هشتم بر کسی پوشیده نیست و موضع آن‌ها در برابر مواضع ضدونقیض اروپایی‌ها همه را شگفت‌زده کرد.

اعتدالیون پنج سال پس از هاشمی چه می‌کنند؟

ابطحی: روحانی ظرفیت خود را از دست داده است

امروز پنجمین سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی است؛ از سابقون عرصه انقلاب و چهره‌ای که طی قریب چهار دهه مسوولیت‌های کلان نظام را به‌عهده داشت. درگذشت این چهره تاثیرگذار، پیامد نامطلوبی برای فعالان سیاسی نزدیک به او داشت؛ به‌گونه‌ای که انسجام نیروهای میانه دچار گسست و شکست شد و رأس و بدنه اعتدال‌گرایان(شامل اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان) به تشتت و تفرق برخوردند. این گزارش به بررسی موارد اختلافی میان نخبگان اعتدالی پس از سفر ابدی هاشمی‌رفسنجانی می‌پردازد.

رئیسی برای دفاع از لایحه بودجه به مجلس می‌رود

آغاز فرایند اصلاح ساختار بودجه

امروز کلیات بودجه1401 که پیش‌ازاین در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفته بود قرار است در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد؛ به همین منظور رییس‌جمهور با حضور در مجلس در فرصتی 50دقیقه‌ای از کلیات بودجه تقدیمی دولت به مجلس دفاع خواهد کرد. آیین‌نامه داخلی مجلس فرصتی 50دقیقه‌ای نیز در اختیار رییس سازمان برنامه‌وبودجه قرار داده تا او نیز به‌نوبه خود از کلیات بودجه دفاع کند. علاوه‌براین، پنج نفر از نمایندگان به‌عنوان مخالف و پنج نفر به‌عنوان موافق هریک به‌مدت 15دقیقه فرصت دارند تا نقطه نظرات خود درباره بودجه1401 را بیان کنند. همچنین کمیسیون‌های تلفیق و برنامه‌وبودجه نیز به‌شکل جداگانه گزارش خود از بررسی کارشناسی بودجه سال آتی را ارائه خواهند کرد.

«سلام الزواوی» جایگزین پدرش در سفارت فلسطین در تهران شد

پایان ماموریت 40ساله شیخ السفرا

«صلاح الزواوی»، سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران در پایان ماموریتش در این سمت با «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر خارجه کشورمان دیدار و خداحافظی کرد. وی سفیر پیشین فلسطین در کشورهای الجزایر، برزیل و کنیا نیز بوده است. الزواوی به‌دلیل حضور طولانی‌مدت چهار دهه در سمت سفیری در ایران، لقب «مقدم السفرا» را داشته است. گویا قرار است فرزندش «سلام الزواوی» راه پدر را ادامه دهد و چراغ سفارت در این خاندان را روشن نگه دارد.

«صبح‌نو» فیلم سینمایی «صحنه زنی» به کارگردانی علی صمدی را بررسی می‌کند

بادیگاردی که صحنه زنی می‌کند

سمانه استاد / فیلم «صحنه‌زنی» دومین ساخته «علی‌صمدی» بعد از «بی‌نامی» است. این فیلم پس از کنار گذاشته شدن از لیست اصلی فیلم‌های سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر، برای اولین‌بار در سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در خردادماه امسال به نمایش درآمد و موفق شد سیمرغ بلورین بهترین فیلم را دریافت کند. صمدی خود نویسنده این فیلم است و مهتاب کرامتی، بهرام افشاری، مجید صالحی، حمیدرضا نعیمی، پیام احمدی‌نیا، لیندا کیانی، محمد نادری، فرزانه سهیلی، سیامک ادیب، غزاله جزایری، امید روحانی و آتش تقی‌پور در آن بازی می‌کنند. «صحنه‌زنی» روایتی از یک باند خلافکار است که کارش ایجاد تصادف‌های ساختگی و دیه گرفتن از بیمه است. به بهانه اکران فیلم «صحنه‌زنی» به معرفی و بررسی این فیلم می‌پردازیم.

سرپرست وزارت خارجه طالبان به تهران سفر کرد

رایزنی درباره دولت فراگیر در افغانستان

سرمقاله

تمرکز ایران بر کیفیت توافق

صبح نو

سرمقاله

تمرکز ایران بر کیفیت توافق

روزی که دونالد ترامپ با غرور و سرمستی با هدف فشار به جمهوری اسلامی و بازگرداندن تحریم‌های یکطرفه از توافق هسته‌ای خارج شد، نمی‌دانست که ایران تابستان‌های داغ و زمستان‌های سرد را با پایداری و انسجام ملی 
پشت سر می‌گذارد و حالا امروز دولت پس از او، برای بازگشت به برجام مجبور به گفت‌وگو و رایزنی غیرمستقیم در وین است. حالا چند دور از گفت‌وگوها برای احیای برجام می‌گذرد و روز گذشته همزمان با پیشرفت گفت‌وگوها و ورود طرفین به برخی مسائل جدی، اختلافی  اولین نشست کمیته رفع تحریم‌ها برگزار شد. حال همه نگاه‌ها  به وین مثبت شده و حتی لحن اظهارنظر مقامات غربی نیز تغییر کرده است. امروز آمریکا که نتیجه خروج ترامپ از برجام را ناکام دیده است، می‌داند تحریم‌ها اثرپذیری خود را از دست داده و ایران به‌سرعت گام‌های خود را به سمت انرژی هسته‌ای طی می‌کند. حال به اذعان 1+5 زمان ازدست‌ رفته و تعلل در توافق را به ضرر خود می‌بینند. هرچند افزایش سرعت مذاکرات مستلزم اتخاذ رویکردی جدی‌تر ازسوی طرف‌های مقابل است اما ایران علاوه بر شناخت ابعاد و مشخصات تحریم‌ها و بهره‌گیری از تجربیات چهار دهه تجربه مقاومت مقابل تحریم‌های ظالمانه و عبور موفقیت‌آمیز از این سال‌های سخت، با شناخت دقیق ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی و تغییر در راهبرد منطقه‌ای و همسایگی، اتکای خود را به غرب و توافق هسته‌ای کمتر از قبل کرده و ایجاد اضطرار زمانی، هیات ایرانی را برای نادیده گرفتن نکات ضروری و حائز اهمیت توافق که همان رفع موثر تحریم‌ها، راستی‌آزمایی و ارائه تضمین‌های لازم است، تحت فشار قرار نخواهد داد و در برابر زیاده‌خواهی‌ها در گفت‌وگوها کوتاه نخواهند آمد.

captcha
شماره‌های پیشین